Masaż twarzy - wskazania, przeciwwskazania, działanie, jak wykonać?
Masaż twarzy jest coraz popularniejszy. Myśląc o masażu, zazwyczaj wyobrażamy sobie masaż pleców, ramion, szyi. W rzeczywistości masować można dowolną część ciała. Szczególną uwagę warto zwrócić na masaż twarzy. Masaż twarzy jest stosowany w leczeniu chorób dotykających mięśni twarzy i skóry. Masaż twarzy ma również działanie odmładzające.
Z czasem nasza skóra traci sprężystość i elastyczność i pojawiają się na niej zmarszczki. Objawy starzenia skóry łagodzi właśnie masaż twarzy wykonywany przez specjalistę lub samodzielnie.
1. Kiedy warto robić masaż twarzy
Masaż twarzy znalazł zastosowanie w leczeniu porażenia nerwu twarzowego, leczeniu pooperacyjnym, zmniejszaniu obrzęków, łagodzeniu blizn i bruzd, leczeniu niektórych problemów skórnych, ujędrnianiu, wygładzaniu i uwalnianiu toksyn.
Masaż twarzy to również sposób na drenaż limfatyczny twarzy i uregulowanie gospodarki wodnej. Ponadto masaż twarzy ma działanie relaksujące – pozwala łagodzić napięcie mięśniowe, uspokaja.
Masaż twarzy nie jest jednak dla każdego. Na masaż twarzy nie powinny decydować się kobiety w ciąży i osoby cierpiące na:
- liszaj;
- opryszczkę;
- trądzik;
- stany zapalne i ropne w jamie ustnej;
- gorączkę;
- powiększone węzły chłonne;
- stan ropny migdałków;
- wysokie ciśnienie;
- zaawansowaną miażdżycę;
- zakrzepicę;
- zapalenie żył;
- choroby nowotworowe.
2. Jak działa masaż twarzy
Stosując masaż twarzy, wpływamy na układy: krążenia, limfatyczny, nerwowy i hormonalny. Masaż twarzy ma największy wpływ na skórę i mięśnie twarzy. Masaż twarzy sprawia, że nasza skóra nabiera różowego koloru, co wskazuje na pobudzenie krążenia i rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Maszaż skóry sprawia, że nasza skóra jest lepiej dotleniona. Jednocześnie martwy naskórek zostaje usunięty, przez co skóra lepiej oddycha, a działanie kosmetyków jest skuteczniejsze. Masaż twarzy pobudza skórę do odnowy, uelastycznia ją i wzmacnia. To nie tylko wygładzanie zmarszczek: tworzenie nowych zmarszczek jest spowolnione.
3. Jak masować twarz?
Istnieją różne techniki masażu twarzy, a jedną z nich jest klasyczna technika masażu twarzy, która działa leczniczo i pielęgnująco. Niezwykle ważna jest przy tym delikatność wykonywanych ruchów. Na twarz składa się cała sieć naczyń krwionośnych, zakończeń nerwowych i mnóstwo mięśni, a ze wszystkim tym trzeba się obchodzić delikatnie.
Gdy masaż twarzy wykonuje masażysta, zostaniemy ułożeni w pozycji leżącej. Masaż twarzy zostanie przeprowadzony z użyciem naturalnych olejków eterycznych, dzięki czemu szybciej osiągniemy efekt odprężenia. Warto pamiętać, że masaż twarzy to nie tylko pielęgnacja twarzy: na ten zabieg składa się również masaż szyi. Podczas zabiegu masażysta będzie wykonywał ruchy głaskające, rozcierające, ugniatające i oklepujące.
Taki masaż twarzy jest możliwy także w domu. W tym celu należy wcześniej wykonać peeling twarzy i delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem. Masaż twarzy wykonujemy od dołu do góry. Z początku powinien być on delikatny, a z czasem może stać się bardziej intensywny. Rozpoczynając od szyi, kierujemy się okrężnymi ruchami obu dłoni ku twarzy. Masujemy brodę od środka w stronę uszu. Również okrężnymi ruchami masujemy usta.
Nie zapominajmy także o oczach – zaczynamy od środka oka, ku łukowi brwiowemu, przez zewnętrzną część oka, dolną powiekę i znów do środka oka. Opuszkami palców lekko uciskamy wewnętrzne kąciki oczu. Czoło masujemy od środka na boki i lekko ku górze.
Masaż twarzy to nie tylko doskonały sposób na rozluźnienie po ciężkim dniu, ale także metoda na zachowanie młodości. Masażo twarzy sprawia, że nasza skóra wygląda gładko i promiennie, a zmarszczki są wygładzone.