Trwa ładowanie...

Higiena jamy ustnej – jesteś pewna, że robisz to dobrze?

Wokół tematu prawidłowej higieny jamy ustnej narosło wiele mitów. Wierząc w nie, możemy nieświadomie szkodzić swojemu zdrowiu, dlatego warto raz na zawsze się z nimi rozprawić. Zobacz, jakich błędów unikać, by cieszyć się pięknym uśmiechem.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Mycie zębów po każdym posiłku

Sięganie po pastę i szczoteczkę zaraz po jedzeniu naraża nasze szkliwo na uszkodzenie. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w jedzeniu kwasy osadzają się na powierzchni zębów, a szczotkowanie sprawia, że wcieramy je, narażając szkliwo na demineralizację i osłabienie. Aby proces ten zaszedł w sposób naturalny, z myciem zębów należy odczekać ok 20-30 minut, zwłaszcza jeżeli spożywany posiłek był kwaśny. Dotyczy to przede wszystkim soków i owoców cytrusowych, surowych warzyw oraz kiszonek. Zaraz po posiłku możemy sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia.

2. Dokładne płukanie jamy ustnej po myciu zębów

Jest to najczęściej popełniany błąd higieny jamy ustnej. W paście znajduje się cenny dla kondycji zębów wapń i fluor, które spełniają bardzo ważną rolę w profilaktyce próchnicy. Intensywne płukanie dużą ilością wody sprawia, że pozbywamy się tych pierwiastków, nie dając im możliwości wniknięcia w szkliwo. Nie sprzyja nam także wypłukiwanie śliny – wraz z nią pozbywamy się zawartej w niej amylazy, przez co wyrównanie poziomu pH w jamie ustnej jest o wiele trudniejsze.

3. Stosowanie płynu do płukania ust

Oczywiście nie każdy preparat może zaszkodzić. O tym, czy używanie go wywiera pozytywny, czy negatywny wpływ na zęby, decyduje skład. Jeżeli w składzie jest obecny alkohol, lepiej zrezygnować z zakupu. Środek może powodować nadmierne wysuszenie śluzówki jamy ustnej, przyczyniając się do powstawania aft. Na skutek stosowania takiego płynu zęby mogą stać się nadwrażliwe, przez co przyjmowanie ciepłych lub zimnych pokarmów zacznie wywoływać ból. W przypadku, kiedy pojawią się objawy tego typu, warto spróbować rozcieńczyć płyn. Pamiętajmy także, by stosować go zgodnie z zaleceniami – nie dłużej niż pół minuty w niezbyt dużej ilości.

4. Używanie szczoteczki z twardym włosiem

Choć wydawać się może, że dzięki temu zęby będą czystsze i bielsze okazuje się, że twarde włosie szczoteczki działa jedynie na ich niekorzyść. To właśnie bardziej gibkie i miękkie włókna lepiej czyszczą przestrzenie międzyzębowe i sprawniej docierają do głębokich zakamarków. Nie niszczą przy tym szkliwa i nie powodują podrażnień dziąseł, co często zdarza się podczas mycia zębów szczoteczką z ostrym włosiem.

5. Leczenie stomatologiczne nie dla ciężarnych

Kobiety spodziewające się dziecka nie muszą rezygnować z wizyt u dentysty. Kiedy pojawi się problem, podjęcie leczenia jest wręcz konieczne. Zaniedbania w tej kwestii mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Przed przystąpieniem do zabiegu należy poinformować lekarza o swoim stanie, by mógł on dobrać odpowiedni sposób leczenia. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, przede wszystkim przez wzgląd na konieczność wykonania prześwietlenia. W tym czasie niewskazane jest także usuwanie zębów.

Na stan naszego uzębienia wpływa wiele innych czynników. Ważna jest odpowiednia dieta, ograniczenie spożywania szkodzących im napojów, np. kawy czy mocnej herbaty, które pozostawiają osad, a także zrezygnowanie z używek, zwłaszcza palenia papierosów.

Masz problem z zębami? Skorzystaj z porad naszych użytkowników.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.