Trwa ładowanie...

Paznokcie u stóp – domowa pielęgnacja, pedikiur, wrastający paznokieć, grzybica paznokci

Avatar placeholder
29.04.2021 14:49
Paznokcie u stóp – domowa pielęgnacja, pedikiur, wrastający paznokieć, grzybica paznokci
Paznokcie u stóp – domowa pielęgnacja, pedikiur, wrastający paznokieć, grzybica paznokci

Zadbane paznokcie u stóp są ozdobą stopy, zwłaszcza latem kiedy nosimy odkryte buty. Warto jednak zarówno o stopy jak i o paznokcie dbać cały rok. Niestety bardzo często naszym paznokciom u stóp przytrafiają się takie dolegliwości jak grzybica czy wrastający paznokieć.

spis treści

1. Paznokcie u stóp – domowa pielęgnacja i pedikiur

Aby nasze stopy razem z paznokciami były zadbane i piękne należy systematycznie wykonywać domowy pedikiur. Na początku należy zmiękczyć naskórek stóp czyli moczyć nogi około 15 minut w wodzie z mydłem lub wodzie ze specjalną solą. Po wymoczeniu osuszamy nogi i usuwamy zgrubiały naskórek za pomocą tarki. Opłucz nogi i nałóż krem silnie nawilżający. Jeśli twoje stopy są bardzo przesuszone, nałóż grubą warstwę kremu na stopy, następnie owiń je folią i załóż ciepłe skarpetki. Odczekaj przynajmniej godzinę. Kiedy mamy zadbane stopy należy zadbać o paznokcie u stóp. Paznokcie ładnie obetnij i wypiłuj.

Skórki najlepiej odsuwać po każdej kąpieli. Nie zaleca się wycinania skórek ponieważ odrastają grubsze i twardsze. Na paznokcie następnie nałóż bazę pod lakier a następnie lakier.

Zobacz film: "Manicure - żele hybrydowe"
Nasze paznokcie u stóp powinny być zadbane przez cały rok
Nasze paznokcie u stóp powinny być zadbane przez cały rok

2. Paznokcie u stóp – wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to wbijanie się bocznej krawędzi dużego palca w skórę. Powoduje to ból, powstaje obrzęk, zaczerwienienie i zbiera się ropa. Zaradzić może temu chirurg. Wrastający paznokieć często powstaje przez noszenie za małego obuwia. W takich przypadkach pomaga wizyta w dobrym gabinecie kosmetycznym lub podologa.

Jak wzmocnić swoje paznokcie?
Jak wzmocnić swoje paznokcie? [10 zdjęć]

Aby nawilżyć paznokcie, należy wmasowywać małą ilość wazeliny w skórki i otaczającą skórę co wieczór

zobacz galerię

3. Paznokcie u stóp – grzybica paznokci

Grzybica paznokci występuje najczęściej u osób, które często uczęszczają na basen, saunę i miejsca publiczne. Grzybica paznokci u stóp objawia się matowieniem płytki, żółknięciem i odstawaniem od skóry. Pod paznokciem u stopy tworzy się zrogowaciały naskórek a płytka zaczyna być coraz grubsza i zaczyna się kruszyć. Z ubiegiem czasu zakażenie zaczyna się rozprzestrzeniać na całą płytkę paznokcia a każde dotknięcie wiąże się z bólem.

Zobacz także:

Grzybica paznokci u stóp może dotknąć także osoby, które noszą używane obuwie, używają cudzych akcesoriów do pielęgnacji stóp, noszą przemoczone skarpetki i buty. Kiedy zaobserwujemy niepokojące objawy mogące świadczyć o grzybicy paznokci u stóp należy udać się do lekarza dermatologa. Sięganie po apteczne preparaty na grzybicę paznokci może okazać się nieskuteczne. Bardzo często grzybica paznokci mylona jest z łuszczycą lub liszajem przez co leczenie staje się utrudnione. Wykonuje się wtedy badanie mikologiczne i dobiera się odpowiednie leki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze