Trwa ładowanie...

Protezy nylonowe – charakterystyka, zalety, wady, cena, higiena

Protezy nylonowe to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie protetyki. Są solidne, wytrzymałe i bardzo dobrze służą pacjentowi. Protezy nylonowe nie są refundowane, jednak warto w nie zainwestować. Jaka jest cena protez nylonowych? Czy są skuteczne? I jakie wymogi należy spełnić, aby móc je nosić?

spis treści

1. Protezy nylonowe – charakterystyka

Protezy nylonowe są nowoczesną alternatywą dla starych i niekomfortowych protez akrylowych. Protezy nylonowe wykonywane są z materiałów termoplastycznych i są jednym z nowszych osiągnięć protetyki. Dzięki ich zaletom i innowacyjnym rozwiązaniom, o wiele lepiej służą pacjentowi. Są protezami, które pacjenci wybierają coraz częściej, ponieważ tak doskonale się sprawdzają. Jest jeden warunek użytkowania protezy nylonowej, pacjent musi mieć co najmniej jednego własnego zęba.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W celu założenia protezy, pacjent musi udać się do protetyka, który dokładnie zbada stan uzębienia i jamy ustnej. Następnie oceni jakiego typu proteza sprawdzi się najlepiej. Kolejno wykonywany jest odlew górnej i dolnej linii zębów, a za kilka dni proteza jest gotowa do codziennego użytku.

Na początku jej użytkowania można odczuwać pewien dyskomfort, jednak z biegiem czasu pacjent całkowicie przyzwyczai się do jej noszenia, a nawet o niej zapomni.

2. Protezy nylonowe – zalety

Protezy nylonowe posiadają bardzo wiele zalet. Można do nich zaliczyć:

  • odporność na złamania i uszkodzenia;

  • elastyczność;

  • odpowiednią cienkość;

  • niewielki rozmiar;

  • lepszą przyczepność;

  • brak objawów występowania alergii;

Protezy nylonowe mogą zapewnić pacjentowi wysoki komfort ich użytkowania. Posiadają o wiele więcej zalet niż inne protezy, dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem.

3. Protezy nylonowe – wady

Protezy nylonowe, a także wszystkie inne wykonane z materiałów termoplastycznych posiadają pewną wadę, otóż bardzo szybko ulegają odbarwieniu, a także przyciągają zapachy. Dlatego jeżeli pacjent zdecyduje się na użytkowanie protezy nylonowej, musi pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, a także samej protezy.

4. Protezy nylonowe – cena

Cena protez nylonowych zależna jest od miasta w którym zakładamy protezę, od renomy gabinetu stomatologicznego, a także od doświadczenia stomatologa. Jej koszty mogą wynieść, aż 2000 złotych.

5. Protezy nylonowe – higiena

Jak wcześniej zostało wspomniane odpowiednia higiena jamy ustnej i protezy jest najważniejszym czynnikiem podczas noszenia protezy nylonowej. Po każdym wyciągnięciu protezy z jamy ustnej należy ją dokładnie wyszczotkować specjalną szczoteczką i pastą do zębów, a następnie odstawić do wysuszenia. Dobrym rozwiązaniem jest mycie protezy po każdym posiłku, gdyż łatwo przyciąga zapachy i odbarwienia.

Musisz to wiedzieć

Swoje stałe zęby należy myć równie często co protezę. Dodatkowo można oczyszczać zęby nicią dentystyczną, a także przepłukiwać płynem do higieny jamy ustnej. Aby zęby nie miały możliwości szybszego psucia się, dobrym sposobem będzie wykluczenie z diety słodyczy i produktów, które zawierają cukier. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów. Częste wizyty u stomatologa to konieczność w walce o zdrowie zębów.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
 Protezy nylonowe – charakterystyka, zalety, wady, cena, higiena
Protezy nylonowe – charakterystyka, zalety, wady, cena, higiena
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.