Trwa ładowanie...

Hip-hop krumping

Hip-hop krumping jest dla hiphopowców tym, czym pogo dla punków i metalowców – możliwością wyrzucenia z siebie agresji i innych negatywnych emocji. To taniec ulicy, nie jest więc tańcem sformalizowanym, w większości przypadków tańczy się go jako freestyle, czyli improwizując. Dzięki swojej ekspresywności, jest także tańcem do „walk” między dwoma lub kilkoma hiphopowcami. Krumping powstał na południu Los Angeles w środowisku ciemnoskórych hiphopowców na początku XXI wieku.

spis treści

1. Co to jest hip-hop krumping?

Hip-hop to styl muzyczny, jeszcze w latach 90. hip-hopem był także taniec wykonywany do tego rodzaju muzyki. Obecnie hip-hop to **taniec new style (nazwany tak dla kontrastu z old style tańczonym w latach 80. i 90.). Nie jest to już tylko taniec ulicy i biednych dzielnic wielkich miast USA. Szkoły tańca oferują naukę tańca new style równie często jak walca. To samo dzieje się z konkursami tanecznymi. W teledyskach gwiazd pop także pojawiają się tancerze wykonujący taniec hip-hop new style**. Krumping jako odmiana tej formy ekspresji także ma swoich zwolenników, jako taniec nowoczesny i dający dużą swobodę tańczącemu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Hip-hop krumping wywodzi się z Tańca Klauna. Ten styl stworzył tzw. Tommy the Clown (właściwie Thomas Johnson), który na początku lat 90. piastował stanowisko rzecznika gubernatora, a zarazem był znakomitym tancerzem. Thomas pasjonował się tańcem hip-hop, jednak starał się wprowadzać pewne innowacje taneczne, co sprawiło, że w końcu powstał nowy styl hip-hop. Początkowo była to forma przekazu emocji. Tommy the Clown mieszkał w okolicy, gdzie królowały gangi. Sam nie miał ochoty walczyć, wolał wyrażać uczucia i myśli poprzez taniec. Z czasem wypracowanym przez niego stylem tanecznym zainteresowała się młodzież mieszkająca w sąsiedztwie. Stał się dla nich źródłem inspiracji i autorytetem tanecznym. Kilka lat później Tommy otworzył własną szkołę tańca, która cieszy się niesłabnącą popularnością.

2. Jakie są ruchy w hip-hop krumping?

Hip-hop krumping to przede wszystkim cztery podstawowe ruchy:

  • chwianie się, wyginanie pleców, typowe dla hiphopowców;
  • machanie rękami, jak podczas kłótni (arm swings);
  • wypinanie klatki piersiowej (chest pops);
  • energiczne, agresywne tupanie przy każdym kroku.

Wszystkie te ruchy są agresywne, przeplatane z popisami wymyślanymi „na żywo” przez hiphopowców. Łączą się one z kontaktem fizycznym, popychaniem i szarpaniem, jak podczas ulicznej bójki.

3. Jak wygląda hip-hop krumping?

Hip-hop krumping to niemal zawsze taniec z „widownią”. Osoby oglądające popisy hiphopowców okrążają ich i reagują na pomysły tańczących. W środku jest krąg osób, które tańczą. Sesją (session) nazywa się taniec, w którym na środku jest zawsze jedna osoba, zmieniająca się co jakiś czas. Bitwa (battle) to równoczesny taniec dwóch hiphopowców. Zwykle kończy się ona „wykończeniem” (kill off) jednego z tańczących. O zwycięstwie decydują hiphopowcy obserwujący bitwę. Osoby, które podpatrują i kopiują ruchy innych są obraźliwie nazywani „biters” - „podgryzający”.

Hip-hop krumping to dla osoby niewtajemniczonej w kontrkulturę hip-hopu coś przypominającego zwykłą uliczną bójkę. Ten taniec może tak wyglądać dlatego, że dla hiphopowców jest rodzajem gwałtownego wyrzucania z siebie agresji i innych negatywnych emocji. Jest uznawany za „wentyl bezpieczeństwa” dla agresywnej młodzieży.

Hip-hop krumping
Hip-hop krumping
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.