Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę dojrzałą?

Avatar placeholder
30.06.2015 08:29
Jak dbać o skórę dojrzałą?
Jak dbać o skórę dojrzałą?

Na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej produktów, które opóźniają starzenie się skóry. Problem pojawia się gdy panie staną przed półką z kosmetykami. Który krem wybrać, jaki powinien być jego skład?

spis treści

1. Czym jest uwarunkowane starzenie się skóry?

 • Promieniowanie UV – promieniowanie UV czyni największe spustoszenie. To ono jest z dużym stopniu odpowiedzialne za zmiany barwnikowe. Poza tym wyzwala wolne rodniki, które osłabiają włókna kolagenowe.
 • Zanieczyszczone powietrze.
 • Środki chemiczne.
 • Niewłaściwa pielęgnacja cery dojrzałej.

2. Czego potrzebuje cera dojrzała?

2.1. Minerały

 • Pierwiastki, na które jest największe zapotrzebowanie to wapń i magnez. Wapń sprawia, że cera dojrzała szybciej się regeneruje, a jej naskórek szybciej się zagęszcza. Poza tym wapń odpowiada za umacnianie spoistości komórek i za wzmacnianie tkanki podskórnej. Ponadto zapobiega wysuszaniu skóry i jej zbytniej wrażliwości.
 • Wapń aktywnie uczestniczy w procesie odbudowy naskórka, dlatego jest pierwiastkiem, który powinny zawierać kremy na noc. Magnez to pierwiastek, który dostarcza skórze energii. Pomaga w pracy ponad 300 enzymom komórkowym, aktywuje je i pobudza.
 • Magnez uczestniczy w przemianie węglowodanowo-tłuszczowej. Kremy przeciwzmarszczkowe zawierające ten pierwiastek dostarczają komórkom skóry energii oraz pobudzają ich wzrost.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2.2. Witaminy

 • Witamina B9 to bardzo pożądany składnik wszystkich kosmetyków do skóry. Witamina B9 to inaczej folacyna, czyli stabilizowana forma kwasu foliowego. Uczestniczy w regeneracji komórek i opóźnia starzenie się skóry.
 • Witamina A pobudza komórki skóry do odnowy oraz odpowiada za powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Ponadto wspomaga likwidowanie wolnych rodników.
 • Witamina E nawilża skórę i chroni ją przed utratą wody.
 • Witamina C przyspiesza produkcje kolagenu.

2.3. Hormony roślinne

Fitohormony to hormony roślinne, które budową przypominają ludzkie. Starość skóry wywołana jest obniżeniem poziomu hormonów. Dlatego pielęgnacja cery dojrzałej opiera się na stosowaniu kosmetyków wzbogaconych fitohormonami. Fitohormony opóźniają starzenie się skóry, wywierają na nią na nią kojący wpływ, działają przeciwzapalnie oraz antyutleniająco. Powodują lepsze odżywienie i ukrwienie skóry.

2.4. Złoto

Niektóre kremy przeciwzmarszczkowe zawierają koloidalne złoto. Ten szlachetny kruszec działa odmładzająco. Dzięki niemu skóra jest lepiej nawilżona i odżywiona. Pod wpływem działania kremów ze złotem, cera dojrzała szybciej się regeneruje.

Następny artykuł: Sposoby na młodszy wyglądać
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze