Trwa ładowanie...

Prosaki - charakterystyka, przyczyny, jak usunąć, domowe sposoby

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
22.04.2024 18:17
Prosaki to niewielkie torbiele podnaskórkowe, które powstają najczęściej obrębie policzków, nosa oraz skroni.
Prosaki to niewielkie torbiele podnaskórkowe, które powstają najczęściej obrębie policzków, nosa oraz skroni. (Adobe Stock)

Prosaki są zmorą wielu osób. Te malutkie, twarde grudki o białym zabarwieniu doskwierają zarówno nastolatkom, jak i dorosłym. Jak się ich pozbyć? Jakie zabiegi kosmetyczne pomagają usunąć prosaki?

spis treści

1. Czym są prosaki?

Prosaki to niewielkie torbiele podnaskórkowe, które powstają najczęściej obrębie policzków, nosa, skroni, powiek oraz okolicy oczodołowej. Te malutkie, twarde w dotyku zmiany dermatologiczne wypełnione są keratyną. Zazwyczaj mają barwę białą lub żółtą. Zmiany skórne spowodowane są nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych wraz z tzw. retencją mas łojowo-rogowych.

Prosaki u niemowląt są zjawiskiem niezwykle powszechnym, ale mogą również pojawić się u osób dorosłych.

2. Przyczyny prosaków

Prosaki u noworodka spowodowane są zrogowaceniem mieszków włosowych, a także zapchaniem ujść gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe u noworodków nie są w pełni wykształcone, dlatego maluchy są podatne na występowanie tych zmian skórnych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Rodzice powinni pamiętać o tym, że zmian skórnych nie wolno samodzielnie nakłuwać ani wyciskać, ponieważ stanowi to poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha.

Prosaki są również sporym zmartwieniem nastolatków. W okresie dojrzewania, gdy dochodzi do tzw. burzy hormonów, na skórze młodej zaobserwować można zaskórniki, trądzik, ale również prosaki. Z czasem praca gruczołów łojowych wraca do normy.

Do powstawania prosaków mogą przyczynić się również inne czynniki takie jak:

3. Czym różnią się prosaki od kaszaków?

Termin „prosak” bywa bardzo często zastępowany słowem „kaszak”. Warto zdawać sobie sprawę, że używanie obu terminów jako synonimów jest błędem. Prosaki są zdecydowanie mniejsze od kaszaków.

To maleńkie, twarde i białe grudki, pojawiają się zwykle na powiekach, pod oczami lub w okolicach skroni. Mogą być również umiejscowione w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. Często spotykanym problemem pacjentów są prosaki na penisie lub mosznie czy prosaki na wargach sromowych.

A jak wygląda kaszak? Kaszak to wypukły guzek, który zazwyczaj pojawia się w okolicach twarzy, tułowia, powiek lub głowy. Charakteryzuje się cielistym zabarwieniem. Jest większy od prosaka. W jego wnętrzu znaleźć można łój, cholesterol, keratynę oraz zrogowaciały naskórek.

4. Jak usunąć prosaki z twarzy – polecane zabiegi

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się prosaków jest zabieg elektrokoagulacji, zwany również termolizą lub diatermią chirurgiczną.

Metoda ta służy usuwaniu zmian skórnych, nie tylko prosaków, ale również brodawek łojotokowych, brodawek wirusowych czy torbieli. W trakcie zabiegu kosmetolog wykorzystuje elektrody oraz prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Usuwanie prosaków tym sposobem jest niemal bezbolesne.

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu elektrokoagulacji specjaliści wymieniają:

Oprócz tego, elektrokoagulacji nie należy wykonywać u pacjentek ciężarnych lub karmiących piersią.

Wszystkim tym, którzy zastanawiają się jak pozbyć się prosaków z twarzy, polecamy peelingi chemiczne. Zabiegi z wykorzystaniem kwasów dogłębnie oczyszczają skórę oraz ujścia gruczołów łojowych. Szczególnie skuteczny w walce z torbielami podnaskórkowymi jest kwas pirogronowy (pirogronian). Ten rodzaj kwasu zmniejsza grubość warstwy rogowej, wykazuje działanie rozjaśniające, antybakteryjne oraz przeciwzaskórnikowe.

5. Domowe sposoby na prosaki

Popularnym, domowym sposobem na prosaki jest olejek herbaciany. Preparat ten znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, antygrzybicznych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwwirusowych. Stosowanie go wspomaga leczenie ran i zmian trądzikowych.

Olejek herbaciany przeciwdziała powstawaniu blizn. Działanie rozjaśniające olejku może być pomocne dla tych osób, które borykają sie z problemem przebarwień na skórze.

W profilaktyce prosaków niezwykle ważną rolę odgrywa pielęgnacja. Aby zapobiec powstawaniu prosaków, warto używać wyłącznie odpowiednio dobranych do swojego rodzaju skóry kosmetyków np. żeli do mycia twarzy, toników czy mleczek do demakijażu. Decydując się na zakup kremu do twarzy również warto zwrócić uwagę na to, jaką cerę posiadamy. Stosowanie zbyt tłustych kremów często stanowi przyczynę prosaków na twarzy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze