Trwa ładowanie...

Krem do opalania

Podstawowym warunkiem zdobycia bezpiecznej opalenizny jest stosowanie kremu do opalania. Generalnie, kosmetyki chroniące przed promieniowaniem słonecznym pochłaniają, odbijają lub rozpraszają promienie UV dosięgające powierzchni ludzkiej skóry, chroniąc ją nie tylko przed oparzeniami słonecznymi, ale także przed przyspieszonym starzeniem się skóry. Kremy do opalania stanowią całą gamę produktów, podzieloną ze względu na poziom gwarantowanej ochrony przeciwsłonecznej, oznaczonej wskaźnikiem SPF. Zanim wystawimy skórę na działanie promieni UV, warto sprawdzić, kiedy stosować kosmetyki o wskaźniku SPF 15, a kiedy 50 i jak prawidłowo rozprowadzać krem do opalania na ciele.

Zobacz film: "Bezpieczne opalanie"

spis treści

1. Jak wybrać krem do opalania?

Jedynie krem do opalania dopasowany do twoich potrzeb zapewni ci właściwą ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego. Na przykład, podczas długich pobytów na słońcu (4 godziny lub więcej) najlepiej zastosować krem o poziomie ochrony SPF 30 lub wyższym. Ważne jest, aby kosmetyk zabezpieczał zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Pamiętaj również, że wskaźnik SPF informuje jedynie o skuteczności ochrony przed drugim rodzajem promieniowania, które powoduje oparzenia słoneczne. Jak na razie nie istnieje żaden system oznaczeń stosowany dla promieniowania UVA (które przyspiesza proces starzenia się skóry i powoduje powstanie zmarszczek). Z tego powodu najlepiej wybrać produkt gwarantujący ochronę przed szerokim spektrum promieniowania UV.

Generalnie, wyższy wskaźnik SPF zapewnia skuteczniejszą ochronę przeciwsłoneczną i waha się od 2 do 50. Badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych podają, iż krem o wskaźniku SPF 30 pochłania około 97% promieni UVB, podczas gdy produkt o wskaźniku SPF 15 – 93%. Jednak wiele czynników, takich jak pocenie się, obecność odbijającej światło wody czy piasku, a także pora dnia, mogą zmienić te liczby. Optymalny poziom ochrony zapewni krem o wskaźniku SPF 30, idealny dla ludzi aktywnych i spędzających dużo czasu na powietrzu. Dermatolodzy zalecają stosowanie ochrony o wskaźniku co najmniej 15 (chociaż 30 skuteczniej zabezpiecza przed działaniem słońca). Pamiętaj również, że wbrew popularnemu przekonaniu, wskaźnik SPF nie określa czasu, przez jaki skóra będzie chroniona przed promieniami UVB.

Krem do opalania i pozostałe kosmetyki do pielęgnacji ciała oznaczone wskaźnikiem SPF 40 lub 50 gwarantują najwyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej. Są one idealną opcją dla posiadaczek jasnej karnacji, miłośniczek sportów zimowych, a także ludzi spędzających czas lub pracujących na wysokościach.

2. Jak nakładać krem do opalania?

Przed opalaniem dorosła osoba o standardowych wymiarach powinna nałożyć na ciało około 30 gramów kremu do opalania, dokładnie pokrywając wszystkie części ciała wystawione na działanie promieni UV. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, gdzie skóra jest cienka, czyli nosowi, uszom i stopom. Zbyt cienka warstwa ochronna pokrywająca skórę może obniżyć skuteczność kremu do opalania.

Krem do opalania należy nałożyć około 20-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, pozwalając kosmetykowi wniknąć w głąb skóry. Podczas opalania zabieg należy ponawiać co 2 godziny, a nawet częściej, biorąc pod uwagę potliwość ciała i styczność z powierzchnią, na której się opalamy. Nigdy nie nakładaj kremu do opalania na wilgotną skórę – przed ponownym zastosowaniem kosmetyku udaj się w ocienione miejsce, pozwalając skórze ostygnąć i wyschnąć.

Ochronę przeciwsłoneczną należy stosować podczas długotrwałej aktywności na świeżym powietrzu niezależnie od pogody – promienie słoneczne (w szczególności promienie UVA) z łatwością przenikną przez warstwę chmur. Należy pamiętać o bezwarunkowym zabezpieczeniu skóry między godziną 10 rano a 16, kiedy słońce świeci z największą intensywnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.