Trwa ładowanie...

Narciarstwo

Jazda na nartach to jedna z przyjemniejszych form aktywności fizycznej. Oprócz ogromnej frajdy i mile spędzonego czasu, wiele zyskać może nasze zdrowie. Jeśli jeszcze nie jesteś zapalonym narciarzem, a twoja aktywność fizyczna jest dość intensywna, lecz głównie latem i wiosną, być może warto zakupić narty i zacząć naukę jazdy na nartach. Zanim to zrobisz, warto dowiedzieć się, jaki wspaniały wpływ na zdrowie mają narty, a także jakie może być ryzyko dla zdrowia i jak mu przeciwdziałać.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Zalety jazdy na nartach

Jedną z największych zalet jazdy na nartach jest to, że stanowi świetny trening dla całego ciała. Wyjazd na narty wzmocni każdą grupę mięśni, jednak najintensywniej będą pracować mięśnie ud i pośladków. Pamiętaj, że jazda na nartach poprawi kondycję i koordynacje ruchową. Wysiłek fizyczny przyśpiesza rytm serca, co usprawnia krążenie krwi. Zatem narty zapewniają większe dotlenienie i odżywienie całego organizmu.

Poza tym wysiłek na nartach powoduje spalenie tkanki tłuszczowej i pomaga uregulować poziom cholesterolu – zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL). Jeśli większość dnia spędzisz na stoku, prawdopodobnie spalisz około 3000 kalorii. Wyobraź sobie, ile to może być kalorii, jeśli wyjazd na narty będzie trwał kilka dni. Jednak podczas narciarskich szaleństw na stoku zapomnij o diecie niskokalorycznej. By spalić tkankę tłuszczową, wystarczy sama aktywność na śniegu.

2. Wady jazdy na nartach

Jazda na nartach, jak każda aktywność fizyczna, wiąże się z ryzykiem kontuzji – złamania, zwichnięcia, nadwyrężenia są dość częste na stokach. Jednak można temu przeciwdziałać, znając dobrze podstawy jazdy na nartach oraz pamiętając o solidnej rozgrzewce (szczególnie mięśni nóg i pośladków). Nie zapomnij też o dokładnym rozciągnięciu mięśni po zakończonej jeździe. Ćwiczenia i rozciąganie powinny trwać przynajmniej dziesięć minut. Stretching po wysiłku fizycznym pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych zakwasów w mięśniach. Poza tym, wybierając się na narty, trzeba zaopatrzyć się w dobry krem ochronny, by nasza cera nie ucierpiała. W mocnym słońcu łatwo nabawić się przebarwień skóry. Dodatkowo pamiętaj, by nie iść na stok zaraz po zjedzeniu posiłku. W ten sposób unikniesz niestrawności. Po jedzeniu odczekaj minimum jedną godzinę.

Jazda na nartach dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy jest wspaniałą przygodą i jednocześnie treningiem mięśni, znakomicie wpływającym na ogólną kondycję organizmu. Oczywiście pod warunkiem, że nie nabawimy się kontuzji. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zwichnięć lub złamań, w trakcie nauki narciarstwa należy dokładnie wykonywać polecenia instruktora, a po treningu wykonać ćwiczenia rozciągające. Oczywiście, nie zawsze możliwe jest zapobiegnięcie kontuzjom, zdarzają się one nawet doświadczonym narciarzom, którzy podstawy narciarstwa mają w małym paluszku. Ryzyko uszkodzeń ciała jest jednak obecne także przy innych rodzajach aktywności fizycznej, dlatego nie warto rezygnować z tego powodu z jazdy na nartach. Narciarstwo ma bowiem wiele zalet, o których nie należy zapominać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.