Trwa ładowanie...

Rower stacjonarny - charakterystyka, jaki wybrać, porady dla ćwiczących, cena, korzyści z posiadania roweru stacjonarnego

Rower stacjonarny - jaki wybrać, porady dla ćwiczących
Rower stacjonarny - jaki wybrać, porady dla ćwiczących (Zdjęcie autorstwa mjmonty / CC BY 2.0)

Rower stacjonarny to popularne urządzenie treningowe. Jazda na rowerze stacjonarnym jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji i zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Taki rodzaj ćwiczeń nie obciąża stawów, dlatego mogą z niego skorzystać również osoby w starszym wieku. Co ważne, rower stacjonarny jest łatwy w użyciu, a ryzyko upadku i kontuzji jest minimalne. Jeśli z łatwością znajdujesz wymówki, by nie pójść na spacer lub nie biegać, rower stacjonarny jest dla ciebie idealny. Po zakupie roweru stacjonarnego nawet w najgorszą pogodę będziesz mogła ćwiczyć w zaciszu swojego domu. Jakie urządzenie wybrać? Jakie są korzyści z posiadania roweru stacjonarnego? Ile trzeba zapłacić za taki sprzęt?

spis treści

1. Rower stacjonarny

Rower stacjonarny jest jednym z najpopularniejszych urządzeń fitness. Przy użyciu rowerka stacjonarnego możemy wykonywać treningi w domowym zaciszu, nie martwiąc się o pogodę czy temperaturę powietrza na zewnątrz. Dzięki niemu możemy oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Inwestycja w to urządzenia powoduje, że nie musimy wydawać dodatkowych pieniedzy na karnety do siłowni, dojazdy czy inne związane z tym koszty. Warto wspomnieć również o tym, że trening na rowerku możemy wykonywać o dowolnej porze. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym wpływają bardzo pozytywnie na nasz układ krążenia, regulują ciśnienie tętnicze krwi, ale również powodują zwiększenie pojemności płuc.

2. Jaki rower stacjonarny wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model roweru stacjonarnego, zastanów się, ile jesteś w stanie na niego wydać. Obecnie dostępne są różne modele, od tych najprostszych do zaawansowanych technologicznie. Niewiele osób ma świadomość, że w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje rowerów treningowych: pionowe i poziome.

Zobacz film: "Jak przygotować rower na wiosnę?"

Oba te typy mają swoje wady i zalety. Większość z nas kojarzy tylko jeden typ roweru, a mianowicie ten, który przypomina rower klasyczny. Leżący rower treningowy jest zupełnie inny od tradycyjnego. Pedały z leżącego roweru treningowego są umieszczone z przodu maszyny, a nie na dole, jak w rowerze pionowym.

Jeśli planujesz jeździć na rowerze stacjonarnym tylko dla relaksu i poprawy kondycji, nie ma sensu kupować najdroższego sprzętu. Rowerek stacjonarny z podstawowymi funkcjami w zupełności wystarczy. Przemyśl także sposób jego przechowywania. Jeżeli masz dużą sypialnię, rozmiar roweru stacjonarnego nie będzie problemem, ale w niewielkich pomieszczeniach każdy centymetr się liczy, dlatego nie warto decydować się na duży sprzęt.

Rower stacjonarny to doskonała okazja do ćwiczeń w domowym zaciszu lub w niesprzyjających warunkach pogody
Rower stacjonarny to doskonała okazja do ćwiczeń w domowym zaciszu lub w niesprzyjających warunkach pogody (123RF)

Skorzystaj z internetu i porównaj opinie użytkowników na temat poszczególnych modeli rowerów stacjonarnych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze stacjonarnym i nie są pewne, czy starczy im motywacji, by systematycznie na nim jeździć, nie powinny decydować się na zakup roweru za kilka tysięcy!

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Na wysokość korekty, czyli czy możemy modyfikować ustawienia siedzenia i pedałów. Ważne również, aby siedzenie było wygodne. Pedały przy rowerze powinny być łatwe w obsłudze i zapewniać wygodę. Dobrze, jeśli posiada on pulsometr oraz monitor serca. Rowerek stacjonarny powinien być przede wszystkim stabilny i prosty w użyciu.

Wymyślne akcesoria to lepszy wybór, gdy traktujemy jazdę na rowerze stacjonarnym bardzo poważnie. W przeciwnym razie nie warto wpędzać się w niepotrzebne koszty.

To, jaki rower treningowy wybierzesz, zależy od twoich indywidualnych preferencji. Najlepiej, jeśli odwiedzisz kilka sklepów, porównasz ceny i wypróbujesz poszczególne modele. Jeżeli już będziesz miał upatrzony model, możesz go zamówić w sklepie internetowym, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

3. Co jeszcze warto wiedzieć o rowerach stacjonarnych?

Rowery stacjonarne mogą różnić się od siebie w zależności od tego jaki rodzaj układu hamulcowego posiadają. W sklepach dostępne są urządzenia wyposażone w szczękowy układ hamulcowy, jednak taki mechanizm jest szczególnie typowy dla rowerów spiningowych. Układ taśmowy jest układem typowym dla urządzeń z mniej skomplikowanym układem hamulcowym. Możemy rozpoznać go po tym, że pracuje dość głośno. Rowery z układem magnetycznym wyposażone są w hamulec, który działa poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. Uznawane są za bardziej zaawansowane, nowoczesne, co gwarantuje ich cichą pracę. W rowerkach indukcyjnych nie znajdziemy części ruchomych, ponieważ urządzenia te bazują na wykorzystaniu cewki indukcyjnej.

Większość osób decyduje się na tradycyjne rowery stacjonarne, które wyglądem przypominają zwykły sprzęt. Warto jednak rozważyć kupno roweru stacjonarnego poziomego, na którym ćwiczący zajmuje pozycję półleżącą.

Może się wydawać, że w taki sposób łatwiej jest jechać, ale to tylko pozory. Kiedy siedzimy na tradycyjnym rowerku stacjonarnym, na nasze nogi działa siła grawitacji, natomiast gdy leżymy, musimy włożyć więcej wysiłku w pedałowanie.

Na rynku dostępne są również modele składane, więc jeśli narzekasz na brak miejsca, możesz zakupić taki właśnie model. Sprawdź również okres gwarancji na wypadek, gdyby coś się wydarzyło.

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej
Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej [10 zdjęć]

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę

zobacz galerię

4. Porady dla ćwiczących na rowerze stacjonarnym

Jeśli chcesz zachować motywację do jazdy na rowerze stacjonarnym, postaraj się wyrobić w sobie nawyk ćwiczeń, na przykład podczas oglądania ulubionego serialu lub czytania czasopisma. Nawet jeżeli intensywność treningu na rowerze stacjonarnym będzie mniejsza niż wtedy, gdy koncentrujesz się tylko na ćwiczeniach, na pewno uda ci się jechać dłużej i spalić więcej kalorii.

Pomocne może też być ćwiczenie w parze z partnerem lub przyjaciółką. Twoja motywacja wzrośnie, jeśli zaczniesz zapisywać swoje treningi na rowerze stacjonarnym.

Notatki o przejechanym dystansie i spalonych kaloriach zmobilizują cię do wysiłku, gdy zdarzy ci się chwila słabości. Warto także zmieniać intensywność ćwiczeń. Jednego dnia ustaw większe obciążenie, drugiego mniejsze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie, mimo najlepszych chęci, twoja motywacja do jazdy na rowerku treningowym zmaleje do zera. Wówczas poszukaj innych form aktywności fizycznej. Odpocznij od roweru i daj sobie trochę czasu. Niewykluczone, że wkrótce sama za nim zatęsknisz.

Koniecznie przeczytaj

Rower stacjonarny może pomóc ci w zwiększeniu aktywności fizycznej bez wychodzenia z domu. Jednak zanim kupisz ten sprzęt, dobrze się zastanów, czego od niego oczekujesz. Nie spodziewaj się, że obecność roweru stacjonarnego dostarczy ci silnej motywacji do ćwiczeń. Niewykluczone, że będziesz trenować chętniej niż zwykle, ale nie licz na cud.

5. Gdzie kupić rowerek stacjonarny?

Rowerki stacjonarne dostępne są w ofercie wielu sklepów internetowych. Decydując się na zakup tego urządzenia przez Internet nie musimy ruszać się z domu. Po kilku dniach rower zostanie przywieziony pod nasze drzwi. Co ważne, oszczędzamy swój czas, ponieważ nie musimy dojeżdżać do sklepu stacjonarnego. Ceny na aukcjach internetowych są również bardziej korzystne.

Zakup w wyspecjalizowanym sklepie również posiada wiele plusów. W sklepie stacjonarnym możemy porozmawiać z ekspertami, którzy pomogą nam w doborze odpowiedniego urządzenia. Oprócz tego, mamy możliwość dokładnego obejrzenia sprzętu treningowego.

Jeśli zdecydujemy się na zakup roweru u producenta, możemy liczyć nie tylko na niską cenę, ale również na wykwalifikowany serwis.

6. Ile kosztuje rower stacjonarny?

Rower treningowy możesz zakupić już w kwocie 300 złotych, jeśli jednak stać cię na droższy, to warto poświęcić kilka dodatkowych złotych, gdyż będzie ci on dłużej służył. Za rower magnestyczny trzeba zapłacić od 400 do nawet 1000 złotych. Bardziej skomplikowane mechanizny i wyższa jakość wykonania oczywiście wpływają na cenę urządzenia. Za profesjonalny spinningowy rower treningowy klient musi zapłacić około 3000 - 4000 złotych.

7. Korzyści z posiadania roweru stacjonarnego

Korzyści z posiadania roweru stacjonarnego jest naprawdę mnóstwo. Niewątpliwie największą zaletą roweru stacjonarnego jest to, że możemy zrobić trening wtedy, gdy akurat mamy na to ochotę, bez względu na porę dnia czy panujące warunki atmosferyczne. Ogromną zaletą rowerków stacjonarnych jest ich uniwersalność. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób dorosłych, jak i nieco starszych dzieci. Trenować mogą nawet osoby po przebytym zawale serca. Dla nich jest to forma rehabilitacji.

Jazda na rowerze stacjonarnym to również świetne lekarstwo na poprawę kondycji i radzenie sobie ze stresem. Jeżdżąc na rowerze stacjonarnym gubimy zbędne kilogramy, budujemy mięśnie nóg, wysmuklamy uda i poprawiamy ogólny wygląd naszej sylwetki. Jeśli nie lubisz biegać, nie masz czasu na poranny jogging albo peszy cię ćwiczenie pośród ludzi, to domowy rower treningowy jest doskonałym rozwiązaniem.

Rower stacjonarny umożliwia doskonały trening układu krążenia. Wykazano, że regularny trening z użyciem roweru zmniejsza ryzyko otyłości i związanych z nią chorób serca oraz cukrzycy.

W zależności od tego, jak często ćwiczymy i z jaką intensywnością, możemy uzyskać różne rezultaty. Niektórym wystarczy ogólna poprawa kondycji i wydolności serca i płuc. Dla innych ważne jest spalanie tłuszczu, wzmacnianie mięśni nóg i kształtowanie sylwetki. Trenując na tym urządzeniu oszczędzamy mnóstwo czasu i pieniędzy na karnety, mamy możliwość uprawiania sportu przy jednoczesnym oglądaniu ulubionego serialu, możemy wykonać trening bez konieczności przebywania w zatłoczonym miejscu (np. w siłowni).

.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze