Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Najlepsza pasta - wybielająca, bez fluoru, odświeżająca oddech, rodzaje

 Monika Matuszko
29.04.2021 14:55
Najlepsza pasta - wybielająca, bez fluoru, odświeżająca oddech, rodzaje
Najlepsza pasta - wybielająca, bez fluoru, odświeżająca oddech, rodzaje

Dwoma przedmiotami, które towarzyszą nam każdego ranka, jest pasta do zębów w towarzystwie szczoteczki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pasty do zębów, a dobranie odpowiedniej do naszych potrzeb, pomoże zniwelować różne problemy.

spis treści

1. Pasta do zębów - rodzaje

Istnieją dwa rodzaje pasty do zębów – do stosowania ogólnego i specjalnego. Pierwszy rodzaj ma podstawowy skład, zawiera środki usuwające zanieczyszczenia i osad na płytce nazębnej. W składzie tych past do zębów znajdują się często związki fluoru, które chronią przed próchnicą oraz substancje odświeżające zapach z ust.

7 nawyków, które niszczą zęby
7 nawyków, które niszczą zęby [7 zdjęć]

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu,

zobacz galerię

Z kolei po pasty przeznaczenia specjalnego  powinny sięgać osoby, którym doskwiera określony problem stomatologiczny. Adresowane do takich osób są pasty reminalizujące, wybielające, zmniejszające nadwrażliwość zębów oraz zapobiegające chorobom dziąseł i paradontozie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Najlepsza pasta - wybielająca

Pasty stosowane w celu usunięcia przebarwień na szkliwie zawierają dwa rodzaje składników. Te z krzemionką i pirofosforanami w składzie usuwają osad nazębny w sposób mechaniczny. Produkty z sodą i nadtlenkiem wodoru rozjaśniają przebarwienia w sposób chemiczny.

Do rozjaśnienia koloru zębów oraz zniwelowania przebarwień przeznaczone są pasty do zębów o wysokim współczynniku ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Na wysokość RDA wpływa kształt drobin środka abrazyjnego, ich wielkość oraz twardość.

Najlepsza wybielająca pasta musi mieć odpowiednią zawartość RDA
Najlepsza wybielająca pasta musi mieć odpowiednią zawartość RDA (123rf)

 Takich past nie powinno używać się więcej niż dwa – trzy razy w tygodniu. Pasty stosowanie na co dzień, nie powinny mieć zawierać więcej niż 80 RDA. Pasty o współczynniku RDA wynoszącym więcej niż 80, należy stosować z rozwagą, natomiast stosowania pasty pod okiem stomatologa wymagają pasty o współczynniku przekraczającym 100 (adresowane palaczom i kawoszom). Pasty wybielające mogą zawierać maksymalnie 194 RDA.

W aptekach i sklepach dostępne są także pasty o niższym RDA, które mogą stosować osoby z wrażliwymi zębami i patologicznymi kieszonkami dziąsłowymi. W pastach do zębów nadwrażliwych wskaźnik RDA powinien wynosić między 30-70.

Kto powinien zrezygnować ze stosowania past do zębów takiego typu? Z całą pewnością ciężarne kobiety i karmiące piersią.  Warto wiedzieć, że na rynku można znaleźć także środki, których zadaniem jest podtrzymanie efektu wybielenia szkliwa wykonanym przez stomatologa.

3. Najlepsza pasta – bez fluoru

Dzieci przed ukończeniem 3 roku życia, osoby niepełnosprawne, a także osoby mieszkające w terenach o wysokim stężeniu fluoru w wodzie i powietrzu oraz u których zdiagnozowano fluorozę, powinny stosować pasty bez zawartości fluoru.

Takie pasty także zapewniają ochronę szkliwa poprzez zawartość składników czynnych, działających przeciwbakteryjnie, zawartość słodzików, które zastępują cukier oraz obecność kompleksów mineralnych składających się głównie ze związków fosforu i wapnia.

Zobacz także:

4. Najlepsza pasta – na odświeżenie oddechu

Nieprzyjemny zapach ust jest dosyć krępujący i sprawia spory dyskomfort podczas kontaktów z innymi ludźmi. Najlepsza pasta do zębów, po którą sięgamy w tej sytuacji, dezaktywuje bakterie, które znajdują się na tylnej części języka i niweluje lotne związki siarki. To właśnie one odpowiadają za powstanie nieprzyjemnego zapachu oddechu. Dodanie przez producenta mięty czy olejków cytrusowych, zapewnia uczucie świeżości w jamie ustnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze