Trwa ładowanie...

Medytacja likwiduje ból!

Avatar placeholder
16.05.2023 16:24
Medytacja likwiduje ból!
Medytacja likwiduje ból!

Medytacja buddyjska wywiera pozytywny wpływ na organizm – rozluźnia wewnętrzne napięcie, pomaga opanować stres i negatywne emocje, a także zrelaksować się. Na tym nie kończy się jednak zbawienny wpływ tej praktyki. Otóż ostatnie doniesienia naukowe mówią, że medytacja może być skuteczniejsza w uśmierzaniu bólu niż silne leki przeciwbólowe, takie jak morfina. Wystarczy 80 minut treningu medytacyjnego dziennie, aby szybko i efektywnie pokonać ból.

1. Medytacja obniża odczucie bólu

Medytacja związana jest z zawieszeniem procesu myślowego. Można ją zdefiniować jako stan, w którym umysł uwalnia się od rozproszonych myśli, a także jako sposób prowadzący do zwiększenia świadomości. Rodzaj medytacji użyty w badaniu nazwany został medytacją świadomości. Rozpoczyna go koncentracja na oddechu oraz zwrócenie uwagi na to, co dzieje się w umyśle i ciele bez wyciągania żadnych wniosków.

Badania przeprowadzono w środowisku laboratoryjnym. W celu sprawdzenia efektów medytacji na odczucie bólu, badani mieli styczność z podgrzewaną sondą przed i po medytacji. Sonda, poprzez zwiększenie temperatury aż do 32°C, sprawiła ból badanym. W tym samym czasie dokonywano skanów mózgu uczestników badania.

Pierwszy kontakt z podgrzanym przedmiotem nastąpił przed rozpoczęciem ćwiczeń medytacyjnych. Następnie, badani przez 4 dni uczęszczali na 20-minutowe treningi medytacyjne. Ponowna styczność z gorącą sondą miała miejsce w czasie medytacji. Okazało się, że poziom bólu zmniejszył się o 57% w porównaniu do pomiaru dokonanego przed rozpoczęciem medytacji.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Medytacja skuteczniejsza niż leki przeciwbólowe!

Nowe badania wykazały, że redukcja bólu odczuwalnego po medytacji okazała się większa niż zmniejszenie cierpienia w związku z zastosowaniem leków przeciwbólowych. Wcześniejsze testy wykazały bowiem, że najskuteczniejsze tabletki przeciwbólowe zmniejszają ból jedynie o 20%. Analizy skanów mózgu u osób medytujących wykazały zmniejszoną aktywność obszarów odpowiedzialnych za reakcję na bolesny bodziec oraz za intensywność odczucia. Można powiedzieć, że podczas medytacji ten obszar mózgu był kompletnie wyłączony. Dodatkowo, medytacja wpłynęła na obszar mózgu związany z odczuwaniem ciepła i zimna.

Nowe badania udowadniają, że stosunkowo krótki czas medytacji może znacznie zmniejszyć odczucie bólu, a także zredukować aktywność mózgu związaną z jego percepcją. Dzięki takiemu zastosowaniu medytacja jest skuteczną alternatywą dla farmakologicznych środków przeciwbólowych. Praktyka medytacji może okazać się zbawienna w uśmierzaniu silnego bólu miesiączkowego, migreny, bólu mięśni i stawów oraz bólu kręgosłupa. Warto zastosować taką nieinwazyjną metodę walki z bólem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze