Trwa ładowanie...

Rafting - zasady, Polska, akcesoria

Rafting w języku angielskim oznacza spływ tratwą. W praktyce, jest to coraz bardziej popularny sport wodny. Do niedawna ten sport ekstremalny był uważany za dostępny dla garstki odważnych, ponieważ w Polsce praktycznie nie był uprawiany. Obecnie, spływy tratwami na Dunajcu i Białce są bardzo popularne, stają się ulubionym sportem wielu turystów. Spływ pontonem czy tratwą jest fantastycznym sposobem spędzenia czasu na urlopie w miejscach, gdzie znajdują się odpowiednie do tego rzeki i strumienie.

Zobacz film: "Spływ kajakowy rzeką Socza"

spis treści

1. Rafting - zasady

Rafting to dość widowiskowy sport wodny, w pewnym stopniu to turystyczna odmiana flisu rzecznego. Spływ pontonem odbywa się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności (są odpowiednio dostosowane do pływaków). Aby uprawiać rafting, potrzeby jest odpowiedni sprzęt, w tym specjalny ponton. Uderzenie takim pontonem w skałę jest amortyzowane przez wypełnione powietrzem komory. Pontony są dostosowane do miejsca uprawiania sportu. Rafting jest uprawiany na większych rzekach na świecie.

Odmiana raftingu to spływy na zwykłych i mniejszych pontonach. Znacznie rzadziej występują tratwy zbite z drewnianych bali lub desek. Spływy pontonowe na nizinnej rzece w praktyce pozostają dryfowaniem – nie osiąga się tam większej szybkości, tratwa płynie wolno – jest to jedynie forma rekreacji.

2. Rafting - Polska

Rafting w Polsce to dyscyplina jeszcze niezbyt popularna, głównie z powodu braku odpowiednich rzek do uprawiania tego sportu. W pozostałych krajach Europy spływy pontonami czy spływ tratwą po rwących rzekach cieszą się gwałtownie rosnącą popularnością.

Najlepsze miejsca do raftingu w Polsce to rzeki: Dunajec i Białka. Dunajec to rzeka położona u podnóża Pienin. Przełom Dunajca stanowi rezerwat ochrony przyrody na terenie o powierzchni 360 ha. Jest bardzo ważnym obszarem pod względem florystycznym i pejzażowo-estetycznym. W Polsce warto również zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną, gdyż są tu organizowane różne szkolenia i spływy kajakowe.

Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata
Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata [10 zdjęć]

W tym sporcie wodnym prowadzisz deskę na fali i trzymasz latawiec, który umożliwia wykonywanie skoków...

zobacz galerię

W okresie letnim warto wybrać się na spływ Sromowce – Krościenko. Dunajec płynie przez wapienne pasmo górskie Pienin, a ściany górskie wznoszą się na nawet na 300 metrów. To właśnie na tym odcinku od lat organizowane są regularne spływy na tratwach. Czas spływu raftingowego to około trzy godziny. Na spływie Dunajcem atrakcje turystyczne w Pieninach się nie kończą. Uwagę turystów przyciągają niecodzienne widoki gór, piękno przyrody i oryginalny krajobraz Pienin.

Niewątpliwie zaletą Pienin jest również zdecydowanie mniejsza ilość turystów niż w Tatrach. Najpiękniejszy widok na przełom Dunajca zobaczyć można ze Sokolicy. W Europie najciekawsze zakątki do uprawiania raftingu znajdują się w Słowenii, Francji i Szwajcarii.

3. Rafting - akcesoria

Warunkiem uczestnictwa w raftingu jest umiejętność pływania i dobry stan zdrowia. Generalnie, do amatorskiego uprawiania raftingu można sobie spokojnie darować zakupienie sprzętu i odzieży, ponieważ organizatorzy spływów raftingowych sami martwią się o wyposażenie i jest to już wliczone w cenę spływu. Uczestnik powinien się jedynie zatroszczyć o kąpielówki, ręcznik i ewentualnie kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli spływ pontone jest uprawiany zawodowo w krajach, gdzie rzeki są rwące, warto pomyśleć o zakupie akcesoriów do raftingu.

Ubiór powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych. Niezmiernie ważne jest posiadanie kurtki przeciwdeszczowej ze szczelnie zapinanymi rękawami. Warto się również zaopatrzyć w skarpety neoprenowe i dobrze wiązane buty. Podczas gdy spływ kajakiem trwa kilka dni, trzeba pamiętać o załadowaniu sprzętu biwakowego i odpowiednim zabezpieczeniu go przed wodą. Sprzęt dla zawodowców zawiera również kamizelki asekuracyjne, pagaje (rodzaj wioseł) oraz kask ochronny.

Musisz to wiedzieć

W zależności od stopnia trudności, rzeki klasyfikuje się w następujący sposób:

  • ZWC – rzeka ze spokojnym nurtem, najlepsza dla osób początkujących i do oswojenia się ze sprzętem i wodą;
  • WW I – występują delikatne fale, są idealne do stawiania pierwszych kroków;
  • WW II – silny nurt i fale towarzyszą uczestnikom spływu prawie przez cały czas;
  • WW III – na tym etapie trudności zaczyna się świetna zabawa, są silne prądy i wysokie fale, spływ urozmaicają miejsca trudne do pokonania;
  • WW IV – ten stopień trudności wymaga sporego doświadczenia, trzeba ciężko pracować, aby pokonać wysokie fale, skalne progi, bardzo silny nurt i kręte koryto rzeki;
  • WW V – stopień tylko dla profesjonalistów, tutaj nie można popełnić żadnego błędu, rzeka posiada bardzo rwący nurt, wysokie fale, skalne progi, katarakty;
  • WW VI – najtrudniejszy stopień trudności, ekstremalna przygoda.

Wyżej wymienione stopnie są tylko teoretycznym przybliżeniem trudności rzek.

Rafting w Polsce może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnych chwil z przyjaciółmi, na łonie natury. Jednak taka wyprawa pontonowa wymaga doskonałej kondycji fizycznej i doświadczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.