Trwa ładowanie...

Hipoterapia - dla kogo, jak wygląda, efekty, ćwiczenia

Obcowanie z końmi kształtuje charakter człowieka. Oczywiście ważna jest sprawność fizyczna i poziom wytrenowania, ale przede wszystkim siła charakteru – i to podwójna. Chodzi nie tylko o to, żeby się nie poddać, kiedy coś nie wychodzi. Trzeba umieć „dogadać się” z drugim stworzeniem, które nie rozumie naszych słów i czasami chce zrobić coś zupełnie innego.

spis treści

1. Hipoterapia - dla kogo

Hipoterapia to wyjątkowa i niezwykła forma terapii, w której rolę współterapeuty pełni żywe zwierzę – koń. Zaleca się ją szerokiej grupie społecznej – dzieciom, młodszym i starszym. Zdarzają się również dorośli z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.

Zobacz film: "Tracą ośrodek rehabilitacji. W jego miejscu będzie... droga"

Na zajęcia hipoterapii zazwyczaj kierowane są osoby z niepełnosprawnością fizyczną, czyli z uszkodzeniami narządu ruchu, z przewlekłymi chorobami wewnętrznymi, a także z niepełnosprawnością sensoryczną (uszkodzenie narządów zmysłów), czyli na przykład osoby niesłyszące i słabo słyszące.

Hipoterapia obejmuje również dotkniętych niepełnosprawnością psychiczną – z chorobą psychiczną czy niepełnosprawnością intelektualną. Wydawać by się mogło, że każdy rodzaj kwalifikuje się do tego typu zajęć. Jednak istnieją też pewne przeciwwskazania do hipoterapii, takie jak uczulenie na sierść albo po prostu niepohamowany lęk przed koniem.

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą
10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą [10 zdjęć]

Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej

zobacz galerię

2. Hipoterapia - jak wygląda

Zajęcia powinny odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu i trwać nie dłużej niż 30 minut. Dzięki temu pacjent nie jest przemęczony. Koń, poruszając się, wyzwala ciągły ruch jeźdźcy, więc nie jest to tylko siedzenie, ale wysiłek trwający całe zajęcia. Każdy trenujący ma indywidualny plan, który jest dostosowany do jego schorzenia i umiejętności.

3. Hipoterapia - efekty

Efekty zajęć hipoterapii nie są widoczne od razu. Nigdy nie liczę na wielkie rezultaty swojej pracy. Staram się dostrzegać choćby najmniejsze postępy pacjentów. Widoczne zmiany pojawiają się czasami dopiero po kilku miesiącach czy latach, ale są. Dlatego nawet malutki krok bardzo cieszy mnie i rodziców.

Daje satysfakcję. Jest to też zachęta do dalszej pracy. Pamiętam, jak kiedyś prowadziłam zajęcia z chłopcem, który przychodził do mnie przez pół roku i nigdy nic nie mówił. Raz zatrzymaliśmy się przy kępie trawy i zapytałam Adama: „Czy chcesz dać jeść koniowi trawy?”. On na mnie spojrzał i powiedział: „Trawa”. Byłam wtedy pozytywnie zaskoczona. Zobaczyłam namacalny dowód swojej pracy.

4. Hipoterapia - ćwiczenia

Zdecydowanie karmienie konia z ręki sprawia dzieciom największą frajdę. Ale pacjenci wykonują też chętnie ćwiczenia gimnastyczne. Szczególnie wtedy, gdy potem mogą przytulić się do konia lub po prostu się na nim położyć. Tak naprawdę, to czy ćwiczenie będzie ciekawe, czy nie, zależy od tego, w jaki sposób terapeuta je pokaże i jak zachęci do pracy.

Dobry hipoterapeuta powinien przede wszystkim lubić swoją pracę. Trzeba nauczyć się dostrzegać rzeczy błahe, które dla zwykłych ludzi są proste czy wręcz banalne do zrobienia. W końcu najważniejsze to spokój, opanowanie oraz pewność, że wykonujemy swoją pracę dobrze. Jako terapeuci jesteśmy też często podporą dla rodziców. To oni nam zaufali, powierzając pod opiekę swój największy skarb – ich dzieci. Wierzą, że nasze doświadczenie i wspólnie wykonana praca kiedyś zaowocują i ułatwią życie naszym podopiecznym. Nie możemy ich zawieść – podkreśla Monika Bancarzewska.

Jak widać, hipoterapia to spory wysiłek wymagający cierpliwości, na którą nie wszystkich stać. Terapeuta tak kieruje przebiegiem zajęć, aby rehabilitacja przebiegała wieloprofilowo – poprzez ruch, kontakty społeczne i oddziaływanie na możliwie wiele zmysłów. Wykorzystuje się ją w neurologii, ortopedii i psychiatrii. Metoda służy więc jako praktyczna pomoc różnym specjalistom. Wiedza i umiejętności hipoterapeutów stanowią połączenie różnych dziedzin (m.in. biomechaniki ruchu konia i jeźdźca, psychologii, zoologii, a także prowadzenia terapii). Natomiast samym uczestnikom zajęć dają możliwość nabycia nowych doświadczeń i robienia postępów. A to jest najważniejsze.

Hipoterapia - dla kogo, jak wygląda, efekty, ćwiczenia
Hipoterapia - dla kogo, jak wygląda, efekty, ćwiczenia (

Zdjęcie przedstawiające zajęcia hipoterapii / Archiwum prywatne Moniki Bancarzewskiej

)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.