Trwa ładowanie...

Jak wykorzystać domowy sprzęt fitness w najlepszy sposób?

Istnieje mit, że ćwiczenie w domu musi być mniej efektywne niż uczęszczanie na specjalistyczne zajęcia. Bo sprzęt mniej profesjonalny, bo trenera nie ma nad głową, bo wykonywanie tych wszystkich śmiesznych ruchów bez towarzystwa innych ludzi szybko się nudzi.

Tymczasem prawda jest taka, że podczas ćwiczeń w domu nic nas nie rozprasza, nie musimy też marnować czasu i energii na dojazdy. Pojawia się jedynie pytanie: jak wykorzystać domowy sprzęt fitness w najlepszy sposób?

Ćwiczenia ze sprzętem fitness w domu
Ćwiczenia ze sprzętem fitness w domu

Ćwiczenia w domu nie muszą być nudne. Wystarczy trochę silnej woli i chęci.

zobacz galerię

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Domowy sprzęt fitness nie musi być wcale drogi ani tym bardziej zajmować dużo miejsca. Nie musi być nawet specjalnie skomplikowany. Czasem wystarczą tylko ciężarki (nawet te wykonane z butelek po wodzie mineralnej!), duża piłka gimnastyczna lub klasyczny rowerek stacjonarny. Najważniejsze, by wiedzieć, jaki cel chce się osiągnąć: schudnąć, poprawić kondycję, a może wzmocnić określoną grupę mięśni? Jak tylko odpowiemy sobie na to pytanie – możemy już śmiało wybierać sprzęt, dopasowany do naszych potrzeb.

Ważne jednak, by pamiętać również o możliwościach swojego organizmu. Na nic nie przydadzą się nam zaawansowane technicznie urządzenia, jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać ich możliwości – będziemy zbyt mało rozciągnięci lub nie będziemy dysponować wystarczającą siłą. Z ćwiczeniami fizycznymi jest przecież jak z budowaniem zdrowego związku – nie powinno się pomijać żadnego etapu ani udawać kogoś, kim się nie jest. Dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą (pomoże nie tylko dobrać odpowiedni sprzęt, ale również opracować jak najlepszy zestaw ćwiczeń) i zapoznać się z ofertami różnych producentów. Można zrobić to np. w czasie odbywających się we wrześniu w Warszawie Międzynarodowych Targów Sprzętu i Odzieży Sportowej.

Nie oszukujmy się jednak – najlepsze wykorzystywanie domowego sprzętu fitness to… wykorzystywanie regularne i zgodne z przeznaczeniem. Bieżnia teoretycznie świetnie sprawdzi się jako wieszak na ubrania, a na rowerku można położyć książki, ale… czy naprawdę o to chodzi? Tylko systematyczność i samozaparcie pozwolą osiągnąć sukces. Jeśli już wybraliśmy i kupiliśmy odpowiednie urządzenia, nie pozostaje więc nic innego, jak odpalić YouTube, obejrzeć kilka filmików instruktażowych, włączyć energiczną muzykę i zabierać się za ćwiczenie!

Jak wykorzystać domowy sprzęt fitness w najlepszy sposób?
Jak wykorzystać domowy sprzęt fitness w najlepszy sposób? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.