Podstawy jazdy na nartach
Jak śnieg to narty. Skojarzenie jest proste, ale sama nauka jazdy na nartach sprawia problemy początkującym. Wystarczy odrobina koncentracji i entuzjazmu, aby podstawy jazdy na nartach zostały opanowane. Mimo to, warto poradzić się doświadczonego instruktora lub kolegów, których umiejętności są większe niż nasze. Podstawą nauki jest ćwiczenie, nie można zrażać się po pierwszych, być może nieudanych, próbach. Jazda na nartach to olbrzymia frajda.
1. Nauka jazdy na nartach Podczas nauki jazdy na nartach ważne jest:
- Miejsce – nie porywaj się na wiatr i nie jedź razem z przyjaciółmi na stromą górę. Wybierz łagodną górkę, na której zanadto się nie rozpędzisz i tym samym od razu nie przestraszysz.
- Rozgrzewka – poświęć wcześniej trochę czasu na poprawę kondycji fizycznej. Narty powiozą same, ale potrzebna jest siła nóg i rąk, która pozwoli wdrapać się na górkę, podnosić się po upadku. Proponujemy bieganie, jazdę na rowerze, ćwiczenia rozciągające. Co istotne, zmaleje ryzyko poważnych kontuzji.
- Towarzystwo – nie podejmuj nauki jazdy na nartach samotnie. Poproś doświadczonego kolegę lub instruktora jazdy, którzy pokażą pozycje narciarskie i sposoby jazdy, wskażą błędy w przyjmowanej postawie i będą asekurować w przypadku utraty równowagi.
- Kijki – jedną z zasad nauki jazdy na nartach jest to, że nigdy nie zaczyna się uczyć z kijkami. Mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla początkującego, ponieważ odruch psychofizyczny podczas upadku nakazuje podpierać się rękoma. Grozi to wbiciem pod brodę kijków zawieszonych na nadgarstkach, co jest bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć bolesnych upadków, warto poćwiczyć przewracanie się. Zasada jest prosta: zawsze uginać kolana, aby ciężar ciała uderzał o podłoże z możliwie najniższej wysokości.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- O czym może świadczyć opuchlizna i ból kolana po nartach? - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
- Dysplazja i zwichnięcie obu bioder a jazda na nartach - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
- Uszkodzenie barku w wyniku wypadku na nartach - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
2. Technika jazdy na nartach
Pozycja zjazdowa powinna być swobodna i nieskrępowana, unikająca usztywnień kręgosłupa oraz wymuszonej sylwetki. Narty należy trzymać rozstawione na szerokość bioder (na początku nauki trochę szerzej), kolana ugięte i skierowane do przodu, dzioby nart zostają obciążone i zaczyna się zjazd. Podczas jazdy na nartach ręce należy trzymać blisko ciała po jego bokach, można nimi manewrować dla utrzymania równowagi, jednak nie trzymać ich przed sobą.
- Jazda pługiem na nartach
Jazda na nartach zaczyna się od opanowania techniki zjazdu pługiem, przydatnej także podczas hamowania. Jazda pługiem oznacza, że narty ustawione są pod kątem w stosunku do siebie: tyły rozstawione szeroko, dzioby zbliżone do siebie. Obie narty są równomiernie obciążone. Kolana ugięte i skierowane ku sobie, postawa luźna, kijki skierowane na boki. Prędkości nabieramy przy prostowaniu nart, regulując ją przez zbliżanie do siebie dziobów nart. Zatrzymanie następuje przy najbliższym zbliżeniu dziobów i możliwie najszerszym rozstawieniu tyłów.
To musisz wiedzieć:
- Skręcanie na nartach – łuki płużne
Po opanowaniu umiejętności jazdy pługiem, należy spróbować skręcać na nartach. Najprostszy sposób: dotknąć obiema rękami jednego z kolan i naciskać mocniej, presja nacisku spowoduje skręt nart. Ucisk prawej narty – skręt w lewo, ucisk lewej – w prawo.
- Jazda w skos stoku – skręt dostokowy
Sterowanie prędkością i zmiana kierunku jazdy – zaliczone. Nadszedł czas, aby zrezygnować z pługu i przyjąć równoległe ułożenie nart i jeździć na krawędziach w skos stoku. Najpierw pozycja: nogi od kolan w dół ustawione równolegle do siebie, dłonie naciskające lekko w górę stoku kolana. Cel: narta górna ustawiona na zewnętrznej krawędzi, dolna na wewnętrznej. Jeśli powiedzie się jazda na krawędziach, wyraźnie można poczuć skręty. Opanowanie skrętu dostokowego umożliwia jazdę bez zatrzymania przy płynnych skrętach pługiem.
- Jazda równoległa – skręt odstokowy
Największe wyzwanie przed nami – przejechać linię spadku stoku na krawędziach nart ustawionych równolegle. Jadąc w skos stoku, odstaw nieco górną nartę, oprzyj dłonie na kolanie górnej nogi i naciśnij je w dół stoku. Narta górna zmieni krawędź z zewnętrznej na wewnętrzną. Poddaj się spokojnie temu ruchowi. Skieruj się do linii spadku stoku. Aby opanować płynnie skręty, potrzeba czasu i cierpliwości. Należy ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.
Jak można zauważyć, jazda na nartach jest dość prostą czynnością, której jednak trzeba się nauczyć metodą prób i błędów. Na pocieszenie – aby dobrze jeździć na nartach, wystarczy około jednego tygodnia praktyki.