Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Nie biegaj z MP3!

Avatar placeholder
Natalia Świtalska 18.04.2019 09:14
Nie biegaj z MP3!
Nie biegaj z MP3! (123RF)

Jeśli uprawiasz regularny jogging lub często chodzisz na spacer, robisz to najprawdopodobniej ze słuchawkami na uszach. Słuchanie muzyki podczas poruszania się sprawia, że czynność staje się mniej nużąca, czas mija szybciej, a ciało relaksuje się w rytm ulubionych piosenek. Wydawałoby się, że takie popularne w dzisiejszych czasach udogodnienie ma same zalety. Nic bardziej mylnego - okazuje się, że muzyka rozprasza osoby ćwiczące tak samo jak kierowców - nieświadome zagrożenia ze strony samochodu bądź rowerzysty, często padają ofiarą własnej nieuwagi.

1. Muzyka ogranicza percepcję

Muzyka rozprasza, ograniczając możliwość rozpoznania odgłosów, takich jak nadjeżdżający samochód lub zbliżający się napastnik. Dźwięki działają jak złodzieje - włamując się do mózgu, przejmują kontrolę nad procesem myślowym. Słuchając muzyki, skupiamy się na słowach piosenki lub na wspomnieniach, które są przez nią wywoływane. Według niektórych naukowców muzyka może doprowadzić nawet do problemów z widzeniem. Tempo muzyki koliduje z prędkością, z jaką mózg przetwarza mijane obrazy, przez co nie jesteśmy w stanie odpowiednio ocenić czyhającego zagrożenia. Ogólnie rzecz biorąc, muzyka odciąga uwagę od wykonywanej czynności, zwiększając ryzyko wypadku. Nawet takie błahostki, jak zderzenie się ze słupem czy zjechanie z trasy rowerowej mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

2. Dźwięki obniżają jakość ćwiczeń

Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń nie tylko naraża zdrowie na szwank, ale także może obniżyć jakość treningu. Rozproszone myśli osłabiają współpracę ciała i umysłu, powodując, że osoba ćwicząca nie jest w stanie rozpoznać sygnałów ciała dotyczących konieczności zwiększenia lub zmniejszenia tempa ćwiczeń. Muzyka stymuluje część współczulną układu nerwowego odpowiedzialną za przygotowanie organizmu do walki bądź ucieczki. Jeśli słuchamy żywiołowej muzyki podczas treningu, możemy uzyskać wspaniałe efekty - pod warunkiem, że nie zaczniemy od ostrych bitów już na początku ćwiczeń rozgrzewających. Jeśli popełnimy ten błąd, ustanowimy zbyt szybie tempo ćwiczeń, co może doprowadzić do przemęczenia. Z drugiej strony, jeśli słuchamy zbyt monotonnej muzyki, ograniczamy nasze zdolności osiągnięcia lepszych rezultatów.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

3. Ćwiczenia bez muzyki

Gotów na ćwiczenia w ciszy? Skorzystaj z tych rad, a twój trening okaże się zarówno efektywny, jak i ciekawy:

  • Wykorzystaj swój oddech. Nieważne czy biegasz, chodzisz lub jeździsz na rowerze – postaraj się zsynchronizować wdech i wydech z ruchem nóg. Na przykład, biegając, wdychaj i wydychaj powietrze co cztery kroki. Liczenie sprawi, że będziesz skupiony, a wykonywanie głębszych oddechów dostarczy więcej tlenu do krwiobiegu, zwiększając wytrzymałość.
  • Zmieniaj prędkość. Aby sprawić, że bieg nie będzie nużący, zmieniaj prędkość na trasie, np. od jednego wyznaczonego punktu (drzewo, słup itp.) do następnego. Sprint nie będzie ci się wydawał tak męczący, gdyż będziesz mieć „minimetę” w zasięgu wzroku.
  • Przeskanuj swoje ciało. Zacznij od prawej stopy i zobacz, co się z nią dzieje – podnosi się czy opada? Zwróć uwagę na lewą stopę, kolana, ramiona, barki - sprawność każdej części ciała jest niezbędna do ćwiczeń. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek napięcie mięśni, wyobraź sobie, że opuszcza twoje ciało, pozostawiając uczucie relaksu.

Słuchanie muzyki podczas joggingu, spaceru czy jazdy na rowerze może być katastroficzne w skutkach. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie bez muzycznych hitów, zaśpiewaj je sobie. W momencie, kiedy zatrzymasz się przed przejściem dla pieszych, będziesz miał większą kontrolę nad muzyką grającą w twojej głowie niż nad tą puszczaną z kieszonkowego odtwarzacza.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze