Trwa ładowanie...

Onycholiza – przyczyny, objawy, leczenie

Odstający paznokieć, który zmienia kolor na biały? Czym jest? Czy to już grzybica? Nie trzeba od razy wpadać w panikę, ponieważ może się okazać, że to onycholiza. Zobacz, czym jest onycholiza i jak sobie z nią poradzić.

spis treści

1. Czym jest onycholiza

Onycholiza to choroba paznokci, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od jej łożyska. Zjawisko to potocznie określa się sformułowaniem, że "schodzi paznokieć". Onycholiza może pojawić się zarówno u palców u stóp, jak i u rąk.

Zobacz film: "O czym świadczą pionowe bruzdy na paznokciach?"

Przyczyny onycholizy mogą być różne. Należą do nich:

 • uraz mechaniczny,
 • źle wykonany manicure i pedicure,
 • infekcje: wirusowe (opryszczka, półpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb),
 • środki chemiczne
 • wilgoć
 • choroby skóry (łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, twardzina)
 • choroby genetyczne
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji

zobacz galerię
 • leki
 • kiła
 • porfiria
 • trąd *szpiczak mnogi
 • niedobór żelaza
 • ciąża

2. Objawy onycholizy

Objawy onychilozy to przede wszystkim biała barwa paznokcia. W chwili kiedy płytka paznokcia oddziela się od łożyska, dostaje się pod nią powietrze. Odwarstwienie paznokcia zwykle jest bezbolesne. Onycholiza zaczyna się najczęściej od brzegu paznokcia.

Zdarza się, że wraz z onycholizą pojawiają się infekcje i może dojść do nadkażenia. Wówczas paznokieć może zmienić kolor na szary, żółty, brązowy lub czarny.

Onycholiza paznokci związana z nadczynnością tarczycy zwykle obejmuje paznokcie czwartego i piątego palca (tzw. paznokcie Plummera).

3. Jak leczyć onycholizę?

Łagodna onycholiza zwykle ustępuje sama po kilku tygodniach. Wówczas nie potrzebujemy leczenia. Jeżeli onychiloza nie znika, a stan naszego paznokcia jest coraz gorszy, trzeba udać się do dermatologa, który podejmie stosowne leczenie.

Jeżeli onycholię spowodował grzyb, stosuje się lakier antygrzybiczy, jeżeli mamy do czynienia z bakteriami, trzeba zastosować antybiotyki. W ekstremalnych sytuacjach może okazać się, że płytkę paznokcia trzeba będzie usunąć chirurgicznie.

W leczeniu onychilozy można zastosować olejek herbaciany.

Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena rąk i pielęgnacja paznokci. Trzeba ograniczyć kontakt z detergentami, zmywaczem do paznokci oraz lakierami do paznokci. Chore łożysko powinno być suche i czyste.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Onycholiza to choroba paznokci, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od jej łożyska
Onycholiza to choroba paznokci, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od jej łożyska (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.