Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Motywacja do ćwiczeń - rozpoczęcie, wytrwałość

Avatar placeholder
23.04.2021 12:27
Motywacja do ćwiczeń - rozpoczęcie, wytrwałość
Motywacja do ćwiczeń - rozpoczęcie, wytrwałość (123RF)

Każdy, kto ma za sobą przygodę z ćwiczeniami wie, że rozpoczęcie treningu jest całkiem proste. Trudność leży w kontynuowaniu ćwiczeń. Zapał i energia maleją z czasem i coraz częściej szukamy wymówek, by zrezygnować z treningu. Nierzadko brak wytrwałości ma związek z brakiem widocznych rezultatów ćwiczeń. Może się nam wydawać, że trening nie ma większego sensu, jeśli mimo wysiłku nie widać poprawy w kondycji lub wyglądzie. Są jednak osoby, które trwają przy swoich postanowieniach i ćwiczą. Jaki jest ich sekret? Co należy zrobić, by ćwiczenia weszły w krew? Poznaj tajniki motywacji do ćwiczeń.

spis treści

1. Motywacja do ćwiczeń - rozpoczęcie

Pierwszym krokiem do wprowadzenia ćwiczeń na stałe do swojego planu zajęć jest wybór aktywności fizycznej. Nie należy jednak ograniczać się tylko do jednego typu ćwiczeń. Najlepszym pomysłem jest uprawianie różnych sportów, które sprawiają nam przyjemność. Nie muszą to być kosztowne zajęcia w klubie, nie ma także potrzeby kupowania drogiego sprzętu do ćwiczeń.

Jeśli nie lubisz ćwiczeń na siłowni, nie zmuszaj się do nich. Wybierz takie formy aktywności ruchowej, które rzeczywiście lubisz. To najlepsza motywacja do ćwiczeń. Energiczny marsz, jazda na rowerze lub przejażdżka na rolkach to równie korzystne dla organizmu rodzaje ćwiczeń, jak trening w klubie fitness.

Warto postawić na różnorodność – pozwoli to uniknąć znudzenia, ale i zapewni wachlarz możliwości na każdą pogodę. Dobrą motywacją do ćwiczeń jest także trening w parze lub w grupie. Wspólny wysiłek fizyczny motywuje do ćwiczeń. Świadomość, że ktoś na ciebie liczy, pomoże ci znaleźć motywację do ćwiczeń.

Zobacz film: "Skutecznie schudły i teraz pomagają innym"

Jeżeli jednak jesteś typem samotnika, nie zmuszaj się do treningu w grupie. Poszukaj takich form aktywności, które będą bardziej pasowały do twojej osobowości. Jednocześnie pamiętaj o tym, by traktować ćwiczenia poważnie. Wysiłek fizyczny powinien stać się twoim priorytetem. Nie rezygnuj z ćwiczeń tylko dlatego, że masz nie najlepszy nastrój. Jeżeli poczujesz, że masz już dość danego typu treningu, nie rezygnuj zupełnie z wysiłku, tylko zmień formę aktywności. Jeśli codziennie biegasz i czujesz, że potrzebujesz zmiany, nie czekaj. Wybierz się na przejażdżkę rowerem lub pójdź na aerobik. Ćwicz nawet wtedy, gdy czujesz się zmęczona. Istnieją bowiem duże szanse na to, że wysiłek fizyczny da ci zastrzyk energii.

Znajdź odpowiednią dla siebie porę na trening. To ważny element motywacji do ćwiczeń. Niektórzy mają najwięcej energii rano, jeszcze przed pójściem do pracy. Inni wolą ćwiczyć po powrocie do domu, gdy mają za sobą sprawy służbowe i mogą się odstresować. W tej kwestii nie ma reguł, choć specjaliści zalecają ćwiczenie o poranku. Jeśli nie wiesz, która pora dnia jest dla ciebie optymalna na trening, wypróbuj ćwiczenia o różnych godzinach. W ten sposób z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Ćwiczenia, które możesz wykonywać do końca życia
Ćwiczenia, które możesz wykonywać do końca życia [5 zdjęć]

Co może równać się spacerom? Są praktyczne (przy okazji możesz załatwiać sprawunki) i łatwo dostępne

zobacz galerię

2. Motywacja do ćwiczeń - wytrwałość

Prawdopodobieństwo kontynuowania treningu wzrośnie, gdy zaczniesz notować swoje osiągnięcia. Możesz zacząć prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywała dystans, jaki pokonałaś na rowerze lub biegnąc, ilość kroków lub powtórzeń, a także swoją wagę. Taka motywacja do  ćwiczeń to sprawdzona metoda.

Zainwestuj w krokomierz, który pomoże ci ustalić, ile kroków dziennie wykonujesz. Świadomość swoich dokonań będzie motywacją do ćwiczeń. Zwracaj uwagę także na oznaki swoich postępów. Zdolność do podniesienia cięższych przedmiotów, coraz dłuższy czas treningu oraz lepszy wygląd to tylko jedne z wielu wskaźników, że ćwiczenia przynoszą wymierne rezultaty.

Inne skutki treningu to: mocny, zdrowy sen, łatwość myślenia, większe zasoby energii, brak „zakwasów” po wysiłku, prawidłowe ciśnienie krwi, lepsze wyniki badań krwi, cholesterolu, gęstości kości, trójglicerydów oraz poziomu cukru we krwi.

Poprawa stanu zdrowia jest ważna i sama w sobie stanowi nagrodę za wysiłek włożony w trening, ale nie oznacza to, że nie możesz dodatkowo nagrodzić się za wytrwałość w ćwiczeniach. To ważne w motywacji do ćwiczeń. Nie musi to być nic szczególnie kosztownego. Wybierz taką nagrodę, która sprawi ci przyjemność i zmotywuje cię do dalszego wysiłku. Mogą to być na przykład nowe buty do biegania lub film na DVD.

Systematyczny trening wiąże się z wymiernymi korzyściami – nie tylko dla figury, ale i dla zdrowia. Jednak kontynuacja ćwiczeń nie jest łatwa, ponieważ wymaga dużo samozaparcia. Na szczęście są sposoby na to, by wytrwać w swoich postanowieniach i nie zrezygnować przedwcześnie z treningu. Motywacja do ćwiczeń jest bardzo ważna, dzięki niej będziemy chcieli wykonywać codzienny trening - warto ją odnaleźć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze