Trwa ładowanie...

Samba brazylijska

Samba brazylijska to energiczny, rytmiczny taniec w takcie na dwie czwarte. Jest to najpopularniejszy taniec w Brazylii, skąd pochodzi. Początki samby sięgają XIX wieku. Nie jest to właściwie jeden taniec, ale cała grupa tańców, dlatego też trudno określić, który z nich jest oryginalną sambą. Wśród nich można wyróżnić sambę no pé, sambę de Gafieira, sambę Pagode, sambę Axé, sambę Reggae i sambę de roda. Niektóre z nich są tańcami towarzyskimi, a inne tańczone są solo.

1. Historia samby brazylijskiej

Korzenie samby brazylijskiej sięgają czasów niewolnictwa. To właśnie niewolnicy sprowadzeni do pracy na brazylijskich plantacjach kawy przywieźli ze sobą sambę do Vale do Paraíba, a później do Rio de Janeiro. Prawdziwą popularność taniec ten uzyskał po obaleniu niewolnictwa i wtedy też powstały szkoły samby. Kroki do samby nie są zbyt skomplikowane, dlatego też przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości każdy może nauczyć się tego tańca. W Brazylii, w której samba jest tańcem narodowym, tańczą ją nawet małe dzieci.

Zobacz film: "Cha cha - podstawowe kroki"

2. Rodzaje samby

  • Samba no pé to improwizowany taniec wykonywany solo. Postawa wyjściowa to wyprostowane ciało i jedna noga ugięta w kolanie. Podstawowy krok rozpoczyna się od ruchu nogi do prawego boku. Następnie lewa stopa przesuwa się nieco do przodu, w kierunku prawej stopy. Druga noga ugina się lekko w kolanie tak, by lewe biodro nieco się obniżyło, a prawe nieco uniosło. Ciężar ciała przenoszony jest na stopę wewnętrzną, a następnie ponownie wraca na zewnętrzną. Mężczyźni podczas tańca kładą całą stopę na ziemi, a kobiety stąpają tylko na jej przedniej części.
  • Samba de Gafieira to taniec towarzyski zapoczątkowany w latach 40. XX wieku. Jego nazwa wywodzi się od popularnego w tamtych czasach klubu nocnego w Rio de Janeiro. Taniec wykonywany jest w tempie szybki-szybki-wolny. Z czasem włączono do niego figury akrobatyczne, co sprawiło, że samba de Gafieira stała się najbardziej złożonym stylem samby w Brazylii.
  • Samba Pagode jest tańcem towarzyskim, jednak w przeciwieństwie do samby de Gafieira zawiera mniej figur akrobatycznych i jest bardziej intymny. Stolicą samby Pagode jest São Paulo.
  • Samba Axé to kolejny rodzaj samby wykonywanej solo. Zaczęto go tańczyć w 1992 roku podczas karnawału w Bahia, kiedy to rytm Axé zastąpił lambadę. Samba Axé wymaga pełnej choreografii, a ruchy często dostosowane są do tekstu piosenki. Ten typ samby jest bardzo energiczny i łączy w sobie elementy samby no pé i aerobiku.
  • Samba Reggae również pochodzi z Bahii, a łączy w sobie rytm samby z rytmem reggae. Obecnie styl ten cieszy się ogromną popularnością w całej Brazylii.
  • Samba de roda to tradycyjny afro-brazylijski taniec często wykonywany przez grupy capoeira. Tańcowi towarzyszy śpiew i klaskanie dłoni.

Samba brazylijska najbardziej znana jest z karnawału w Rio de Janeiro. Wtedy to każda szkoła samby przedstawia pokaz swoich umiejętności tanecznych. Samba zachwyca ludzi na całym świecie. Nic dziwnego zatem, że na karnawał w Rio przybywają turyści z różnych regionów świata.

Samba brazylijska
Samba brazylijska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.