Trwa ładowanie...

Jak korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści. Oczywiście pod warunkiem, że w trakcie tego zabiegu przestrzegamy wszelkich wskazówek i wytycznych. Jest to bardzo ważne, gdyż nieumiejętne korzystanie z sauny może zadziałać w odwrotną stronę i przysporzyć nam wielu nieprzyjemnych komplikacji. Oto 5 wskazówek dotyczących prawidłowego korzystania z sauny.

1. Jak postępować przed wejściem do sauny?

Sauną nazywamy pomieszczenie, w obrębie którego panuje bardzo wysoka temperatura - nawet do 110 stopni Celsjusza. Jest to idealna metoda relaksu i detoksu organizmu. Sauna korzystnie działa na wszelkiego rodzaju napięcia mięśni i zapalenie stawów. Zabieg ten jest nawet wskazany w stanach, gdy zależy nam na poprawie ogólnej wydolności oraz stanu zdrowia organizmu.

Bez względu na to czy korzystasz z prywatnej sauny w domu, czy też z komunalnej sauny w klubie zdrowia, pierwszym podstawowym elementem przed rozpoczęciem zabiegu jest prysznic. Jest to bardzo ważne, gdyż skóra powinna być dokładnie oczyszczona. Dopiero potem można wejść do pomieszczenia z sauną. W trakcie zabiegu, pod wpływem działania wysokiej temperatury pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe aktywnie pracują. W efekcie dochodzi do znacznego usprawnienia procesów usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. W trakcie wizyty w saunie, a także bezpośrednio po niej, konieczny jest chłodny prysznic.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Co powinnaś wiedzieć o korzystaniu z sauny?

W trakcie pobytu w saunie pewnie nieraz widziałaś leżące w pomieszczeniu witki brzozy. Są one tam umieszczane w konkretnym celu. Za ich pomocą wykonuje się delikatne biczowanie skóry. Gałązki są na tyle delikatne, że zabieg ten nie jest bolesny. Biczowanie skóry powoduje poprawę jej ukrwienia i usprawnia procesy usuwania toksyn.

W pomieszczeniu, gdzie znajduje się sauna można przebywać bez przerwy 5-15 minut. Jeżeli korzystasz z sauny po raz pierwszy, staraj się przebywać w niej krócej. Dzięki temu organizm będzie mógł się stopniowo przystosować do warunków tam panujących. Jeżeli podczas sesji doświadczysz objawów takich jak zawroty głowy, omdlenie – wyjdź z pomieszczenia i odpoczywaj do czasu, aż temperatura twojego ciała powróci do normy. Wyżej wymienione dolegliwości mogą być spowodowane odwodnieniem organizmu. Z tego względu 30-60 minut przed rozpoczęciem sesji koniecznie wypij litr wody. Nawodnienie organizmu jest również niezbędne po zakończeniu sesji w saunie.

Pamiętaj o tym, aby przed wizytą w saunie unikać:

  • spożywania napoi alkoholowych,
  • stosowania leków.

Sauna to idealny sposób na odpoczynek, relaks, a także rozgrzanie organizmu podczas trwania chłodnej pory roku. Udowodniono nawet, że sesja w saunie zmniejsza poziom stresu i powoduje znaczną poprawę samopoczucia. Pamiętaj jednak o tym, aby korzystać z sauny z umiarem, ponieważ długotrwałe i częste oddziaływanie wysokiej temperatury na organizm może być niekorzystne.

Mgr Joanna Hirszler
Jak korzystać z sauny?
Jak korzystać z sauny?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.