Trwa ładowanie...

Narty

Jazda na nartach to sport zimowy, do którego trzeba się odpowiednio przygotować i w niego zainwestować. Musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt narciarski oraz ciepłe ubrania na narty. Ponadto warto umówić się z prywatnym instruktorem jazdy, a pierwsze narciarskie kroki wykonać na prostym terenie – najlepsza będzie tak zwana „ośla łączka”. Nie decyduj się od razu na stok, gdyż możesz być zagrożeniem dla innych i dla siebie samego. Wystarczy dostosować się do kilku rad i nauczyć się techniki jazdy na nartach, a z pewnością osiągniesz sukces.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Podstawy jazdy na nartach

Pierwszy kontakt z „narciarstwem” rozpocznij w sklepie sportowym lub wypożyczalni. Powinieneś wyposażyć się w buty, które po pierwsze – będą dopasowane do stopy i wygodne, po drugie – umożliwiające przy zapiętych klamrach uginanie nóg. Dla początkujących narciarzy buty powinny być miękkie, zaś dla zaawansowanych – twardsze. Nie zapomnij o nartach i kijkach. Możesz je wypożyczyć. Jednak jeśli planujesz karierę z narciarstwem, powinieneś zakupić sprzęt narciarski.

Rodzaj nart powinien być proporcjonalny do twojego wzrostu lub niewiele dłuższy. Ponadto ich powierzchnia powinna mieć wyrównany, nasmarowany śluzem ślizg i ostre krawędzie, kijki zaś powinny sięgać do dolnej części mostka w klatce piersiowej. Właściwie dobrany sprzęt narciarski to gwarancja bezpiecznej nauki jazdy na nartach. Ubiór powinny stanowić: czapka, rękawiczki, kombinezon narciarski i gogle (lub okulary). Nie ubieraj się za ciepło. Będziesz się przecież ruszać na nartach.

2. Nauka jazdy na nartach

Pierwszy kontakt ze sprzętem narciarskim najlepiej mieć w domu. Możesz wypróbować nawet na dywanie. Gdy staniesz pierwszy raz na śniegu, będzie ci łatwiej po domowych ćwiczeniach. Jeśli znajdziesz się na śniegu, będziesz już przygotowany. Pierwsze kroki na śniegu powinny mieć miejsce na płaskim terenie z dobrze ubitym śniegiem. Najlepiej jest, gdyby teren płaski przechodził stopniowo w łagodny stok zakończony wypłaszczeniem. Wtedy możesz zacząć pierwszy zjazd. Podczas nauki jazdy należy się nieustannie wspierać na nartach, ćwiczyć podnoszenie i zjazdy. Należy zachować ostrożność i ćwiczyć kroki narciarkie powoli i przy osobie doświadczonej.

3. Techniki jazdy na nartach

Podczas pierwszego zjazdu pamiętaj, aby stanąć na nartach równolegle rozstawionych. Ugnij nogi. Sztywne narciarskie buty utrudniają ugięcie nóg w stawach skokowych. Aby wykonać prawidłowe ugięcie nóg, musisz czuć, że stoisz na całych stopach. Inaczej sytuacja wygląda, gdy stok narciarski, na którym rozpoczynasz naukę, nie ma wypłaszczenia. Należy wtedy przećwiczyć „przymusowe” zatrzymanie. Powinno to być wykonane w bezpieczny sposób. Przyda się to nie tylko do zatrzymania zjazdu. Podczas upadku nie należy napinać mięśni. Poszukuj cały czas miękkości i elastyczności ruchów.

Nauka jazdy na nartach dla początkujących powinna trwać kilka tygodni i musi odbywać się pod nieustannym okiem specjalisty. Nie zapomnij o ciepłym ubraniu i nieustanym treningu. Z pewnością, w pewnym momencie twojej nauki nieobce ci będą takie techniki jazdy na nartach, jak telemark czy alpejska technika skrętu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.