Trwa ładowanie...

Przebarwienia po trądziku - charakterystyka, leczenie

Osoby, które w młodzieńczych latach dotknęła przykra choroba jaką jest trądzik, po wyleczeniu skóry niestety nie zawsze skaczą z radości. Na powierzchni cery widoczne są bowiem nieestetyczne przebarwienia po trądziku. Można stwierdzić, że jest to przykra pamiątka po tej ciężkiej chorobie skóry. Jednak istnieją sposoby, które umożliwiają redukcję tych zmian. Jakie metody są najlepsze na usunięcie przebarwień po trądziku?

spis treści

1. Przebarwienia po trądziku - charakterystyka

Termin przebarwienie pozapalne dotyczy zmiany skórnej odróżniającej się barwą od innych partii skóry. Zmiana ta powstaje wskutek przebytego stanu zapalnego skóry. W efekcie dochodzi do zaburzeń w obrębie procesu melanogenezy (produkcji barwnika skóry). Nadmiar melaniny widoczny jest na skórze jako nieestetyczne przebarwienie.

Zobacz film: "Trądzik różowaty"

Przebarwienia pozapalne dotyczą między innymi choroby skóry jaką jest trądzik. Stąd też często przebarwienia pozapalne nazywamy przebarwieniami potrądzikowymi.

W przypadku przebarwień po trądziku charakterystyczna jest różowa bądź lekko brązowa barwa. Zmiany te wyróżniają się na powierzchni całej skóry i mogą one stanowić przyczynę obniżenia poczucia własnej wartości.

2. Przebarwienia po trądziku - leczenie

Większość osób wyleczonych z trądziku ma problem z bliznami bądź przebarwieniami potrądzikowymi. Jeżeli danej osoby dotyczą właśnie przebarwienia – może ona odetchnąć z ulgą, gdyż na całe szczęście są to zmiany, które można w dosyć łatwy sposób zlikwidować. Bardzo często przebarwienia pozapalne znikają z powierzchni skóry samoistnie. Niestety może to trwać od 3 do 24 miesięcy.

Istnieją zabiegi, które mogą znacząco przyśpieszyć proces redukcji przebarwienia. Na początek należy się skonsultować z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią dla nas metodę. Jedną z nich jest zabieg zwany mikrodermabrazją. Polega on na kontrolowanym, głębokim złuszczaniu warstw skóry. W czasie zabiegu usuwane są wierzchnie warstwy skóry, w efekcie czego przebarwienie ulega znaczącemu spłyceniu. Co więcej, zabieg ten stymuluje odnowę skóry. Dzięki temu działamy nie tylko na przebarwienia, ale jednocześnie na zmarszczki i ewentualne blizny potrądzikowe.

Inną metodą redukcji przebarwień potrądzikowych jest zastosowanie zabiegu wykorzystującego wysokie stężenia kwasów. Kwasy mają silne właściwości keratolityczne i w trakcie zabiegu powodują powstanie stanu zapalnego. Kilka dni po zabiegu dochodzi do intensywnego złuszczania wierzchnich warstw skóry. W efekcie przebarwienia ulegają rozjaśnieniu.

Niezależnie od wybranej metody leczenia należy pamiętać, że redukcja przebarwień po trądziku wymaga czasu i cierpliwości. Motywujący do zabiegów jest fakt, że po wykonaniu każdego z nich będziemy widzieć coraz lepsze rezultaty końcowe.

Mgr Joanna Hirszler
Następny artykuł: Wągry
Przebarwienia po trądziku - charakterystyka, leczenie
Przebarwienia po trądziku - charakterystyka, leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.