Jazda na rowerze - wskazówki, treningi, korzyści zdrowotne
Jazda na rowerze stacjonarnym lub klasycznym wpływa szczególnie korzystnie na naszą wydolność, ćwiczy mięśnie brzucha i ramion, a przy tym nie jest tak męcząca jak np. jogging. Poprawiając wydolność wzmacnia serce i płuca, ćwicząc mięśnie pozwala schudnąć oraz utrzymać szczupłą i wysportowaną sylwetkę a przede wszystkim uwalnia nas od stresu. Tę aktywność fizyczną mogą wykonywać osoby z nadwagą i otyłością bez ryzyka uszkodzenia stawów, jak to ma miejsce w innych sportach przy dużym obciążeniu kolan. Podczas jazdy na rowerze jesteśmy narażeni na mniej kontuzji czy nadwyrężeń ścięgien i mięśni. Rower jest ekologiczną i ekonomiczną formą transportu - nie zanieczyszcza środowiska, a przy tym jest tani i nie wymaga ciągłego wydawania pieniędzy na paliwo.
1. Treningi na rowerze
Pamiętaj, że w każdym sporcie najważniejsza jest regularność. Zaplanuj sobie 3 jednogodzinne treningi na tydzień i staraj się je realizować. Zobaczysz, że po pewnym czasie będziesz miała ochotę na więcej!
Staraj się rozpoczynać i kończyć trening spokojną, wolną jazdą, a w między czasie jeździć w stałym tempie. Dzięki temu mniej się zmęczysz, a Twój organizm więcej na tym skorzysta. W miarę treningów można zwiększać tempo jazdy, ale nigdy nie rób tego na siłę. Jeśli czujesz zmęczenie i dyskomfort odpocznij, dzięki temu sport nie będzie Ci się kojarzył z przymusem i będziesz go uprawiać z przyjemnością.
Jazda na rowerze jest odpowiednia dla niemal każdego. Szczególnie polecana jest dla osób z nadwagą, z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa czy też dla osób chcących poprawić kondycję i sylwetkę.
W celu poprawy i rozbudowania muskulatury stosuj jazdę na wysokich biegach, z kolei długotrwała jazda na niskich obrotach pozwoli wysmuklić ciało. Czy wiesz, że podczas godziny jazdy na rowerze możesz spalić nawet 600 kalorii? To około ¼ dziennej racji pokarmowej dla dorosłego człowieka wykonującego umiarkowaną pracę fizyczną! Poza utratą kalorii zwalczasz cellulit z okolic ud i pośladków.
Ważny jest również zakup odpowiedniego roweru. Jeśli chcesz kupić dobry rower „na lata” zapomnij o tych z supermarketów i sięgnij na wyższą półkę. Nie musi być najdroższy, ważne żeby spełniał swoje funkcje a jazda na nim dawała radość i satysfakcję.
Jeśli lubisz komfort, a także chcesz się ustrzec przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała np. obtarciami czy stłuczeniami zainwestuj w kask, ochraniacze na ręce czy okulary chroniące przed słońcem.
W lato wybieraj rower klasyczny w zimę zaś możesz zapisać się na siłownię i trenować na rowerku stacjonarnym, który jest równie skuteczny jak zwykły. Najważniejsze to czerpać radość z jazdy i z jej efektów!
2. Korzyści z jazdy na rowerze
Jazda na rowerze to nie tylko bezpieczne odchudzanie, to także wiele innych korzyści, a wśród nich:
- wysmuklanie ud i łydek,
- wzmacnianie mięśni bioder, brzucha i grzbietu,
- gimnastykowanie kręgosłupa,
- zwiększanie wentylacji całego organizmu,
- zapobieganie żylakom i przeciwdziałanie zakrzepom.
Podczas jazdy na rowerze najwięcej pracują nogi: uda, łydki oraz stopy. Dlatego jazda na rowerze to przede wszystkim zgrabne i szczubłe nogi. Skurcze włókien mięśniowych zmuszają naczynka krwionośne do intensywnej pracy, co zapobiega powstawaniu żylaków.
W czasie przejażdżek aktywizują się mięśnie brzucha, mięśnie pleców, a także biodra i przedramiona. Utrzymanie kierownicy, zwłaszcza na nierównym terenie, wymaga pewnej siły.
Dzięki wycieczkom rowerowym można zatem wyrzeźbić mięśnie nóg, a także ramion. Regularne treningi jazdy na rowerze poprawiają wytrzymałość. Poza tym jazda na rowerze nie jest tak nużąca jak trening na siłowni i tak męcząca jak chodzenie czy bieganie.
Nawet jeżdżąc na rowerze kilka godzin bez przerwy, nie odczuwa się większego zmęczenia. Ta forma aktywności fizycznej może także pełnić rolę treningu siłowego – umożliwia swobodne zmienianie intensywności jazdy.
Wjeżdżając pod górę, wzmacniamy i rozwijamy mięśnie, tymczasem wybierając ścieżki płaskie – kształtujemy szczupłą sylwetkę. Warto jednak pamiętać o dopasowaniu przerzutek do naszego tempa, a także trasy, jaka jest przed nami. W przeciwnym razie szybko się zmęczymy i możemy nawet uszkodzić sobie mięśnie.
2.1. Jazda na rowerze pomaga spalić kalorie
Naciskając pedały roweru, możesz stracić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę i poprawić kondycję. Jazda na rowerze to wyjątkowo zdrowy sport. W czasie jazdy rowerem wzrasta sprawność układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego.
Jeżeli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami i nie wiesz jak bezpiecznie i skutecznie schudnąć, przesiądź się z samochodu na rower. Jazda na rowerze to idealna forma aktywności fizycznej dla osób chcących zadbać o kondycję fizyczną i zdrowie, a przy okazji pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jadąc wolno, około 15 km/h, w ciągu godziny spalasz 300 kalorii. Jednak zwiększając tempo do 20 km/h można pozbyć się już 600 kalorii, a wybierając teren wyboisty – aż 700 kalorii.
Jazda na rowerze to nie tylko skuteczne spalanie kalorii, ale też walka z cellulitem. Regularne treningi rowerowe pomagają redukować tkankę tłuszczową na udach, biodrach oraz brzuchu. Ponadto, spokojna jazda na rowerze w zrównoważonym tempie jest bardzo dobra dla serca.
Wspomaga je ciągłym dopływem tlenu, gdyż w wyniku wysiłku fizycznego krążenie przyspiesza, a ciśnienie tętnicze spada. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia zawału lub choroby niedokrwiennej serca.
Dzięki jeździe rowerem zapewnisz sobie bardzo szybkie odchudzanie, a ponadto poprawisz sprawność układu kostnego i mięśniowego. Podczas pedałowania ciężar ciała jest oparty na siodełku, więc jazda na rowerze nie obciąża stawów. Systematyczny trening jazdy na rowerze chroni przed osteoporozą, a także poprawia koordynację ruchową oraz koncentrację.