Trwa ładowanie...

Licówki - czym są, rodzaje, wskazania i przeciwwskazania, jak wygląda zabieg nakładania licówek

Licówki wykorzystuje się do zmiany kolorystyki i maskowania przebarwień, poprawy kształtu zęba; poszerzenia lub wydłużenia. Jeżeli powodem niezadowolenia są nieestetyczne szpary między przednimi zębami (diastemy), nie odpowiada Ci kolor i kształt zębów – możesz wykorzystać najlepszą i najnowocześniejszą metodę korekcji Twojego uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych.

spis treści

1. Czym są licówki?

Licówki na zęby są coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowią podstawę stomatologii estetycznej, pozwalając na osiągnięcie z czasem wręcz spektakularnych efektów. Z ich pomocą możemy zamaskować powstałe przebarwienia, zmienić kształt czy długość zębów, zniwelować diastemę (szparę międzyzębową). Przy pomocy licówek możemy również uzupełnić ubytki zębowe czy chociażby nadać swojemu uśmiechowi zupełnie nowy wygląd. W większości przypadków licówki przykleja się na wargową powierzchnię zęba przedniego.

Zobacz film: "Najlepsze metowy wybielania zębów"

Drobna twarz i wąskie usta wymagają wykorzystania licówek mniejszego rozmiaru. Męskie zęby są masywne i nieco bardziej kwadratowe niż kobiece. Zęby kobiece mają zaokrąglone krawędzie i są węższe przy dziąsłach. Dlatego istotne jest odpowiednie dobranie licówek. Są one dopasowywane do kształtu twarzy, sylwetki, a także osobowości.

2. Rodzaje licówek

Stomatologia estetyczne oferuje nam licówki porcelanowe, licówki kompozytowe, licówki akrylowe, ceramiczne oraz pełnoceramiczne.

2.1. Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie (około pół milimetra) płytki zrobione z trwałej porcelany, które nakleja się na zęby. Stomatologia estetyczna oferuje to rozwiązanie po to, aby problemy z zębami natury estetycznej - takie jak krzywe zęby czy nadłamania - nie były widoczne.

Za pomocą licówek porcelanowych możemy nadać zębom wymarzony i satysfakcjonujący wygląd, a także zmienić ich kształt. Licówki wykorzystuje się również do wydłużenia lub poszerzenia zębów. Możemy także pokryć rozległe wypełnienia lub zniwelować nieestetyczne przebarwienia.

Licówki przykleja się na przedniej powierzchni uzębienia. O ile zęby pacjenta są w dobrym stanie, wystarczą tylko dwie wizyty, aby założyć płytki. Plusem licówek porcelanowych jest ich trwałość oraz elastyczność. Należy również nadmienić, że na ich powierzchni gromadzi się znacznie mniej kamienia nazębnego. Koszt jednej licówki porcelanowej wynosi od 700 do 2500 złotych.

Zalety licówek porcelanowych:

Zaletą licówek porcelanowych jest przede wszystkim ich estetyka. Mogą mieć one dowolny kształt i kolor. Są bardzo cienkie, mają zaledwie pół milimetra i nie sprawiają wrażenia „sztucznych zębów”. Ich rozmiar i kolor dobrze jest wybrać razem ze stomatologiem, który doradzi co do ich optymalnych parametrów.

Kolejnym plusem założenia licówek porcelanowych jest fakt, że w dużo mniejszym stopniu osadza się na nich osad nazębny. Są więc bardziej odporne na kamień nazębny i przebarwienia. Z drugiej strony, trzeba szczególnie pamiętać o higienie jamy ustnej, jeśli ma się założone licówki. Stan licówek zależy w dużej mierze właśnie od higieny i stanu zębów i dziąseł.

Licówki porcelanowe są dość trwałe i twarde. Mówi się nawet, że są twardsze niż naturalne szkliwo zębów. Jednak zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy jedzeniu bardzo twardych pokarmów, aby uniknąć ewentualnego zniszczenia licówki.

2.2. Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne stanowią alternatywę dla koron pełnych ze względu na: niewielką preparację twardych tkanek zęba, bardzo dobrą szczelność brzeżną, wysoką odporność na ścieranie, estetykę, a także kompatybilność z tkankami przyzębia. Trwałość licówki ceramicznej ocenia się na ok. 5 do 10 lat. Jest to uzależnione od dbałości pacjenta o stan zębów i dziąseł, oraz wskazane są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Wśród głównych składników licówek ceramicznych wymienia się krzemionkę, kwarc, kaolin, barwniki. Składniki te mieli się, miesza, a następnie wypala w piecu. Cena licówek ceramicznych jest nieco większa niż w przypadku kompozytowych.

2.3. Licówki kompozytowe

Licówka kompozytowa to cienka płytka przymocowywana do przedniej powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu. Licówki kompozytowe wykonane są z kilku komponentów. Są plastyczne, tanie oraz proste w wykonaniu. W każdej chwili możliwa jest zmiana ich kształtu oraz barwy. Jeśli będziemy o nie prawidłowo dbać, posłużą nam latami. Za jedną licówkę kompozytową musimy zapłacić około 250-300 złotych.

2.4. Licówki akrylowe

Licówki akrylowe są znacznie cięższe i grubsze od porcelanowych. Służą jako tymczasowe licówki zakładane przed ostatecznymi. Zazwyczaj wytrzymują maksymalnie 2 lata. Są także mniej estetyczne od pozostałych rodzajów licówek. Koszt licówek akrylowych jest nawet kilkukrotnie niższy od licówek ceramicznych czy porcelanowych. Za jedną licówkę akrylową musimy zapłacić około 100-200 złotych.

3. Wskazania i przeciwwskazania do założenia licówek

Kto kwalifikuje się do zabiegu założenia licówek? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do założenia ich?

Okazuje się, że licówki mogą nie utrzymać się na bardzo zniszczonych, rozchwianych zębach, które mają braki w szkliwie. Osoby z nieleczoną paradontozą nie powinny zastanawiać się nad takim rozwiązaniem.

Przeciwwskazaniem do założenia licówek są również choroby dziąseł, próchnica, a także zaawansowane wady zgryzu. Zdaniem wielu specjalistów rozwiązanie to nie jest również zalecane osobom, które nagminnie obgryzają paznokcie. Licówki nie są wskazane również u osób, które podczas snu zgrzytają zębami lub je zaciskają. Może to uszkodzić lub odkleić licówki.

Licówki to idealne rozwiązanie dla osób mających nierozchwiane, zdrowe zęby i zdrowe dziąsła. Zakrycia licówkami mogą wymagać niektóre rodzaje trwałych przebarwień, których nie da się usunąć, a także zęby zbyt rzadko rozstawione, z diastemą, nadłamane i krzywe. W niektórych przypadkach, aby uzyskać dobry efekt, trzeba nałożyć licówki na wszystkie przednie zęby, górne i dolne, w innych wystarczy skorygować jeden lub dwa zęby. Przy użyciu licówek pokryć można także rozległe wypełnienia.

Przed i po zabiegu nakładania licówek
Przed i po zabiegu nakładania licówek

Efekt założenia licówek jest trwały, jednak jego koszt jest bardzo wysoki.

zobacz galerię

4. Jak wygląda zabieg zakładania licówek?

Pierwsza wizyta u stomatologa to przede wszystkim konsultacja w celu ustalenia, czy licówki są najlepszym pomysłem w danym przypadku (może przebarwienia da się usunąć w inny sposób, a krzywe zęby naprostować aparatem ortodontycznym). Stomatolog musi ocenić stan zębów i dziąseł - gdyż ich zły stan wyklucza możliwość założenia trwałych licówek. Pogorszy to tylko ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Musisz to wiedzieć

Po ustaleniu, na które zęby potrzebne są licówki, jakiego powinny być rozmiaru, koloru i kształtu, należy lekko oszlifować zęby, na które będą one naklejone. Szlifuje się na maksymalną głębokość 0,4 mm. Nie narusza się więc zdrowia zęba. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po oszlifowaniu pobiera się odcisk zęba i przesyła się go do gabinetu protetycznego, aby została wykonana licówka pasująca do konkretnego zęba. Czeka się na nią około 10 dni, a w tym czasie można nosić tymczasowe licówki kompozytowe.

5. Postępowanie po założeniu licówek

Przez około dobę po założeniu należy unikać skrajnych temperatur. Zaraz po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość na zimno i ciepło. Licówki należy myć dwa razy dziennie, miękką szczoteczką. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, a także usuwaniu kamienia nazębnego.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Licówki wykorzystuje się do zmiany kolorystyki i maskowania przebarwień, poprawy kształtu zęba; poszerzenia lub wydłużenia.
Licówki wykorzystuje się do zmiany kolorystyki i maskowania przebarwień, poprawy kształtu zęba; poszerzenia lub wydłużenia. (Pixabay)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.