Trwa ładowanie...

Protezy nylonowe – charakterystyka, zalety, wady, cena, higiena

Protezy nylonowe to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie protetyki. Są solidne, wytrzymałe i bardzo dobrze służą pacjentowi. Protezy nylonowe nie są refundowane, jednak warto w nie zainwestować. Jaka jest cena protez nylonowych? Czy są skuteczne? I jakie wymogi należy spełnić, aby móc je nosić?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Protezy nylonowe – charakterystyka

Protezy nylonowe są nowoczesną alternatywą dla starych i niekomfortowych protez akrylowych. Protezy nylonowe wykonywane są z materiałów termoplastycznych i są jednym z nowszych osiągnięć protetyki. Dzięki ich zaletom i innowacyjnym rozwiązaniom, o wiele lepiej służą pacjentowi. Są protezami, które pacjenci wybierają coraz częściej, ponieważ tak doskonale się sprawdzają. Jest jeden warunek użytkowania protezy nylonowej, pacjent musi mieć co najmniej jednego własnego zęba.

W celu założenia protezy, pacjent musi udać się do protetyka, który dokładnie zbada stan uzębienia i jamy ustnej. Następnie oceni jakiego typu proteza sprawdzi się najlepiej. Kolejno wykonywany jest odlew górnej i dolnej linii zębów, a za kilka dni proteza jest gotowa do codziennego użytku.

Na początku jej użytkowania można odczuwać pewien dyskomfort, jednak z biegiem czasu pacjent całkowicie przyzwyczai się do jej noszenia, a nawet o niej zapomni.

2. Protezy nylonowe – zalety

Protezy nylonowe posiadają bardzo wiele zalet. Można do nich zaliczyć:

  • odporność na złamania i uszkodzenia;

  • elastyczność;

  • odpowiednią cienkość;

  • niewielki rozmiar;

  • lepszą przyczepność;

  • brak objawów występowania alergii;

Protezy nylonowe mogą zapewnić pacjentowi wysoki komfort ich użytkowania. Posiadają o wiele więcej zalet niż inne protezy, dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem.

3. Protezy nylonowe – wady

Protezy nylonowe, a także wszystkie inne wykonane z materiałów termoplastycznych posiadają pewną wadę, otóż bardzo szybko ulegają odbarwieniu, a także przyciągają zapachy. Dlatego jeżeli pacjent zdecyduje się na użytkowanie protezy nylonowej, musi pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, a także samej protezy.

4. Protezy nylonowe – cena

Cena protez nylonowych zależna jest od miasta w którym zakładamy protezę, od renomy gabinetu stomatologicznego, a także od doświadczenia stomatologa. Jej koszty mogą wynieść, aż 2000 złotych.

5. Protezy nylonowe – higiena

Jak wcześniej zostało wspomniane odpowiednia higiena jamy ustnej i protezy jest najważniejszym czynnikiem podczas noszenia protezy nylonowej. Po każdym wyciągnięciu protezy z jamy ustnej należy ją dokładnie wyszczotkować specjalną szczoteczką i pastą do zębów, a następnie odstawić do wysuszenia. Dobrym rozwiązaniem jest mycie protezy po każdym posiłku, gdyż łatwo przyciąga zapachy i odbarwienia.

Musisz to wiedzieć

Swoje stałe zęby należy myć równie często co protezę. Dodatkowo można oczyszczać zęby nicią dentystyczną, a także przepłukiwać płynem do higieny jamy ustnej. Aby zęby nie miały możliwości szybszego psucia się, dobrym sposobem będzie wykluczenie z diety słodyczy i produktów, które zawierają cukier. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów. Częste wizyty u stomatologa to konieczność w walce o zdrowie zębów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.