Sauna fińska - charakterystyka, korzyści
Sauna fińska to tzw. sucha sauna. Jest to niewielkich rozmiarów pokój ogrzewany do wysokiej temperatury (około 80-100 stopni Celsjusza). W jego obrębie zlokalizowane są schodkowo ułożone drewniane ławy. Jest to idealna metoda na detoksykację organizmu, która jednocześnie umożliwia odpoczynek psychiczny i fizyczny. Jednak korzystanie z sauny w nieodpowiedni sposób może, zamiast przynieść korzyści, źle oddziaływać na organizm.
1. Sauna fińska - charakterystyka
Historia sauny sięga czasów starożytnych. Sauna fińska jest ważną częścią fińskiej tradycji i stała się popularna na całym świecie. Obecnie w Finlandii istnieje około 1 200 000 prywatnych saun. Prawie każda fińska rodzina posiada w domu saunę.
Z dobroczynnego wpływu sauny korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z reguły specjalne ośrodki wyposażone w tego rodzaju pomieszczenie posiadają oddzielne sauny dla pań i oddzielne dla panów. Dzięki temu każdy może sobie bez problemu pozwolić na to, aby nago wejść do sauny. Jeżeli jednak ktoś czuje się skrępowany, dopuszcza się okrycie ręcznikiem.
Jedyne, czego potrzebujesz, podczas gdy wybierasz się do sauny fińskiej, to ręcznik i zapas czasu (co najmniej 30 minut). Przed wejściem do silnie ogrzewanego pomieszczenia należy wziąć szybki prysznic. Następnie można wejść do wnętrza sauny. Pamiętaj o tym, żeby twoje ciało otulał jedynie ręcznik. Po upływie kilku minut, gdy masz już dosyć oddziaływania wysokiej temperatury, wyjdź z sauny i weź orzeźwiający prysznic. Przez chwilę daj organizmowi ochłonąć. Po tym czasie ponownie wejdź do sauny. Pamiętaj o tym, aby czas odpoczynku był nie krótszy niż czas, który spędziłaś w środku sauny.
2. Sauna fińska - korzyści
Sauna fińska w istotny sposób wpływa na organizm człowieka. W efekcie działania wysokiej temperatury dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia czynności serca oraz wymywania toksyn z wnętrza organizmu. Ponadto sauna relaksuje mięśnie i działa odstresowująco.
Zanim wybierzesz się do sauny, pamiętaj jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania. Sauna fińska obniża ciśnienie krwi – z tego względu zabieg ten nie jest wskazany dla osób, które na co dzień mają problem z niskim ciśnieniem krwi. Niewskazane jest także korzystanie z sauny w trakcie ciąży. Wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na płód, mogłaby również spowodować poronienie.
Sauna fińska to idealna metoda umożliwiająca oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawę ogólnej wydolności organizmu, a także stanu zdrowia. Jest to świetna forma hartowania ciała w stanie obniżonej odporności. Stosując się do zaleceń dotyczących korzystania z sauny, przyniesiesz swojemu organizmowi wiele korzyści.