Trwa ładowanie...

Joga + pilates? Jogalates!

Avatar placeholder
31.10.2014 15:09
Joga + pilates? Jogalates!
Joga + pilates? Jogalates! (Zdjęcie autorstwa jesslef / CC0 1.0)

Jogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha. Obydwa rodzaje ćwiczeń kładą duży nacisk na odpowiednią postawę, właściwe oddychanie i prawidłowe, medytacyjne nastawienie psychiczne. Zwolennicy yogalates przekonują, że podobieństwa między jogą i pilatesem sprawiają, że połączenie tych technik jest bardzo naturalne. Zamiast bezmyślnie chodzić po bieżni, warto spróbować yogalates – techniki, która pozwala całościowo ćwiczyć ciało i czuć każdy ruch.

spis treści

1. Jak wyglądają zajęcia yogalates?

Na ćwiczenia yogalates składają się różne pozycje. Ogółem jest ich ponad 40. Część pozycji yogalates wywodzi się z jogi. Oczywiście nie ćwiczy się wszystkich pozycji podczas jednych zajęć. Na początku wykonuje się rozgrzewkę w postaci 20-minutowych ćwiczeń rozciągających. Następnie instruktor przechodzi do klasycznych pozycji jogi. W pierwszym etapie ćwiczeń dominuje zwykle joga, zwłaszcza gdy ćwiczący zatrzymują się w różnych pozycjach i próbują dłużej wytrzymać podczas rozciągania. Jednak w pewnym momencie zaczynają się bardzo intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha. Osoby, które nie miały styczności z pilatesem, mogą nie wiedzieć, że ćwiczenia te wywodzą się właśnie z tej techniki, ale z pewnością zauważą, że te elementy treningu nie należą do klasyki jogi.

Celem ćwiczącego powinno być uczenie się yogalates, a nie idealne wykonanie poszczególnych elementów, dlatego nie martw się, jeśli będziesz miała problemy z konkretnymi figurami. Instruktorzy yogalates podkreślają, że najważniejsze jest, aby być obecnym duchem podczas ćwiczeń. Należy docenić każdy ruch, a nawet zdolność do oddychania. Wówczas możliwe jest dostrzeżenie piękna treningu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"
Yogalates
Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz

zobacz galerię

2. Czy warto ćwiczyć yogalates?

Opinie na temat yogalates są podzielone. Niektórzy cenią sobie ten rodzaj ćwiczeń za udane połączenie pozycji jogi i pilates. Wykonywanie różnych ćwiczeń pomaga angażować główne grupy mięśni, a trening yogalates jest bardziej efektywny w gubieniu zbędnych kilogramów niż sama joga lub pilates. Mimo to niektórzy są sceptyczni wobec tej hybrydy. Przekonują, że yogalates to dobry pomysł, ale tylko dla początkujących. Dla osób bardziej zaawansowanych i poważnie traktujących ćwiczenia polecają jogę. Dobrym pomysłem może być także ćwiczenie zarówno jogi, jak i pilatesu, ale oddzielnie. Jednak dla niektórych osób, zwłaszcza starszych, zajęcia jogi i pilatesu są zbyt wymagające. W takiej sytuacji, gdy ciało jest mało elastyczne, zajęcia yogalates są wręcz wymarzone.

Mimo sprzecznych opinii na temat skuteczności ćwiczeń yogalates, technika ta staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Nie trzeba być szczególnie wysportowanym lub gibkim, by rozpocząć trening. Jeśli zdecydujesz się na yogalates, pamiętaj, że od sposobu wykonania ćwiczeń ważniejsze jest twoje nastawienie psychiczne. Ćwiczenia fizyczne pomogą ci utrzymać ciało w dobrej kondycji i schudnąć, ale bardziej istotne jest wyciszenie organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.