Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Pasta do zębów - jak wybrać, fluor

Kupując pastę do zębów zwróć uwagę na skład
Kupując pastę do zębów zwróć uwagę na skład (Adobe Stock)

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele past, które odpowiadają różnym potrzebom. Pasta wybielająca, pasta odświeżająca oddech, pasta dla palaczy, pasta do zębów dla dzieci – to tylko część produktów, pod którymi uginają się półki sklepowe. Jaka pasta do zębów jest najlepsza? Która zapewni najlepszą ochronę jamy ustnej? Aby się o tym przekonać, konieczne jest czytanie informacji na opakowaniu pasty do mycia zębów, szczególnie na temat jej składników aktywnych. Najważniejszym składnikiem pasty jest fluor.

spis treści

1. Pasta do zębów - jak wybrać?

Każda osoba zastanawiająca się nad wyborem pasty do zębów musi pamiętać o swoich indywidualnych potrzebach. Jeśli dziąsła krwawią, należy sięgnąć po pasty do zębów wrażliwych. Dla palaczy najlepsza będzie pasta wybielająca do zębów.

Warto sobie zdać sprawę, że pasty różnią się przede wszystkim kolorem, opakowaniem, smakiem, zapachem, konsystencją. Wiele z nich ma podobny skład, a napis na etykietce jest jedynie chwytem reklamowym, dlatego zawsze przed zakupem pasty do zębów warto jest zapoznać się z jej składem i zobaczyć, czy rzeczywiście jest przeznaczona do twojego typu zębów. W składzie każdej pasty do zębów można odnaleźć:

  • wodę – główny składnik,
  • środki polerujące i ścierające,
  • substancje zagęszczające,
  • substancje pieniące i konserwujące,
  • środki aromatyzujące i nadające smak oraz kolor,
  • substancje czynne, czyli najważniejsze składniki pasty, działające antybakteryjnie, łagodząco; na przykład: fluor, cytrynian sodu, chlorek potasu, zioła, witaminy, pirofosforan sodowy, oktapinol.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Właśnie na substancje czynne powinnaś zwrócić największą uwagę, ponieważ to od nich uzależnione jest przeznaczenie pasty do zębów.

Prawdy i mity na temat mycia zębów
Prawdy i mity na temat mycia zębów [6 zdjęć]

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich

zobacz galerię

2. Pasta do zębów - fluor

Fluor jest najważniejszym ze wszystkich składników aktywnych pasty do zębów. To dzięki niemu szkliwo zębów jest odporne na działanie szkodliwych bakterii. Dzieje się tak, ponieważ pozwala on modyfikować hydroksyapatyty szkliwa i tworzyć fluoroapatyty. Dzięki temu szkliwo wykazuje większą odporność na działanie kwasów, które produkowane są przez bakterie próchniczotwórcze występujące na płytce nazębnej. Związek w dużych ilościach jest silnie trujący, jednak niewielka ilość pasty, jaką się stosuje do mycia zębów jest nieszkodliwa.

Pasta do zębów dla niemowląt i starszych dzieci nie zawiera w ogóle fluoru i nie spowoduje zatrucia nawet po połknięciu. Jedna tubka zwykłej pasty do zębów zawiera średnio od 500 do 1500 ppm fluoru. Może on występować w następujących związkach:

  • fluorek sodu – mniej skuteczny,
  • monofluorofosforan sodu,
  • aminofluorek – postać organiczna,
  • fluorek cynawy,
  • fluorek glinu.

Warto zatem zwrócić uwagę na skład najczęściej używanej pasty do zębów – jaką postać fluoru zawiera, jaka jest jego ilość, jakie są składniki lecznicze oprócz fluoru, jaki jest wskaźnik ścieralności zębiny RDA. Najmniejszy wskaźnik ścieralności mają pasty do zębów wrażliwych, natomiast duży wskaźnik ma nawet najlepsza pasta wybielająca. Niestety zbyt agresywnie działające pasty, czyli takie z bardzo wysokim RDA albo zawierające cząsteczki składników o średnich większych niż 10 mikrometrów, mogą niszczyć szkliwo zębów.

Zobacz także:

Dobra pasta do mycia zębów często nie wystarcza, by uniknąć próchnicy. Należy także pamiętać o dobrej szczoteczce, która musi być wymieniana co 2-3 miesiące. Poza tym warto jak najczęściej sięgać po płyny do płukania ust i nici dentystyczne, a od czasu do czasu wykonywać zabiegi chroniące zęby, jakie oferuje stomatologia estetyczna - piaskowanie i fluoryzacja.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze