Rafting - zasady, rafting w Polsce, akcesoria, stopnie trudności
Rafting stanowi turystyczną odmianę flisu rzecznego. Osoby uprawiające ten rodzaj sportu wodnego zazwyczaj posługują się specjalnymi pontonami. W ostatnim czasie rafting zyskuje na popularności również w Polsce. Do niedawna ten sport ekstremalny był uważany za dostępny dla garstki odważnych. Smaczek spływu pontonami po górskich wodach można poczuć na przełomie Dunajca w Pieninach i na rzece Białce. Skala trudności tych szlaków wynosi ZWC i WW I, a same trasy należą do jednych z najpiękniejszych miejsc w Europie. Spływ pontonem czy tratwą jest nie tylko fantastycznym sposobem spędzenia czasu. Rozwija również wiele istotnych umiejętności takich jak koordynacja czy refleks. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej aktywności?
1. Na czym polega rafting?
Rafting to dość widowiskowy sport wodny, a zarazem turystyczna odmiana flisu rzecznego. Uprawianie tej aktywności wymaga specjalnego sprzętu - pontonu, który amortyzuje uderzenia przez wypełnione powietrzem komory. Spływ pontonem odbywa się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności (są odpowiednio dostosowane do pływaków). Dedykowany jest przede wszystkim tym, którzy lubią mocne wrażenia i adrenalinę.
Sprawność pokonywania przeszkód wodnych, skał i wyłomów zależy od współpracy i komunkacji całego zespołu. Jeszcze nie tak dawno rafting był dostępny jedynie dla garstki zapaleńców. Obecnie dzięki doskonale wyszkolonym instruktorom i nowoczesnemu sprzętowi sport ten zyskuje coraz większe grono sympatyków.
Odmiana raftingu to spływy na zwykłych i mniejszych pontonach. Te większe mogą pomieścić od sześciu do dziewięciu osób. Charakteryzują się większą wypornością, są bardziej stabilne. Zwykle wykorzystuje się je do przedsięwzięć komercyjnych. Mniejsze pontony mogą zmieścić dwie lub trzy osoby. Umożliwiają ono bardzo dynamiczne płynięcie.
Do raftingu znacznie rzadziej wykorzystuje się dwu lub trzyosobowe kanadyjki pneumatyczne, kajaki lub tratwy zbite z drewnianych bali lub desek. Ponton jest najczęściej wykorzystywanym narzędziem do uprawiania tego sportu. Spływy tratwą na nizinnej rzece w praktyce pozostają dryfowaniem – nie osiąga się tam większej szybkości, tratwa płynie wolno – jest to jedynie forma rekreacji.
2. Rafting w Polsce
Rafting w Polsce to dyscyplina ciesząca się niezbyt dużą popularnością, głównie z powodu braku odpowiednich rzek do uprawiania tego sportu. W pozostałych krajach Europy spływy pontonami czy spływy tratwą po rwących rzekach cieszą się gwałtownie rosnącym zainteresowaniem.
Najlepsze miejsca do raftingu w Polsce to rzeki: Dunajec i Białka. Dunajec to rzeka położona u podnóża Pienin. Jedna z najpiękniejszych rzek Polski usytuowana jest na południu kraju. Płynie między Szczawnicą, a Sromowcami Wyżnymi. Przełom Dunajca stanowi rezerwat ochrony przyrody na terenie o powierzchni 360 ha. Jest bardzo ważnym obszarem pod względem florystycznym i pejzażowo-estetycznym. Turyści i wczasowicze uwielbiają te tereny, zaliczając je do do najbardziej znanych i lubianych atrakcji turystycznych w Europie.
W okresie letnim warto wybrać się na spływ Sromowce – Krościenko. Dunajec płynie przez wapienne pasmo górskie Pienin, a ściany górskie wznoszą się na nawet na 300 metrów. To właśnie na tym odcinku od lat organizowane są regularne spływy na tratwach.
Czas spływu raftingowego wynosi mniej więcej trzy godziny. Na spływie Dunajcem atrakcje turystyczne w Pieninach się nie kończą. Uwagę turystów przyciągają niecodzienne widoki gór, piękno przyrody i oryginalny krajobraz Pienin. Przed rozpoczęciem wyprawy należy uiścić opłatę za wstęp do parku.
Niewątpliwie zaletą Pienin jest również zdecydowanie mniejsza ilość turystów niż w Tatrach. Najpiękniejszy widok na przełom Dunajca zobaczyć można ze Sokolicy. W Europie najciekawsze zakątki do uprawiania raftingu znajdują się w Słowenii, Francji i Szwajcarii, gdzie wymagany jest już pewien stopień zaawansowania. Mocne nurty niosą za sobą większe zagrożenie. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzemy, warunkiem uczestnictwa w spływach pontonami jest:
- umiejętność pływania,
- dobry stan zdrowia.
3. Akcesoria niezbędne do uprawiania raftingu
Generalnie, do amatorskiego uprawiania raftingu można sobie spokojnie darować zakupienie sprzętu i odzieży, ponieważ organizatorzy spływów raftingowych sami martwią się o wyposażenie i jest to już wliczone w cenę spływu. Uczestnik powinien się jedynie zatroszczyć o kąpielówki, ręcznik i ewentualnie kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli spływ pontone jest uprawiany zawodowo w krajach, gdzie rzeki są rwące, warto pomyśleć o zakupie akcesoriów do raftingu.
Ubiór powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych. Niezmiernie ważne jest posiadanie kurtki przeciwdeszczowej ze szczelnie zapinanymi rękawami. Warto się również zaopatrzyć w skarpety neoprenowe i dobrze wiązane buty. Podczas gdy spływ kajakiem trwa kilka dni, trzeba pamiętać o załadowaniu sprzętu biwakowego i odpowiednim zabezpieczeniu go przed wodą. Sprzęt dla zawodowców zawiera również kamizelki asekuracyjne, pagaje (rodzaj wioseł) oraz kask ochronny.
4. Stopnie trudności raftingu
W zależności od stopnia trudności, rzeki klasyfikuje się w następujący sposób:
- ZWC – rzeka ze spokojnym nurtem, najlepsza dla osób początkujących i do oswojenia się ze sprzętem i wodą;
- WW I – występują delikatne fale, są idealne do stawiania pierwszych kroków;
- WW II – silny nurt i fale towarzyszą uczestnikom spływu prawie przez cały czas;
- WW III – na tym etapie trudności zaczyna się świetna zabawa, są silne prądy i wysokie fale, spływ urozmaicają miejsca trudne do pokonania;
- WW IV – ten stopień trudności wymaga sporego doświadczenia, trzeba ciężko pracować, aby pokonać wysokie fale, skalne progi, bardzo silny nurt i kręte koryto rzeki;
- WW V – stopień tylko dla profesjonalistów, tutaj nie można popełnić żadnego błędu, rzeka posiada bardzo rwący nurt, wysokie fale, skalne progi, katarakty;
- WW VI – najtrudniejszy stopień trudności, ekstremalna przygoda.
Wyżej wymienione stopnie są tylko teoretycznym przybliżeniem trudności rzek. Przygody na rzece w głównej mierze zależą od poziomu wody w korycie w danej porze roku. Rafting to świetna przygoda i gwarancja niezapomnianych wrażeń, ale również wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie przyjaciół.
5. O czym jeszcze należy pamiętać?
Rafting to doskonała forma spędzenia czasu wolnego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, ze to sport dość wymagający. Nie bez znaczenia jest tutaj nasza kondycja fizyczna czy doświadczenie. W porównaniu do innych aktywności, rafting nie jest sportem łatwym. W kontekście tego sportu wodnego warto wziąć pod uwagę różnorodne czyhające na nas zagrożenia, takie jak wiry rzeczne, przewrócone drzewa, doły na dnie rzeki, skałki. Zanim zdecydujemy się wziąć udział w spływie pontonowym, zweryfikujmy czy firma, która organizuje taki spływ współpracuje z doświadczonym instruktorem-opiekunem. Jest to niezbędne, jeśli chcemy czuć się bezpieczni.