Trwa ładowanie...

Miss Poprawnej Postawy. Kandydatki były oceniane na podstawie zdjęć rentgenowskich

W 1956 roku odbyły się wybory na Miss Poprawnej Postawy. Jednak to nie był zwykły konkurs piękności. Kandydatki przeszły przez szereg badań i testów.

Zobacz film: "Izabella Krzan o przygotowaniach do konkursu Miss Universe"

spis treści

1. Miss Poprawnej Postawy

Każda kandydatka stała na dwóch wagach naraz. Chodziło o ty, by zarejestrować dokładnie połowę wagi całego ciała na każdej z nich, potwierdzając prawidłową postawę stojącą. Miss została 18-letnia Lois Conway. Drugie miejsce zajęła 16-letnia Marianne Caba, a trzecie 26-letnia Ruth Swenson.

Finalistki konkursu
Finalistki konkursu (Instagram)

"Wszystkie trzy zostały wybrane nie tylko ze względu na ich urodę i zdjęcia rentgenowskie, ale także postawę" - poinformował dr Reginald Hug.

Emerytowany kręgarz i były prezes Association for the History of Chiropractic mówi, że podobne konkursy sięgają lat dwudziestych XX wieku, ale stały się one modne w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Uczestnicy byli oceniani na podstawie urody, postawy, postury i zdjęć rentgenowskich, by sprawdzić strukturę kręgosłupa. To było najważniejsze kryterium.

"W tamtych czasach nikt nie przejmował się promieniowaniem" – mówi dr Hug.

Jury konkursu
Jury konkursu (Instagram)

Odbywały się też konkursy dla mężczyzn. Jednak nie były tak popularne i nie trwały zbyt długo. Dr Hug mówi, że to dlatego, że "chłopcy zawsze się garbili".

Miss Poprawnej Postawy
Miss Poprawnej Postawy (Instagram)

2. Zdrowy kręgosłup

Kandydaci do tytułu miss lub mistera byli poddawani również testom sprawności fizycznej. Zostały one dodane do wielu konkursów po 1963 roku, kiedy Rada Sprawności Fizycznej Prezydenta Kennedy'ego zwróciła uwagę na regularne ćwiczenia.

Konkurs
Konkurs (Instagram)

Zwycięzcy zazwyczaj pojawiali się w teleturniejach i próbowali swoich sił w telewizji. Ale konkursy miały też inny cel. "Zasadniczo chiropraktyka miała problem z PR-em. W tamtych czasach nie mieliśmy licencji. To była stosunkowo nowa dziedzina, a tradycyjna medycyna nas nie lubiła" - wspomina lekarz.

Konkurs zdrowego kręgosłupa
Konkurs zdrowego kręgosłupa (Instagram)

Jak przyznaje był to jedyny sposób na zdobycie uznania i poprawę wizerunku. Kiedy kręgarze osiągnęli swoje cele związane z uzyskaniem licencji, konkursy zdrowego kręgosłupa zaczęły odchodzić w niepamięć. Ostatni odbył się w Chattanooga w stanie Tennessee w 1969 roku.

"Ich czas nadszedł i minął" - wspomina dr Hug.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.