Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Kajakarstwo

Avatar placeholder
22.01.2019 09:49
Kajakarstwo
Kajakarstwo

Czujesz, że potrzeba ci więcej ruchu i regularnej aktywności fizycznej, ale nie lubisz przesiadywać na siłowni? Podoba ci się trening na świeżym powietrzu, ale bieganie za bardzo obciąża twoje stawy i kończysz treningi z kontuzjami? Kajakarstwo to sport dla wszystkich, którzy cenią sobie niezależność w ćwiczeniach. To także bezpieczny sport zarówno dla osób lubiących gry zespołowe, jak i samotników. Pływanie kajakiem jest korzystne także ze względu na to, że sam możesz wybrać sobie tempo. Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy?

spis treści

1. Co to jest kajakarstwo?

Kajakarstwo - zdjęcia
Kajakarstwo - zdjęcia [2 zdjęcia]

Kajakarstwo wymaga sporych nakładów finansowych, chyba że sprzęt jest wypożyczany. Ogólnie do kajakarstwa

zobacz galerię

Kajakarstwo ****to pływanie w kajaku, czyli specjalnej łodzi napędzanej za pomocą wiosła z dwoma piórami (specjalnymi „końcówkami”, które pozwalają „odbić się” od wody).

Pływanie kajakiem może mieć charakter gier zespołowych, spływów turystycznych czy też „wyścigów” ze znajomymi. Samotnicy mogą sprawdzać sobie czas spływu lub oglądać piękne widoki z kajaka. Wszystko zależy od twoich preferencji.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Kajaki dzielą się na kilka rodzajów:

  • kajaki rekreacyjne,
  • kajaki turystyczne,
  • kajaki sportowe.

Mogą mieć różne kształty, długości (od 1,7 m do 11 m) i być zrobione z różnych tworzyw w zależności od potrzeb.

Zalet kajakarstwa, tak jak i każdej aktywności fizycznej, jest bardzo wiele. ****Wiosłowanie wzmacnia przede wszystkim mięśnie górnej połowy ciała, szczególnie pleców i ramion, ale ten rodzaj aktywności fizycznej przy odpowiedniej technice angażuje niemal wszystkie mięśnie. W zależności od wybranego rodzaju kajakowania można spalić od 200 do 300 kalorii w godzinę. Kajakarstwo wzmacnia serce. Serce doświadczonego kajakarza pompuje około 50% więcej krwi niż osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Według badań, u osób, które ukończyły kilkumiesięczny program kajakowania poprawiła się samoocena, pewność siebie i zadowolenie z własnego wyglądu.

2. Przygotowanie do spływu kajakowego

Spływy kajakowe to świetna zabawa, jeśli wybierzemy np. kajakowanie turystyczne lub różne gry zespołowe. Trzeba jednak pamiętać, aby zanim wskoczymy do kajaka i wypłyniemy, zrobić sobie rozgrzewkę. Rozgrzewka zapobiegnie nadwyrężeniu stawów i mięśni.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kajakarstwem, staraj się nie przeciążać organizmu. Rozpoczynanie każdego treningu powinno także odbywać się w wolniejszym tempie. Rób sobie przerwy w wiosłowaniu. Twoje mięśnie potrzebują od czasu do czasu odpocząć, nawet jeśli świetnie się bawisz i nie czujesz nadwyrężenia.

Nie zapominaj, że aktywność fizyczna wymaga odpowiedniej diety i nawodnienia, a także wystarczającej ilości snu, aby zregenerować siły. Warto również przed taką aktywnością dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników energetycznych.

Do wyboru na kajaki są jeziora, zalewy oraz rzeki. Dla bardziej zaawansowanych kajakowiczów dostępne jest także kajakowanie na morzu. Kajakarstwo rzeczne może być bardziej lub mniej dynamiczne, w zależności od wybranej rzeki. Kajakowanie na jeziorze jest spokojniejsze, chociaż i tu można zorganizować sobie wyścigi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze