Trwa ładowanie...

Jak oddychać podczas biegania? – zasady, nos czy usta, rytm

Jak oddychać podczas biegania? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących biegaczy. Oddychanie podczas biegania wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Wdychać powietrze powinniśmy nosem, a wydychać ustami, a często robimy inaczej. Oddech podczas biegania można unormować i wyćwiczyć – zacznijmy od prawidłowego tempa, które powinno być indywidualne dla każdej osoby.

spis treści

1. Jak oddychać podczas biegania? – zasady

Oddychanie jest procesem naturalnym. Bez oddychania niemożliwe jest życie, o oddechu bardzo często zapominamy, ponieważ jest odruchem bezwarunkowym. Podczas wzmożonego treningu u osób zdrowych dochodzi do pogłębienia oddechów oraz do zwiększonej ilości oddechów. Jedni biegacze oddychają przez nos, inni przez usta. Czy jest jakaś jedna najlepsza, sprawdzona metoda? Jak oddychać podczas biegania: nosem czy ustami?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Jak oddychać podczas biegania? – nos czy usta

Jeżeli chodzi o aspekt fizjologiczny, to najlepiej i najbardziej prawidłowo jest wdychać powietrze nosem, a wypuszczać ustami. Dlaczego? Wdychając powietrze nosem, jest ono nawilżone oraz ogrzane, poprzez wdech nosem poprawimy także krążenie krwi. Zwiększamy tym samym pobór tlenu. Niestety oddychanie nosem podczas biegania jest dość utrudnione i stawia opór.

Osoby profesjonalnie biegające wolą oddychać ustami, twierdząc, że podczas tego typu oddychania można złapać więcej powietrza. Pobór powietrza przez usta, nie do końca jest zdrowy. Takie powietrze jest nieogrzane, co stymuluje skurcze oskrzeli, zwiększając opór w układzie oddechowym. Oddychanie ustami nie prowadzi do dostarczenia większej ilości tlenu w trakcie biegania.

Poznaj zaskakujące korzyści z biegania
Poznaj zaskakujące korzyści z biegania [8 zdjęć]

Jeżeli nie biegasz regularnie, koniecznie zacznij. Bieganie zapewnia korzyści zdrowotne całemu ciału.

zobacz galerię

3. Jak oddychać podczas biegania? – rytm

Niektórzy liczą kroki podczas biegania i w rytm nich wykonują oddechy. Niektórzy wykonują dwa kroki, w których wdychają powietrze, a dwa następne przeznaczają na wydech. Taki rytm dostarcza bardzo dobrą i odpowiednią dawkę tlenu organizmowi. Niektórzy biegacze wykonują trzy kroki, podczas których wdychają powietrze i trzy, podczas których je wydychają. Która technika oddechu jest najlepsza podczas biegania? Tak naprawdę, to zależy od nas samych.

Musisz to wiedzieć

Powinniśmy oddychać tak, jak jest nam wygodnie i najbardziej komfortowo. Oczywiście oddech jest ważny, ale nie można się na nim za bardzo skupiać, wychodzi to w sposób naturalny. Oczywiście, że można pracować nad poprawnym i najbardziej wydajnym oddychaniem, ale wymaga to czasu i uwagi. Jeżeli chcemy oddychać podczas biegu najbardziej prawidłowo, możemy udać się w tym celu na zajęcia do profesjonalnego trenera biegania, który uświadomi nas i pokaże nam jak do tego podejść.

Warto pamiętać, również o tym, że zwiększenie objętości płuc podczas biegania będzie możliwe tylko dzięki treningom biegowym, dlatego trenujmy jak najwięcej. Dzięki temu sami sprawdzimy, w jaki sposób najlepiej się nam oddycha i kiedy otrzymujemy najlepsze wyniki biegowe. Oddychanie jest ważne, ale wychodzi w sposób naturalny. Warto jest więc zapoznać się z kilkoma technikami oddychania podczas biegu i wypróbować każdą z nich, a potem zdecydować, podczas którego sposoby oddycha nam się najlepiej.

Jak oddychać podczas biegania? – zasady, nos czy usta, rytm
Jak oddychać podczas biegania? – zasady, nos czy usta, rytm (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.