Trwa ładowanie...

Oczyszczanie organizmu – metody, wskazania, przeciwwskazania. Zabiegi oczyszczające organizm

 Katarzyna Kurek
23.04.2024 13:16
Oczyszczanie organizmu wspomaga picie mieszanek i naparów ziołowych
Oczyszczanie organizmu wspomaga picie mieszanek i naparów ziołowych (Adobe Stock)

Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić na wiele rozmaitych sposobów. Nie wszystkie metody są jednakowo skuteczne i bezpieczne. Jednak właściwie przeprowadzony detoks może znacząco wpłynąć na samopoczucie oraz urodę. Jak bezpiecznie oczyścić organizm z toksyn? Kto powinien zdecydować się na detoks?

spis treści

1. Czym jest oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu ma wspierać organizm w usuwaniu substancji toksycznych, metabolitów, czy resztek pokarmowych. W celu odtrucia stosuje się wiele rozmaitych metod, m.in. kilkudniowe głodówki, specjalne suplementy, kuracje sokowe, oczyszczanie organizmu z toksyn cytryną, detoksy ziołowe, posty, czy restrykcyjne diety.

Nie ma jednak uniwersalnej metody detoksykacji, która działałaby tak samo na każdego i przynosiła jednakowe korzyści. Niektóre z nich, z uwagi na zbyt niską kaloryczność i niedobór składników odżywczych, mogą osłabiać organizm i być źle tolerowane.

Zobacz film: "Wiosenne oczyszczanie organizmu"

Oczyszczanie organizmu coraz częściej można przeprowadzić także w ośrodkach SPA. Są to wszelkie zabiegi odnawiające i detoksykujące, jak chociażby naturalna fitosauna.

2. Wskazania do detoksu

Specjaliści podkreślają, że u zdrowych, prawidłowo odżywiających się osób, organizm sam usuwa niepożądane substancje i toksyny. W takich przypadkach najlepszym wsparciem dla organizmu jest po prostu trzymanie się zasad racjonalnej, zbilansowanej diety oraz utrzymywanie zdrowego stylu życia.

Oczyszczanie organizmu sprawdzi się natomiast u osób, które na co dzień spożywają dużo przetworzonej żywności, nadużywają alkoholu i nikotyny, a ich dieta obfituje w sól i cukier.

Sygnały, które mogą wskazywać na to, że organizm potrzebuje oczyszczenia, to m.in.:

Detoks – przeciwwskazania

Diety oczyszczające organizm powinny stosować tylko osoby zdrowe, dorosłe. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest ciąża, karmienie piersią, czy niepełnoletność. W przypadku osób z chorobami serca, tarczycy, neurologicznymi, nowotworami, czy innymi schorzeniami, oczyszczanie zaleca się wprowadzić tylko po konsultacji lekarskiej.

3. Jak oczyścić organizm?

Jednym z najważniejszych elementów, który pozwala na stałe usprawnienie funkcji organizmu, jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, picie dużej ilości wody oraz stosowanie probiotyków. W diecie powinny znaleźć się dobrej jakości warzywa i owoce, ryby i chude mięso, produkty wysokobłonnikowe.

Ważne jest także zadbanie o długość (7-8 godzin) i jakość snu oraz ograniczenie stresu. W oczyszczaniu organizmu pomocne może być także regularne pocenie się – intensywne ćwiczenia, czy sauna.

Niekiedy stosuje się do oczyszczania organizmu węgiel leczniczy. Środek ten wspomaga usuwanie toksyn i chemikaliów z organizmu. Metodę tę jednak warto skonsultować z lekarzem.

W czasie oczyszczania organizmu zaleca się ograniczyć spożycie szkodliwych produktów:

 • żywności wysokoprzetworzonej,
 • soli i cukru,
 • roślin pochodzących z upraw opryskiwanych pestycydami,
 • produktów z białej mąki,
 • napojów zawierających kofeinę,
 • papierosów,
 • alkoholu.

Zioła na oczyszczanie organizmu z toksyn

Jednym z elementów oczyszczania organizmu mogą być mieszanki i napary ziołowe, które działają odtruwająco. Są to m.in. korzeń łopianu, czystek, kolendra siewna mniszek lekarski, skrzyp polny, pokrzywa, czy ostropest.

Objawy oczyszczania organizmu

Organizm usuwa toksyny poprzez układ pokarmowy, układ moczowy, skórę i płuca. Po czym poznać, że organizm się oczyszcza? Mogą pojawić się objawy skórne, wypryski. U części osób obserwuje się także zmęczenie i ospałość.

Dolegliwości te mają jednak charakter przejściowy, zwykle trwają maksymalnie kilka dni.

4. Zabiegi oczyszczające organizm z toksyn

Domowe metody oczyszczania organizmu można wspierać także za pomocą profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Detoksykujące zabiegi na ciało oferuje wiele ośrodków SPA, salonów urody i hoteli. Obecnie do najpopularniejszych zabiegów głębokiego oczyszczania zaliczają się:

 • hydrokolonoskopia – zabieg polegający na przepłukiwaniu jelita grubego wodą,
 • body detox – jonowe oczyszczanie organizmu,
 • vitafon – oczyszczanie organizmu za pomocą wibracji,
 • fitosauna – połączenie pary z leczniczymi ziołami, olejkami eterycznymi,
 • masaże detoksykujące.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze