Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne a izotoniczne

Trening sportowca wymaga, aby wspomagał on swój organizm specjalnymi suplementami diety. Można do nich zaliczyć także napoje energetyczne i napoje izoto niczne. Zaletą tych pierwszych napojów dla sportowców jest to, że wspomagają organizm sporą dawką glukozy. Z kolei napoje izotoniczne uzupełniają niedobór elektrolitów i niedobór wody organizmie. Wiele osób uważa, że wpływ napojów energetycznych na zdrowie jest negatywny, a napoje izotoniczne przynoszą tylko chwilowe zaspokojenie pragnienia. Jaka rzeczywiście jest prawda?

spis treści

1. Napoje energetyzujące

Napoje energetyzujące to drinki zawierające dwa podstawowe stymulanty, a mianowicie kofeinę oraz cukier. Pozostałe związki to m.in. regulatory kwasowości, dwutlenek węgla, tauryna, witaminy, ewentualnie kwas askorbinowy, L-karnityna, inozytol i ekstrakty guarany. Drinki energetyczne są dość kaloryczne, bo zawierają do 60 kcal w 100 ml. Drinki energetyczne są przeznaczone dla osób, które krótkotrwały wysiłek fizyczny i psychiczny chcą uzupełnić zastrzykiem energii. Napoje energetyczne zwiększają wydolność organizmu, poprawiają koncentrację, przyspieszają reakcje metaboliczne zachodzące w organizmie i przeciwdziałają zmęczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele napojów enegetycznych i jeśli musimy jakiś wybrać, lepiej nie kierować się ceną, ale przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu.

Zobacz film: "Odżywki i suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

2. Napoje izotoniczne

W przeciwieństwie do napojów energetycznych zawierają one nie cukier i substancje uzależniające, do których należy kofeina, ale dawkę soli mineralnych oraz elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej są bowiem brzemienne w skutki, w szczególności w przypadku sportowców narażonych na ich ciągłe niedostatki. Podczas wykonywania ćwiczeń gospodarka mineralna zostaje zachwiana, gdyż większość substancji jest wydalana wraz z potem. W celu uzupełnienia tych niedoborów, należy spożywać napoje zawierające sole mineralne, witaminy i elektrolity. Jeżeli cierpimy na zaburzenia gospodarki mineralnej, powinniśmy sięgnąć po napój izotoniczny. Nieprawdą jest, że mogą go przyjmować jedynie zawodowi sportowcy. Jeżeli chcesz mieć więcej energii do treningu i zwiększyć wytrzymałość organizmu, spróbuj drinków izotonicznych. Należy je pić bezpośrednio po treningu, a później jeszcze przez godzinę (średnio co kwadrans) uzupełniać niedobór płynów w organizmie.

3. Napoje energetyczne a zdrowie

Krótko mówiąc, wpływ napojów energetycznych na zdrowie nie jest pozytywny. Drinki energetyczne zawierają duże stężenie kofeiny, która zaburza pracę serca i negatywnie wpływa na przepływ krwi. Ponadto zatrucie kofeiną powoduje, że odczuwamy mdłości i wymioty, zaburzenia koncentracji i silne bóle głowy. Nadmierne i zbyt częste spożywanie kofeiny może powodować tachykardię, napady padaczkowe, zaburzenia oddechowe i uszkodzić wątrobę. Drinki energetyczne negatywnie wpływają również na układ nerwowy. Stwierdzono też wiele przypadków, w których połączenie napojów energetycznych z kofeiną spowodowało zgon osoby, która zażyła tę mieszankę. Napoje energetyczne powinny być spożywane tylko i wyłącznie w przypadku konieczności. Pamiętajmy, aby nie dawać ich dzieciom, diabetykom i chorym na fenyloketonurię. Bezwzględnie muszą ich unikać też kobiety w ciąży.

Niestety napoje energetyczne bywają często mylone z napojami izotonicznymi spożywanymi po treningu, które rzeczywiście oddziałują pozytywnie na organizm. Pamiętaj: jeśli odczuwasz zmęczenie po treningu, wybierz napój izotoniczny, który zawiera dodatkowe witaminy i minerały. Najlepiej byłoby całkowicie unikać napojów energetycznych, jeśli jednak musisz czasem je wypić, pamiętaj, by nie robić tego zbyt często.

Napoje energetyczne a izotoniczne
Napoje energetyczne a izotoniczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.