Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Orbitrek magnetyczny - zalety, wybór, ćwiczenia, opinie

Avatar placeholder
23.04.2021 10:00
Ćwiczenia na orbitreku to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i modelowanie sylwetki
Ćwiczenia na orbitreku to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i modelowanie sylwetki (Zdjęcie kobiety przy orbitreku / Shutterstock)

Orbitrek magnetyczny to urządzenie do ćwiczeń, zwane również rowerem eliptycznym, trenażerem eliptycznym lub cross-trainerem. Orbitrek dzieli się przede wszystkim na orbitrek magnetyczny i elektromagnetyczny. Orbitrek magnetyczny doskonale nadaje się do wykonywania ćwiczeń typu cardio w domu. Orbitrek magnetyczny łączy w sobie zalety bieżni, rowerka stacjonarnego i steppera. Orbitrek magnetyczny pozwala naśladować ruchy właściwe dla wycieczek górskich, jazdy na rowerze oraz biegów narciarskich. Wszystkie te dobroczynne dyscypliny sportu zamknięte są w orbitreku. Dlatego orbitrek magnetyczny ma wiele zalet, które warto poznać.

spis treści

1. Zalety orbitreka magetycznego

Podczas treningu na orbitreku magnetycznym angażowane są nogi, które poruszają się ruchem owalnym. Jest to nieco udoskonalona technika biegu narciarskiego, gdzie kończyny przemieszczają się na ruchem przód-tył. Najważniejsza zaleta ćwiczeń na orbitreku to zmniejszenie obciążenia. Trening na orbitreku mniej obciąża stawy i ścięgna niż jogging. Dlatego osoby, którym lekarz odradza tradycyjnego biegania, mogą zamienić tę dyscyplinę sportową na ćwiczenia na orbitreku.

Przez cały czas trwania ćwiczeń na orbitreku nogi nie odrywają się od powierzchni sprzętu, co jest bardzo korzystne dla stawów. Dzięki temu stawy nie są obciążone, a ciało pozostaje w ruchu. W zależności od intensywności treningu, spalanie kalorii na orbitreku jest efektywniejsze niż na bieżni czy rowerku treningowym.

Zobacz film: "Jak zmobilizować się do ćwiczeń?"

Gwarantowane efekty widoczne po ćwiczeniach na orbitreku sprawiają, że to urządzenie wymarzone dla tych, którzy myślą o odchudzaniu. Używając ramion orbitreka podczas ćwiczeń, intensyfikujesz wysiłek fizyczny. Orbitrek magnetyczny sprawia, że zaangażowane są wszystkie mięśnie ciała, zwłaszcza jego górna partia.

Nie używając rączek, które zawiera orbitrek magnetyczny, wzmacniasz mięśnie brzucha i pracujesz nad stabilizacją pozycji. Wydawałoby się, że orbitrek magnetyczny to jedno urządzenie, ale jak szybko zauważymy daje on wiele możliwości na pracę nad swoim ciałem.

W czasie ćwiczeń na orbitreku efektem będą też wzmacnione mięśnie nóg i wymodelowany kształt łydek oraz ud. Kolejną zaletą orbitreka jest możliwość ćwiczenia z różną prędkością, co pozwala dostosować intensywność treningu do twoich możliwości. Poza tym, orbitrek magnetyczny jest bezpieczny w użyciu. Przestajesz ćwiczyć i orbitrek się zatrzymuje. Ustawiony opór na urządzeniu decyduje o tym, ile wysiłku należy włożyć, aby poruszyć orbitrek magnetyczny.

2. Jaki orbitrek wybrać

Orbitrek magnetyczny można śmiało polecić tym osobom, które rozglądają się za wielofunkcyjnym domowym sprzętem cardio. Orbitrek magnetyczny zużywa niewielką ilość prądu. Można spotkać nawet orbitreki magnetyczne same generujące prąd, np. do zasilenia komputera. Orbitrek magnetyczny jest więc urządzeniem o niewielkim koszcie utrzymania.

Dzięki niewielkiemu obciążeniu stawów orbitrek magnetyczny można uznać za ciekawą alternatywę dla bieżni.Osoby z nadwagą oraz problemami ze stawami, zwłaszcza kolanowymi, powinny zainteresować się orbitrekiem. Kolana nie są na nim obciążone, a ćwiczenia na orbitreku magnetycznym dość przyjemne.

Na rynku jest duży wybór orbitreków. Producenci orbitreków prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które zachęcą nas do kupna. Wybierając orbitrek magnetyczny należy przede wszystkim dobrać odpowiedni orbitrek magnetyczny do siebie. Zbyt duży wybór orbitreków sprawia, że niestety często dokonujemy zakupu pod wpływem chwili. Wybór orbitreków jest obecnie tak duży, że warto również wcześniej zapoznać się z opiniami, jakie ma poszczególny orbitrek magnetyczny.

Ważną kwestią przy wyborze orbitreka jest system hamowania. Orbitrek dzielimy pod tym względem na orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne. W tym przypadku opinie o orbitrekach są podzielone. W Orbitrek magnetyczny ma system hamowania, który działa na zasadzie magnesów rozmieszczonych na kole zamachowym. Natomiast w orbitrekach elektromagnetycznych system hamowania jest oparty na elektromagnesach. Z tego względu jest on mniej podatny na uszkodzenia niż orbitrek magnetyczny, ponieważ nie mają części ruchomych.

W przeciwieństwie do orbitreka magnetycznego orbitrek elektromagnetyczny ma możliwość wyboru różnych programów. Podsumowując, orbitrek elektromagnetyczny jest niewątpliwie lepszym wyborem niż orbitrek magnetyczny. Niestety orbitrek elektromagnetyczny jest również dużo droższy, dlatego mimo wszystko orbitrek magnetyczny cieszy się większą popularnością.

Orbitreki elektromagnetyczne są świetną inwestycją dla właścicieli siłowni i osób, które sportem zajmują się profesjonalnie. Pamiętajmy więc, aby w czasie zakupu kierować się zdrowym rozsądkiem. Do domowego użytku w zupełności wystarczy nam orbitrek magnetyczny, więc nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na orbitrek elektromagnetyczny.

Uważajmy również, aby nie dać się namówić, na zakup orbitreka elektromagnetycznego na raty. Orbitrek elektromagnetyczny jest bardzo dobry, ale korzystając z orbitreka elektromagnetycznego okazjonalne w domu, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. Szukając odpowiedniego sprzętu dla siebie porównajmy kilka orbitreków, sprawdźmy ich możliwości i wybierzmy optymalną opcję.

Orbitrek magnetyczny jest idealny do domowego użytku. Niestety orbitrek magnetyczny ma swoje wady. Orbitrek magnetyczny jest tani, jednak niska cena oznacza, że orbitrek magnetyczny ma pewne wady. Przykładowo - orbitrek magnetyczny nie ma możliwości regulacji siły oporu.

Kolejnym minusem orbitreka magnetycznego są części ruchome w systemie hamującym. Choć wpływa to na niską cenę, jaką ma orbitrek magnetyczny, jest to również przyczyna większej awaryjności orbitreka magnetycznego. Orbitrek magnetyczny nie jest sprzętem w pełni profesjonalnym, ale na potrzeby domowe w pełni wystarczy. Przy zakupie warto również wziąć pod uwagę, że nie będziemy korzystać z niego każdego dnia po wiele godzin. Przez niższa cenę i ogólne zalety orbitrek magnetyczny może więc być bardziej atrakcyjnym wyborem na potrzeby domowe.

Orbitrek magnetyczny nie zajmuje dużo miejsca, jest prosty w obsłudze, a pozwala niezwykle szybko i skutecznie schudnąć i wyrzeźbić smukłą sylwetkę. Efekty ćwiczeń na orbitreku magnetycznym lub orbitreku elektromagnetycznym będą jednak szybciej widoczne, jeżeli będą regularne.

Wybierz odpowiedni dla siebie sprzęt. Jeśli masz zamiar kupić orbitrek magnetyczny, musisz się liczyć z wydatkiem powyżej 800 złotych. Nie kupuj jednak najtańszego orbitreka. Zwróć uwagę na firmę i model. W końcu orbitrek ma ci służyć przez dobrych parę lat. Staraj się wybrać orbitreka z programem ćwiczeń. Jest to szczególnie istotne dla początkujących osób, które powinny kontrolować tętno podczas ćwiczeń.

Przekraczając zalecane tętno, nie spalasz tkanki tłuszczowej, lecz rozbudowujesz masę mięśniową. Ćwiczenia na orbitreku powinny być przemyślane i kontrolowane.

3. Jak ćwiczyć na orbitreku?

Orbitrek magnetyczny może świetnie uzupełnić codzienny trening. Aby jednak ćwiczenia na orbitreku przyniosły oczekiwane efekty należy przestrzegać określonych zasad. Warto tu pamiętać, że zasady te dotyczą każdego rodzaju orbitreków - zarówno orbitreka magnetycznego, jak i orbitreka elektromagnetycznego.

W czasie ćwiczeń na orbitreku należy mierzyć tętno. Najlepsza granica do ćwiczeń na orbitreku to 70-80 proc. tętna maksymalnego. W tym przedziale spalanie kalorii jest najbardziej efektywne, poprawie ulega funkcjonowanie układów oddechowego oraz krwionośnego. Przekroczenie tego przedziału sprawia, że tkanka tłuszczowa spalana jest znacznie wolniej. Nie należy zatem wykonywać na orbitreku ćwiczeń zbyt forsownych i wykańczających.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Pamiętaj o zachowaniu właściwej sylwetki – stojąc na orbitreku magnetycznym, wyprostuj plecy, głowę unieś lekko do góry, wciągnij mięśnie brzucha, stopy połóż płasko na pedałach, a dłońmi chwyć uchwyty. Ćwicząc na orbitreku prędkość nie idzie w parze z efektywnym spalaniem tłuszczu.

Cały trening na orbitreku magnetycznym składa się z trzech podstawowych części: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i ćwiczeń odprężających. Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem ćwiczeń na orbitreku. Poprawia krążenie krwi, rozciąga mięśnie przed ćwiczeniami i zapobiega urazom i kontuzjom oraz skurczom. Przed wejściem na rowerek eliptyczny warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. W czasie jazdy na orbitreku pracujesz nad mięśniami ud, brzucha oraz ramion.

Podczas rozgrzewki przed właściwym treningiem na orbitreku magnetycznym ćwicz z minimalnym oporem. Cała faza rozgrzewki powinna trwać około 10 minut. W fazie ćwiczeń właściwych na orbitreku magnetycznym należy zintensyfikować wysiłek fizyczny. Opór pedałów orbitreka magnetycznego należy ustawić tak, aby podczas całego treningu móc utrzymać stałą prędkość.

Faza ćwiczeń właściwych na orbitreku magnetycznym powinna potrwać około 10-15 minut. Jeśli wcześniej poczujesz zmęczenie, zwolnij tempo i nie nadwyrężaj ciała. Jeśli będziesz ćwiczyć na orbitreku regularnie, możesz co tydzień dodawać sobie po kilka minut. Pamiętaj, by cały czas kontrolować tętno.

Podczas ostatniego etapu ćwiczeń na orbitreku magnetycznym lub orbitreku elektromagnetycznym staraj się stopniowo uspokoić rytm serca i pozwól mięśniom stopniowo ochłonąć. Poświęć na to około 5 minut, zwalniając tempo ćwiczeń na orbitreku. Ćwicz z minimalnym obciążeniem. Jeśli pragniesz uzyskać szybkie i widoczne efekty ćwiczeń na orbitreku, trenuj co najmniej trzy razy w tygodniu.

Ćwiczenia na orbitreku magnetycznym to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i modelowanie sylwetki. Trening na orbitreku , bez względu cmagnetycznymzy wybierzemy orbitrek magnetyczny, czy elektromagnetyczny, może dać takie same efekty, jeżeli stosujemy się do wyżej wymienionych zasad w zaciszu domowym.

4. Opinie o orbitreku

Opinie na temat ćwiczeń na magnetycznym są jak najbardziej pozytywne. Na forach internetowych znajdziemy wiele przychylnych opinii na temat tychże ćwiczeń.

Kobiety ćwiczące na orbitreku opisują, że ćwiczenia na nim są skuteczne, ale pod warunkiem, że będą wykonywane regularne. Każda aktywność fizyczna przynosi efekty, jeżeli sumiennie ją wykonujemy.

Orbitrek magnetyczny jak wspominaliśmy wcześniej, może zastąpić kilka urządzeń do ćwiczeń. Uniwersalność orbitreków sprawiła, że coraz częściej sięgamy po to urządzenie do domowej siłowni. Orbitrek trenażer sprawdza się dla osób z nadwagą, ale także dla osób, które mają problemy ze stawami i kolanami. W okresie zimowym orbitrek jak wiadomo może zastąpić rower. Dzięki temu zadbamy o formę przez cały rok.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.