Trwa ładowanie...

Licówki porcelanowe - zalety, kto się kwalifikuje, nakładanie

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie (około pół milimetra) płytki zrobione z trwałej porcelany, które nakleja się na zęby. Stomatologia estetyczna oferuje to rozwiązanie po to, aby problemy z zębami natury estetycznej - takie jak krzywe zęby, nadłamania, przebarwienia - nie były widoczne. Do założenia licówek kwalifikują się zęby, których nie da się „naprawić” inaczej i które, ogólnie rzecz biorąc, są zdrowe.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Zakładanie licówek - zalety

Zaletą licówek porcelanowych jest przede wszystkim ich estetyka. Mogą mieć one dowolny kształt i kolor. Są bardzo cienkie, mają zaledwie pół milimetra i nie sprawiają wrażenia „sztucznych zębów”. Ich rozmiar i kolor dobrze jest wybrać razem ze stomatologiem, który doradzi co do ich optymalnych parametrów.

Licówki porcelanowe wizualnie nie różnią się od zębów
Licówki porcelanowe wizualnie nie różnią się od zębów (123RF)

Kolejnym plusem założenia licówek porcelanowych jest fakt, że w dużo mniejszym stopniu osadza się na nich osad nazębny. Są więc bardziej odporne na kamień nazębny i przebarwienia. Z drugiej strony, trzeba szczególnie pamiętać o higienie jamy ustnej, jeśli ma się założone licówki. Stan licówek zależy w dużej mierze właśnie od higieny i stanu zębów i dziąseł.

Licówki porcelanowe są dość trwałe i twarde. Mówi się nawet, że są twardsze niż naturalne szkliwo zębów. Jednak zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy jedzeniu bardzo twardych pokarmów, aby uniknąć ewentualnego zniszczenia licówki.

2. Zakładanie licówek - kto się kwalifikuje?

Licówki z porcelany są nie tylko estetyczne i w dobranym do potrzeb kolorze i kształcie, ale także dość mocne. Nie utrzymają się jednak na bardzo zniszczonych, rozchwianych zębach, które mają braki w szkliwie. Osoby z nieleczoną paradontozą nie powinny zastanawiać się nad takim rozwiązaniem. Jest ono natomiast idealne dla osób mających nierozchwiane, zdrowe zęby i zdrowe dziąsła. Zakrycia licówkami mogą wymagać niektóre rodzaje trwałych przebarwień, których nie da się usunąć, a także zęby zbyt rzadko rozstawione, z diastemą, nadłamane i krzywe. W niektórych przypadkach, aby uzyskać dobry efekt, trzeba nałożyć licówki na wszystkie przednie zęby, górne i dolne, w innych wystarczy skorygować jeden lub dwa zęby.

Przed i po zabiegu nakładania licówek
Przed i po zabiegu nakładania licówek

Efekt założenia licówek jest trwały, jednak jego koszt jest bardzo wysoki.

zobacz galerię

3. Zakładanie licówek - nakładanie

Pierwsza wizyta u stomatologa to przede wszystkim konsultacja w celu ustalenia, czy licówki są najlepszym pomysłem w danym przypadku (może przebarwienia da się usunąć w inny sposób, a krzywe zęby naprostować aparatem ortodontycznym). Stomatolog musi ocenić stan zębów i dziąseł - gdyż ich zły stan wyklucza możliwość założenia trwałych licówek. Pogorszy to tylko ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Musisz to wiedzieć

Po ustaleniu, na które zęby potrzebne są licówki, jakiego powinny być rozmiaru, koloru i kształtu, należy lekko oszlifować zęby, na które będą one naklejone. Szlifuje się na maksymalną głębokość 0,4 mm. Nie narusza się więc zdrowia zęba. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po oszlifowaniu pobiera się odcisk zęba i przesyła się go do gabinetu protetycznego, aby została wykonana licówka pasująca do konkretnego zęba. Czeka się na nią około 10 dni, a w tym czasie można nosić tymczasowe licówki kompozytowe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.