Trwa ładowanie...

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, cena

Coraz więcej osób w Polsce cierpi na całkowity bądź wybiórczy brak uzębienia. Można to zaobserwować zwłaszcza u osób starszych po 65. roku życia. Niewłaściwa higiena i brak świadomości o pielęgnacji zębów sprawiają, że społeczeństwo je traci. Stomatologia proponuje rozwiązanie tego problemu w postaci protez zębowych. Jakie są rodzaje protez i ile kosztują?

spis treści

1. Co to jest proteza zębowa?

Proteza zębowa to aparat leczniczo-rehabilitacyjny, który stanowi część zamienną dla utraconych zębów. Protezy często są drogie, a tylko niektóre z nich można otrzymać w ramach refundacji NFZ.

Zobacz film: "Pasta z aktywnym węglem. Eksperci ostrzegają przed jej używaniem"

Jeżeli pacjent nie ma w ogóle zębów, to raz na 5 lat przysługuje mu skorzystanie z bezpłatnej protezy całościowej. Natomiast pacjenci, którzy zmagają się albo zmagali się z nowotworem, występującym w obrębie twarzy, mają prawo korzystać z protez kiedy tylko zechcą.

Dzięki protezom zębowym osoby, które utraciły własne uzębienie, mogą z powrotem cieszyć się pięknym uśmiechem.

Co raz częściej osoby starsze korzystają z protez zębowych
Co raz częściej osoby starsze korzystają z protez zębowych (123RF)

Protezy zębowe służą do uzupełniania brakujących zębów lub tkanek zęba. Wykonywane są one dzięki współpracy lekarza dentysty i pracowni techniki dentystycznej. Protezy innych narządów ciała, np. oka czy ucha, spełniają wyłącznie funkcje estetyczne.

W odróżnieniu od nich protezy dentystyczne, odtwarzając zniszczone części zęba lub zębów (w zależności od braków), pozwalają na przywrócenie prawidłowej funkcji żucia pokarmów, jednocześnie zapewniają pacjentowi zadowalający wygląd estetyczny i prawidłową artykulację słów.

2. Rodzaje protez zębowych

Protetyka stomatologiczna może zapewnić dwa główne rodzaje protez :

  • protezy zębowe stałe,
  • protezy zębowe ruchome.

2.1. Protezy stałe

Protezy zębowe stałe są uzupełnieniami, które są umocowane, przy pomocy specjalnych cementów, do zębów własnych pacjenta. Do protez stałych możemy zaliczyć:

2.2. Protezy ruchome

Uzupełnienia ruchome są indywidualnie dopasowane dla każdego pacjenta. Do protez zębowych ruchomych zaliczamy:

W zależności od ubytków lekarz wybiera i proponuje pacjentowi odpowiednią protezę zębową pełną lub częściową. Wśród protez ruchomych możemy wyróżnić:

  • tradycyjne protezy pełne;
  • bezpośrednie (natychmiastowe) protezy pełne;
  • protezy zębowe częściowe.

Tradycyjna proteza pełna zakładana jest po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się wyrostka zębodołowego i dziąseł. Wyciski w jamie ustnej pacjenta mogą być pobierane po ok. 6-8 tygodni po usunięciu uzębienia.

Bezpośrednia proteza zębowa wykonywana jest od razu po usunięciu zębów. Pacjent ma zakładaną protezę i nie wiąże się to z dyskomfortem braku zębów.

Ten rodzaj protez zębowych wymaga jednak ponownego dopasowania (w gabinecie stomatologicznym i w pracowni techniki dentystycznej), ponieważ w trakcie gojenia się ran poekstrakcyjnych dochodzi do zawężenia się kości wyrostka zębodołowego i w związku z tym proteza staje się luźna.

Protezy zębowe częściowe mogą być akrylowe z drucianymi klamrami lub szkieletowe z metalową laną konstrukcją. Czasami konieczne jest wykonanie specjalnych elementów mocujących na zębach własnych pacjenta (wkłady korzeniowe z zatrzaskami lub korony z zatrzaskami bądż zasuwami).

Protezy zębowe wykonuje dentysta i technik dentystyczny.
Protezy zębowe wykonuje dentysta i technik dentystyczny.

3. Cena protez zębowych

Koszt protez zębowych uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od ilości wstawianych zębów czy rodzaju aparatu. Wkład koronowy waha się w granicach od 200 do 1500 złotych, ponieważ można wykonać koronę pełnoceramiczną, porcelanową na złocie lub wiele innych rodzajów.

Ceny wstawienia mostu wahają się od 700 złotych do 1500 złotych za jeden ząb. Cena protezy szkieletowej to koszt od 1500 złotych do nawet 2500 złotych. Cena protezy osiadającej to natomiast 150-1000 złotych.

Indywidualna cena jest ustalana na konsultacji z protetykiem. Wszystko uzależnione jest od tego czy chcemy protezę na stałe, ruchomą, a może taką, która będzie przytwierdzona do zębów na długie lata i nie będzie trzeba myśleć o jej wyjmowaniu.

Niestety ceny protez nie są małe, dlatego warto pamiętać o higienie jamy ustnej oraz o regularnych wizytach u dentysty już od najmłodszych lat.

Musisz to wiedzieć

4. Protezy zębowe w praktyce

Kości wyrostka zębodołowego ulegają z czasem zanikowi, dlatego protezy zębowe wymagają dopasowywania po upływie około 5 lat. Zdarza się, że należy je całkowicie wymienić, ponieważ stają się luźne.

Niewłaściwie dopasowana lub obluzowana proteza zębowa utrudnia przeżuwanie, podrażnia dziąsła, może powodować ból i stomatopatie protetyczne (zmiany na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej).

Należy dbać o czystość protez zębowych. W tym celu trzeba je codziennie szczotkować w celu usunięcia pozostałości pokarmowych i płytki nazębnej. Z pomocą przychodzą specjalne środki czyszczące dostępne w aptece.

Przed założeniem protezy zębowej należy dokładnie wyszczotkować zęby, dziąsła i język miękką szczotką. Zabieg ten zwiększy ukrwienie w tkankach i pomoże pozbyć się płytki nazębnej. W razie uszkodzenia protezy zębowej należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!
Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób! [6 zdjęć]

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta.

zobacz galerię

5. Protezy zębowe a ich właściwe użycie

Kości wyrostka zębodołowego ulegają z czasem zanikowi, dlatego protezy zębowe wymagają dopasowywania po pewnym czasie (ok. 5 lat) lub całkowitej wymiany, ponieważ uzupełnienia te stają się luźne. Niewłaściwie dopasowana lub obluzowana proteza zębowa utrudnia przeżuwanie, podrażnia dziąsła i może powodować ból i stomatopatie protetyczne (zmiany na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej).

Zobacz także:

Należy dbać o czystość protez zębowych. W tym celu trzeba je codziennie szczotkować w celu usunięcia pozostałości pokarmowych i płytki nazębnej. Z pomocą przychodzą specjalne środki czyszczące dostępne w aptece.

Przed założeniem protezy zębowej należy dokładnie wyszczotkować zęby, dziąsła i język (miękką szczotką). Zabieg ten zwiększy ukrwienie w tkankach i pomoże pozbyć się płytki nazębnej. W razie uszkodzenia protezy zębowej należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Proteza zębowa to aparat leczniczo-rehabilitacyjny
Proteza zębowa to aparat leczniczo-rehabilitacyjny (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.