Trwa ładowanie...

Sakwy rowerowe – charakterystyka, rodzaje, wybór, cena

Wybierając się w długą podróż rowerem, często bierzemy ze sobą plecak. Plecak nie jest zbyt wygodnym pomysłem, dlatego wymyślono sakwy rowerowe. Sakwy rowerowe przypinane są do boku roweru i służą jako miejsce, gdzie można przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy. Czy warto skusić się na sakwy rowerowe? I czy są one drogie?

Zobacz film: "Najlepsze gadżety rowerowe"

spis treści

1. Sakwy rowerowe - charakterystyka

Sakwy rowerowe wykonane są ze specjalnego materiału, który jest odporny na warunki pogodowe. Materiał, z którego wykonane są sakwy rowerowe, powinien być wodoszczelny i nie ulegać zbyt szybko przetarciom i zniszczeniom.

Sakwy rowerowe dostosowane są do każdego rowerzysty. Jeżeli jesteśmy profesjonalistami, to potrzebujemy innych sakw niż osoba, która potrzebuje jedynie miejsca na codzienne zakupy. W związku z tym wybierając sakwy rowerowe, kupujmy je zgodnie z przeznaczeniem.

2. Sakwy rowerowe - rodzaje

Jak zostało wspomniane, istnieje kilka rodzajów sakw rowerowych.

  • Sakwy miejskie – można w nich przewozić większe rzeczy, jednak ich materiał nie jest zbyt mocny i wytrzymały. Sakwy miejskie mogą być jednak w ciekawych wzorach i kolorach.
  • Sakwy profesjonalne – te sakwy są bardzo dużej pojemności, gdyż muszą służyć w wielogodzinnych, a nawet wielotygodniowych podróżach. Sakwy te muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Ten rodzaj charakteryzuje także najwyższa cena.
  • Sakwy amatorskie – podobne są to sakw miejskich. Mają jednak dużo schowków, a ich wykonanie i materiał również pozostawia wiele do życzenia.
Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z...

zobacz galerię

3. Sakwy rowerowe - wybór

Kupując sakwy rowerowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. Warto kupić sakwy, które mają odblaski, dzięki nim będziemy widoczni na drodze. Kolejno powinniśmy zwrócić uwagę na mocowania sakwy do roweru, a także sprawdzić jej wytrzymałość.

Jeżeli chodzi o pojemność to mamy wiele opcji do wyboru. Każdy znajdzie idealny rozmiar dla siebie, otóż sakwy mają od 10 do nawet 60 litrów pojemności. Oczywiście, jeżeli nawet 60 litrów nam nie wystarcza, można dokupić mniejsze sakwy i podpiąć je do sakwy głównej.

Mocowanie sakwy też jest ważne. Bardzo często sakwy rowerowe umieszcza się na bagażnikach z tyłu, ale można także przymocować je z przodu. Sakwy rowerowe powinny mieć zapięcie u góry i u dołu oraz specjalną regulację. Sakwa musi być dobrze przytwierdzona do ramy roweru, aby nie stracić równowagi.

Musisz to wiedzieć

Bardzo ważne jest także zapytanie sprzedającego o rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest sakwa rowerowa. Chodzi o to, że często podczas długich podróży sakwy rowerowe narażone są na uszkodzenia mechaniczne (otarcia, uderzenia), w związku z tym materiał powinien być na tyle wytrzymały, aby nie powstały w nim dziury i obtarcia.

Wodoodporność sakwy rowerowej to kolejna ważna rzecz. Musi być wodoodporna, jeżeli wybieramy się w długie wojaże. Jeżeli nie znaleźliśmy sakwy spełniającej to kryterium, to pamiętajmy, że można dokupić na nią pokrowiec chroniący przed deszczem.

4. Sakwy rowerowe - cena

Miejskie sakwy rowerowe nie są drogie, ich cena waha się od 40 do 70 zł. Natomiast sakwy profesjonalne to już większy wydatek, gdyż wydamy na nią około 300 złotych.

Jedno jest pewne, sakwy rowerowe są bardzo wygodne, bo żeby coś wyciągnąć, wystarczy jedynie sięgnąć po to ręką. Sakwy rowerowe równomiernie rozkładają ciężar, dlatego jazda rowerem wydaje się bardziej stabilna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.