Trwa ładowanie...

Kulturystyka

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego dotychczasowego trybu życia na aktywny, a przede wszystkim zdrowy. Nieodłącznym elementem jest oczywiście regularny trening, najlepiej przy wsparciu profesjonalnego trenera.

Zobacz film: "Mistrzyni świata w kulturystyce: "To jest moje pięć minut, muszę dać z siebie wszystko""

Chcąc osiągnąć widoczne i szybkie efekty ćwiczenia powinny być połączone z dietą dla aktywnych. Jeśli chodzi o sposób trenowania, popularna jest kulturystyka, ponieważ najczęściej jest to ćwiczenie nie tylko masy ciała, ale i redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, a także kształtowanie sylwetki.

spis treści

1. Treningowe rady dla kulturystów

Kulturystyka czy ogólny trening na siłowni to przede wszystkim prawidłowo dobrane zestawy ćwiczeń. Dlatego, aby osiągnąć sukces potrzebny jest plan treningowy, nie tylko dla początkujących, ale też dla osób, dla których kulturystyka wpisana jest w codzienność już od dłuższego czasu.

Ponieważ nie tylko kulturystyka, ale trening siłowy, trening aerobowy czy nawet aerobik wymaga wiedzy, nie należy rozpoczynać przygody z ćwiczeniami bez odpowiedniego przygotowania.

Wszelkie ćwiczenia kulturystyczne, które będą wykonywane nieprawidłowo, mogą doprowadzić przykładowo do nadwyrężenia mięśni i kontuzji

Oczywiście warto dowiadywać się samemu, jakie ćwiczenia będą dla nas odpowiednie, jeżeli chcemy np. zlikwidować cellulit czy zwiększyć odporność organizmu, ale należy wszelkie informacje konsultować ze specjalistą w dziedzinie kulturystyki.

Kulturystyka czy ćwiczenia siłowe to trenowanie na przyrządach, które posiadają różne funkcje. Dlatego przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń należy wiedzieć, które sprzęty na siłowni będą skuteczne dla osiągnięcia głównych elementów planu treningowego kulturysty.

Nie mniej ważny jest właściwy strój do ćwiczeń dla kulturysty, ponieważ komfort w trakcie ćwiczeń wpływa na ich efektywność. Kulturystyka to siła, większa liczba powtórzeń, dlatego żaden element ubioru nie może krępować ruchów, nieodłącznym detalem powinien być pas.

Kiedy zakładać pas kulturystyczny? Wszystkie ćwiczenia wymagające dużego wkładu siłowego wymagają założenia pasa np. ciągi, siady, wyciskanie na barki. Jednak należy pamiętać by pas był odpowiednio założony.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Odżywianie w kulturystyce

Kulturystyka czy inne ćwiczenia wymaga wsparcia dietą i suplementami diety, a także systematycznym nawadnianiem organizmu. Dieta kulturysty to dieta, która wymaga odbudowy tkanek i rekompensaty straconych w czasie intensywnego wysiłku fizycznego aminokwasów.

Dodatkowo, niektóre z aminokwasów powinny być w większej ilości, ponieważ ma to wpływ na szybszy i prawidłowy przyrost masy mięśniowej. Właściwie dobrana dieta to też rekompensata wszelkich mikrouszkodzeń.

Kulturystyka to wzmożony wysiłek i duże obciążenie dla organizmu, dlatego konieczna jest dieta bogata w białko. Nie mniej istotne są tłuszcze i węglowodany.

Co powinno znaleźć się w jadłospisie kulturysty? Produkty bogate w białko to produkty zwierzęce i roślinne. Przykłady białka zwierzęcego to podroby, drób, wołowina, jaja, wieprzowina, ryby, owoce morza.

Natomiast białko pochodzenia roślinnego to np. soczewica, soja, ryż, kasza. Kulturystyka to nie tylko trening, dieta to także systematyczność, właściwa motywacja i konkretnie nakreślony cel.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.