Trwa ładowanie...

Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Nauka jazdy konnej należy do dyscyplin sportowych dość trudnych do opanowania. Nauka jazdy konnej jest sportem, który wzmacnia mięśnie nóg i kręgosłupa oraz poprawia pracę układu krążenia i mimo potrzebnej do niej wprawy może być trenowana przez dorosłych i dzieci. Nauka jazdy konnej przeznaczona jest dla osób lubiących konie i mających wystarczająco dużo odwagi oraz cierpliwości. Nie każdy jest w stanie obłaskawić konia i sprawić, że będzie posłuszny. Wiele zależy od postawy jeźdźca, by jazda konna była bezpieczna. Jakie są podstawy jazdy konnej i jak zachować bezpieczeństwo podczas pierwszych lekcji jazdy konno?

spis treści

1. Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej

Wśród podstawowych akcesoriów do jazdy konnej znaleźć można toczek, czyli rodzaj kasku - jeździeckie okrycie głowy. W profesjonalnych szkołach nauki jazdy konnej osoby początkujące mogą wypożyczyć toczek. Jeśli instruktorzy tego nie proponują, toczek należy kupić. Dobrze zapięty toczek przylega do brody i nie powoduje żadnych ucisków, nie zsuwa się na oczy.

Zobacz film: "Jazda konna w październikowym wydaniu "Mody na zdrowie""

Bryczesy do jazdy konnej to rodzaj specjalnych spodni bez szwów. Są bardzo wygodne i nie ślizgają się po siodle. Często wewnętrzna strona ud tych spodni wykonana jest ze skóry. Ważnym elementem stroju jeździeckiegobuty do jazdy konnej, które powinny mieć 1 lub 2-centymetrowy obcas, który będzie zapobiegał ześlizgiwaniu się stopy ze strzemion. Najlepsze są buty do kolan, ponieważ zapobiegają ocieraniu łydek jeźdźca o pasek od strzemion.

2. Nauka jazdy konnej - nauka jeździectwa

Podczas nauki jazdy konnej należy nauczyć się kilku elementów.

Wsiadanie na konia – zazwyczaj dla osób początkujących konie do nauki jazdy są już przygotowane przez pracowników szkół jeździeckich. Przed wejściem na konia należy położyć dłonie na jego pysku i głaskać go delikatnie, aby oswoił się z naszym zapachem.

Nie można okazywać strachu, trzeba być pewnym siebie, ponieważ konie wyczuwają nasze emocje i będą chciały nas zdominować. Nie można podchodzić do konia od tyłu ani od przodu. Są to zwierzęta, które mają oczy po bokach i powinno się podchodzić do nich z lewej strony (gdyż tak są na ogół uczone) i stawać na wysokości ich przednich kończyn.

Kiedy nawiążemy pierwszy kontakt, możemy spróbować wsiąść. Należy chwycić się grzywy konia, lewą nogę trzeba umieścić w strzemieniu, a prawą przerzucić przez siodło.

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej
Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej [10 zdjęć]

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę

zobacz galerię

Pozycja do jazdy konnej – tylko dobrze przyjęta pozycja do jazdy konnej pomoże utrzymać równowagę i ułatwi siedzenie w siodle. Należy zgrać swoje ciało z ruchami konia. Jeśli przyjmiemy złą pozycję, to wpłyniemy negatywnie na naturalne ruchy konia i zwiększymy bolesność swoich mięśni.

Przede wszystkim jeżdżąc konno trzeba utrzymywać prosty kręgosłup i zaangażować mięśnie brzucha. Głowę trzeba trzymać prosto i patrzeć na przestrzeń między uszami konia. Stopy należy utrzymywać w strzemionach. Ramię, łokieć, biodra i kostki jeźdźca powinny być ustawione tak, by można było przeprowadzić linię prostą przez wszystkie te punkty.

Trzymanie wodzy – wodze to jednocześnie kierownica i hamulec, są połączone wędzidłem, które podczas nauki jazdy konno znajduje się w ustach konia. Jeździec powinien kontrolować wodze. Należy je podnieść obiema dłońmi i umieścić między środkowym a małym palcem. Potem należy zgiąć delikatnie palce wkoło wodzy i na wierzchu położyć kciuk. Nie można napinać ciała.

Po pierwszych lekcjach nauki jazdy konnej, uczący się mogą odczuwać napięcie i ból mięśni. Jest to związane z tym, że w czasie jazdy na koniu używamy innych mięśni niż na co dzień. Po jeździe konnej dobrze wziąć ciepły prysznic. Nauka jazdy konnej wymaga cierpliwości i regularnych ćwiczeń

Mgr Anna Bocheńska
Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa
Nauka jazdy konnej - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.