Trwa ładowanie...

Masaż bańką chińską - rodzaje baniek, zalety masażu, masaż w domu

Masaż bańką chińską - rodzaje baniek, zalety masażu, masaż w domu
Masaż bańką chińską - rodzaje baniek, zalety masażu, masaż w domu

Bańki chińskie kojarzą nam się z bolesnym leczeniem domowymi środkami. Jednak ten produkt chińskiej medycyny naturalnej służy również do bardziej przyjemnych zabiegów. Masaż bańką chińską to masaż relaksujący i odchudzająch, stosowany także jako sposób na cellulit. W zależności od tego, jaki rodzaj baniek chińskich wybierzemy, różne będzie ich zastosowanie.

spis treści

1. Czym są bańki chińskie?

Pojęcie to odnosi się do małych kubków bambusowych, szklanych słoiczków czy zwyczajnych, gumowych baniek wykorzystywanych do przeprowadzenia zabiegu ujędrniającego na ciało. Dawniej były one często stosowane w celu leczenia schorzeń układu pokarmowego, bolesności kręgosłupa czy zaburzeń miesiączkowania.

Sposób użycia tych baniek różni się w zależności od typu tworzywa, z którego każda z nich jest wykonana. Na przykład, brzegi szklanych baniek zwilża się wodą, a następnie ich wnętrze ogrzewa się przy użyciu płomienia spirytusowego.

Następnie bańka szybkim i wprawnym ruchem musi zostać przyłożona do powierzchni skóry. W tym momencie bańka zasysa do swojego wnętrza fałd skóry. Po upływie 10-20 minut bańki szklane trzeba odczepić od skóry.

Zobacz film: "Masaż bańką chińską"

Bez wątpienia, najprostsza w użyciu jest klasyczna, gumowa bańka chińska. To właśnie za jej pomocą można wykonać samodzielny masaż ciała. Do przeprowadzenia masażu gumową bańką chińską potrzebna jest nam tylko oliwka do ciała lub inny preparat do masażu.

2. Rodzaje baniek chińskich do masażu

Bańki chińskie, czyli szklane bądź wykonane z innego hermetycznego tworzywa naczynia są stawiane na plecach osób skarżących się na dolegliwości układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca i bóle stawów. Mają okrągły kształt i zaokrąglone brzegi, dzięki którym bańka może zassać się na skórze. W zależności od ich rodzaju stosuje się je na różne sposoby:

  • bańki akupunkturowe są stawiane w odpowiednich punktach na ciele (w myśl zasad akupunktury),
  • bańki próżniowe (zimne) wysysają powietrze pod ciśnieniem,
  • bańki ogniowe (gorące) spalają powietrze dzięki podpaleniu brzegów naczynia,
  • bańki cięte, podczas użycia których krew zasysana jest do bańki dzięki delikatnym nacięciom naskórka.

Masaż bańką chińską wymaga różnych rozmiarów baniek.Bańki do masażu różnią się wielkością - te większe stawiane są na sporych, dobrze umięśnionych powierzchniach, mniejsze w punktach trudno dostępnych i wrażliwych.

3. Zalety masażu bańką chińską

Popularność, jaką cieszy się zabieg stawiania baniek, przyniosła bańkom chińskim nowe zastosowanie. Bańki zaczęły być używane jako leczniczy masaż bańką chińską, który polega na przesuwaniu naczynek po bolesnych miejscach na ciele.

Efekt masażu bańką chińską polega na złagodzeniu bólu, odprężenia i relaksie jednocześnie. Taki masaż bańką chińską wykonywany jest po nałożeniu na skórę olejku, który pełni funkcję amortyzującą.

Dużo większym zainteresowaniem w temacie baniek chińskich cieszy się masaż bańką chińską na odchudzanie. Popularne bańki chińskie mają zastosowanie w kosmetologii jako masaż antycellulitowy lub drenaż limfatyczny.

Masaż bańką chińską sprzyja poprawianiu krążenia krwi, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga przemianę materii. Dzięki temu przyspieszony zostaje proces spalania tłuszczu.

To sprawia, że umięśnione i obfite często w tkankę tłuszczową (bo tylko takie miejsca są całkowicie bezpieczne do stawiania baniek chińskich) uda, na których lubi pojawiać się pomarańczowa skórka, zostaną odżywione i pobudzone do pracy w spalaniu tłuszczu. Tym samym masaż bańką chińską jest jednym z zabiegów odchudzających.

Antycellulitowy masaż bańką chińską trwa ok. 15-30 minut. Należy go wykonywać w seriach 10-12 zabiegów, z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktyczny masaż bańką chińską wykonuje się przynajmniej raz w tygodniu.

Po zabiegu w miejscu postawienia bańki pojawiają się wybroczyny, które wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów.

Masaż bańką chińską może być zażywany przez każdego, nie licząc kobiet w ciąży lub w okresie menstruacji, a także osób cierpiących na żylaki.

4. Domowy masaż gumową bańką chińską

Przed przystąpieniem do zabiegu przy użyciu bańki chińskiej warto oczyścić skórę za pomocą wody i środka do mycia ciała. Następnie osuszone partie skóry, w obrębie których będzie wykonywany masaż, trzeba natłuścić przy użyciu oliwki.

Przed przyłożeniem bańki do powierzchni skóry należy opróżnić ją z powietrza. Szczyt bańki przyciskamy obydwoma kciukami, natomiast jej dolną część uciskamy pozostałymi palcami. Następnie przykładamy ją do ciała i puszczamy.

Bańka powinna w tym momencie zassać fałd skóry i przyczepić się mocno do ciała. Okrężnymi ruchami przesuwamy bańkę po ciele i w ten sposób wykonujemy masaż ud. Należy pamiętać o tym, aby zawsze kierować się w stronę serca. Oznacza to, że antycellulitowy masaż nóg rozpoczynamy od kolan i kierujemy się w stronę pachwin.

Masaż przy użyciu bańki chińskiej najlepiej przeprowadzać co 2-3 dni. Na skutek zabiegu dochodzi do eliminacji toksyn z organizmu, poprawy ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz redukcji cellulitu. W celu uzyskania optymalnych rezultatów warto wykonać co najmniej 10 zabiegów.

Masaż przy użyciu gumowych baniek chińskich można w prosty sposób wykonać w zaciszu domowym. To jeden ze skutecznych sposobów ujędrniania skóry i redukcji cellulitu. Warto przeprowadzać taką serię masażu bańką chińską przynajmniej kilka razy w roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze