Trwa ładowanie...

Mata gimnastyczna

Mata gimnastyczna, jak sama nazwa wskazuje, służy jako podkład zabezpieczający do ćwiczeń gimnastycznych. Maty gimnastyczne to podstawowe wyposażenie sali gimnastycznych oraz pokoi korekcyjnych w przedszkolach, szkołach i uczelniach. Można ją także znaleźć na siłowni czy w klubach fitness. Jej główna funkcja to amortyzacja przy upadku na podłogę. Maty do gimnastyki są różnej wielkości i grubości, dzielimy je także ze względu na materiał, z jakiego są wytworzone.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Rodzaje mat gimnastycznych

Mata gimnastyczna to sprzęt fitness, dostępny praktycznie w każdym klubie fitness. Mogą być różnej grubości i rozmiaru oraz wykonane z różnego tworzywa. W zależności od tych parametrów stosowane są w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych i ćwiczeniach. Maty do gimnastyki występują w dwóch rozmiarach, tj. 200 cm długości na 100 cm szerokości lub 200 cm długości na 120 cm szerokości. Mogą być też różnej grubości - 5 cm, 6 cm lub 7 cm.

Wyróżniamy cztery typy mat gimnastycznych. Są to:

  • Mata tradycyjna – jest to mata ciężka, bowiem jej waga wynosi od 12 do 22 kg. Taka mata do ćwiczeń posiada wkład z pianki RG 80 lub 120 kg/m3 (Resist Grip - pianka PUR - poliuretanowa).
  • Mata typu sandwich – to mata lekka, która zawiera wkład z trzech rodzajów pianki - PU 25/ PE 25 / PU 25 kg/m3. Jej ciężar mieści się w zakresie 8,5-9,5 kg.
  • Mata superlekka – jest to mata, jak sama nazwa wskazuje, bardzo lekka. Jej ciężar to od 5,5 do 7,5 kg. Wytworzona jest z pianki PE 25 kg/m3.
  • Mata Duo – jest to mata średniej twardości. Zawiera wkład z dwóch pianek: PE 25 i RG 125 kg/m3. Jej ciężar więc wynosi od 11,5 do 13,5 kg. Taka mata do gimnastyki jest dwufunkcjonalna, z jednej strony bowiem jest miękka, a z drugiej twardsza.

Każda z mat znajduje się w pokrowcu z tworzywa sztucznego PCV o właściwościach antypoślizgowych. Dostępne są także maty z patkami łączeniowymi. To pozwala na układanie ich obok siebie i tworzenie z mat większych powierzchni do ćwiczeń.

2. Do czego służy mata gimnastyczna?

Mata gimnastyczna to podstawowy sprzęt każdej sali gimnastycznej czy treningowej. Jej funkcją jest ochrona i amortyzacja przy upadku na podłogę. Ze względu na dobrą elastyczność, a także właściwości antypoślizgowe, maty mają zastosowanie także na śliskich powierzchniach. Takie maty przydatne są do ćwiczeń gimnastycznych oraz fitness. Mata klasyczna wykorzystywana jest głównie w szkołach, placówkach naukowych do ćwiczeń podstawowych, ogólnorozwojowych. Maty typu sandwich także mają zastosowanie przy zajęciach gimnastycznych, ale takich, w których jest potrzeba lekkiej amortyzacji. Maty bardzo lekkie, ze względu na niski współczynnik ugięcia na macie, stosowane są do prostych ćwiczeń akrobatycznych. Mają one także zastosowanie w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

Mata gimnastyczna może być stosowana także jako podłoże przy ćwiczeniach z piłką rehabilitacyjną. Niektóre ćwiczenia wykonywane na piłce wymagają, aby stopy nie ślizgały się po podłożu. Aby temu zapobiec, jak najbardziej może być stosowana mata gimnastyczna. Niekiedy taki sprzęt do ćwiczeń stosowany jest przy wykonywaniu innych ćwiczeń, np. ćwiczeń brzuszków, szóstki Weidera czy ćwiczeń na brzuch, jako podkład pod ciało ćwiczącego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.