Sposoby na wypadanie włosów
Zdrowy człowiek codziennie gubi od 40. do 70. włosów. Problem zaczyna się, gdy włosy wychodzą „garściami”. Co wtedy robić? Niżej podajemy kilka rad przeciw wypadaniu włosów.
1. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Żeby skutecznie przeciwdziałać wypadaniu włosów, należy poznać przyczynę tego zjawiska. Jeżeli doszło do uszkodzenia mieszków włosowych, wówczas niewiele pomogą zwykłe kosmetyki odbudowujące strukturę włosa. Należy czym prędzej zregenerować mieszki, żeby całkowicie nie zanikły. Za ich uszkodzenie winę ponoszą zaburzenia hormonalne. Dotykają one mężczyzn po 50. roku życia i kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Łysienie jest kolejną przyczyną wypadania włosów. To schorzenie można podzielić na pierwotne i wtórne. Do łysienia pierwotnego zaliczymy łysienie męskie i plackowate. Z kolei łysienie wtórne jest spowodowane różnymi chorobami:
- niedoborem pokarmowym,
- zatruciami,
- łysieniem łojotokowym.
Łysienie kobiet i mężczyzn może być też wywołane przez choroby tarczycy. Przy nadczynności dochodzi do łysienia plackowatego lub uogólnionego. Z kolei podczas niedoczynności włosy stają się cienkie, suche i przerzedzone.
Niedobór białka, aminokwasów, żelaza, cynku przyczynia się do wypadania włosów. Wówczas znacznie przerzedzają się na całej powierzchni głowy. Szczególnie niebezpieczne są tzw. diety jednoskładnikowe.
Również stres bardzo źle wpływa na kondycję włosów.
2. Co robić, gdy wypadają włosy?
- Zgłoś się do dermatologa
Wypadanie włosów może być objawem różnych schorzeń. Należy określić przyczynę i ją zlikwidować. Dopiero później można działać przeciw wypadaniu włosów. Jeżeli zlikwidujemy sam objaw, problem może się pojawić znowu i być cięższy do wyleczenia. Obecnie medycyna zna wiele skutecznych sposobów przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów.
- Mezoterapia igłowa
Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się bardzo prosty zabieg. Skórę głowy nakłuwa się cieniutką igiełką i wstrzykuje się specjalne koktajle odżywcze lub środki farmakologiczne, które odżywiają i odbudowują włosy. Do nakłuć używa się tzw. pistoletu, który wbija igiełkę bardzo płytko i dzięki temu bezboleśnie. Kuracja jest przepisywana przez lekarza po wcześniejszym badaniu. Kilka zabiegów przynosi widoczne rezultaty. Mezoterapię wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej pod okiem lekarza. Jeden zabieg kosztuje ok. 250 zł.
- Preparaty farmakologiczne
Wcierane są w skórę głowy. Mają mniejszą skuteczność niż mezoterapia, ale mogą być stosowane w domu. Poza tym są tańsze niż zabiegi mezoterapii igłowej. Niektóre leki mogą być wydawane wyłącznie na receptę.
- Witaminy i mikroelementy
Nie powinno ich zabraknąć w twojej diecie. Białko, aminokwasy, żelazo, cynk decydują o kondycji włosów. W okresie wiosennym każdy cierpi na ich niedobór. Można wówczas przyjmować specjalne preparaty witaminowe.