Pompki na biceps – jak je poprawnie wykonywać
Pompki to chyba najpopularniejsze ćwiczenia na powiększenie bicepsa. Można je wykonywać w domu i nie potrzeba do tego specjalistycznych sprzętów. Oprócz zbawiennego działania na biceps pompki rozwijają wiele różnych partii mięśniowych ciała.
1. Jak zbudowany jest biceps
Biceps to prosty w swej budowie mięsień. Składa się z mięśnia dwugłowego ramienia, czyli bicepsa oraz z mięśnia ramiennego.
Mięsień dwugłowy – to ten mięsień znajdujący się bezpośrednio pod skórą, która łączy ze sobą staw ramienny i łokciowy. Mięsień składa się z tzw. głów. Jedna z nich jest połączona ścięgnem i dotyka środka łopatki, natomiast druga głowa zahacza lekko o łopatkę.
Mięsień ramienny – tego mięśnia nie zauważymy gołym okiem, jest schowany pod bicepsem , jednak jego wzrost sprawi, że mięsień dwugłowy będzie się zwiększał i wypychał co raz bardziej.
Biceps jest mięśniem używanym niezwykle często, bierze udział w ćwiczeniach wielostawowych. Biceps odpowiada bowiem za zginanie ramienia.
2. Rola pompek podczas treningu
Klasyczne pompki to dobre ćwiczenie na mięśnie brzucha, są też doskonałymi ćwiczeniami na wzmocnienie mięśnie w kończynach górnych. Trenowanie pompek pomaga także wyrzeźbić klatkę piersiową, barki i ramiona. Jeżeli liczymy na widoczne efekty trenowania pompek, to należy poznać dokładną technikę ich wykonywania.
3. Rodzaje pompek
Pompki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Można je wykonywać w różny sposób, wiele osób preferuje pompki na jednej ręce. Znane są także pompki damskie, a więc nieco uproszczona wersja klasycznych pompek. Trenowanie pompek z początku może sprawiać trudności, ale z czasem efekty ich wykonywania będą bardzo widoczne.
3.1. Klasyczne pompki
Należy ułożyć się płasko na brzuchu, ręce natomiast położyć na podłożu na wysokości barków, ale nieco szerzej niż szerokość barków. Ciało powinno być cały czas w pozycji wyprostowanej. Następnie powoli należy unosić ciało do góry, prostując ramiona, ale ciągle trzymając ciało w pozycji wyprostowanej. Należy szczególnie uważać na plecy, bowiem częstym błędem podczas treningu pompek jest wyginanie tułowia do tyłu.
Palce stóp powinny być cały czas w pozycji wyprostowanej. Podczas trenowania pompek ciało powinno cały swój ciężar opierać na dłoniach i palcach stóp. Następnie należy opuszczać powoli ciało. Kolejne pompki wykonywane są tylko poprzez wyprostowywanie i zginanie ramion. Najlepsze efekty trenowania pompek uzyskuje się w przypadku, gdy między kolejnymi powtórzeniami ciało nie dotyka podłoża, lecz jest ciągle uniesione w powietrzu.
3.2. Damskie pompki
Trenowanie pompek damskich, inaczej pompek lekkich, to nieco uproszczona wersja pompek zwykłych ,bowiem ciało, zamiast opierać się na palcach stóp, dotyka podłoża poprzez ugięte kolana. Przed rozpoczęciem trenowania pompek lekkich warto podłożyć pod kolana coś miękkiego. Może to być np. mata gimnastyczna, karimata czy zwykły ręcznik. Wykonanie pompek opiera się na takiej samej zasadzie, jak zwykłe pompki.
3.3. Pompki na jednej ręce
Ten typ trenowania pompek jest trudny do wykonania i dlatego stosowany jest głównie w treningu siłowym wykonywanym przez doświadczonych sportowców. Podczas ćwiczenia nogi są wyprostowane i rozstawione szeroko. Takie ułożenie nóg pozwala na zachowanie równowagi podczas wykonywania ćwiczenia.
Jak robić pompki na jednej ręce? Pompki na jednej ręce wykonywane powinny być w taki sam sposób jak pompki klasyczne, tylko że na jednej ręce. Drugą zaś najlepiej położyć na plecach, aby nie przeszkadzała. Tutaj także należy uważać na to, aby plecy były ciągle wyprostowane. Niestety w porównaniu z klasycznymi pompkami, tutaj mięśnie nie pracują symetrycznie, tak więc lepszy wydaje się trening pompek zwykłych.
3.4. Pozostałe rodzaje pompek
Oprócz tych podstawowych, wyróżnia się także inne rodzaje pompek. Wśród nich:
- Pompka rozwijająca klatkę piersiową i biceps – wykonujemy podpór przodem, dłonie kładziemy na ziemi, a palce stóp zadzieramy. Rozstawiamy dłonie na szerokość barków. Głowa przedłużeniem kręgosłupa, patrzy w dół. Nogi złączone. Zginamy ramiona w stawach łokciowych i podnosimy do pozycji wyjściowej.
- Pompki rozwijające tricepsy – Przyjmujemy pozycję wyjściową do pompki. Jedyna zmiana, która będzie dotyczyła jej wykonania to taka, iż łokcie nie idą na boki, a do tyłu. Oprócz pracy nad tricepsem, ta pompka rozwija biceps.
- Pompki na „pieska” – ten rodzaj pompek najlepiej rozwija bicepsy! To ćwiczenie różni się od klasycznej pompki i jest bardzo wymagające, ale niezwykle skuteczne! Otóż: stajemy w lekkim rozkroku, stopy na podłoże, dłonie dotykają ziemi (ta pozycja wygląda jak pozycja jogi Pies z głową w dół) i z tej pozycji schodzimy na dół, głowę ciągnąć mocno w górę. Wracamy z powrotem do pozycji stojącej i powtarzamy ćwiczenie. Podczas tego ćwiczenia bardzo mocno angażujemy też mięśnie pleców, jednak ten rodzaj pompki na biceps, pozwoli ci go wyrzeźbić bardzo ładnie.
4. Jak trenować przy pomocy pompek
Wykonywanie pompek, aby wzmocnić biceps to dobry początek, jednak najpierw warto przybliżyć zasadę prawidłowego treningu.
Oczywiście przed każdym treningiem, nawet bicepsów należy wykonać rozgrzewkę: wymachy rąk, podskoki, a także zadbać o wstępne rozciąganie.
Następnie można przejść do wykonywania ćwiczeń, które mają na celu zadbać o wszystkie mięśnie ciała. Chociaż 15 minut poświęćmy właśnie ćwiczeniom ogólnorozwojowym, angażujące bicepsy, będzie to dla nich dobry bodziec i wstęp do pompek. Pamiętajmy, że wykonując pompki na rozrost bicepsów, angażujemy wiele innych mięśni: brzucha czy pleców.
Aby zadbać lub poprawić swoją postawę, warto wzmocnić mięśnie pleców, pompki będą idealnym ćwiczeniem.
4.1. Przydatne wskazówki
Pamiętajmy o oddechu – podczas schodzenia w dół wdychamy powietrze nosem, a w górze wypuszczamy ustami. Jeżeli rozpoczynamy swoją przygodę z pompkami to wykonujmy na początek jedną, dwie serie, ale tyle razy aż podczas ostatniej pompki ledwo będziemy mogli się podnieść. Jeżeli robimy pompki na biceps seriami to pamiętajmy o około 2 minutowej przerwie. Nie potrafisz wykonać pełnej pompki? Nie martw się, oprzyj dłonie i kolana o podłoże i ćwicz! Plecy, pośladki powinny tworzyć jedną linię, kręgosłup musi być prosty, gdyż o kontuzję nie trudno.