Trwa ładowanie...

Skok ze spadochronem - we dwójkę czy grupowo, zdrowie, cena, inne sporty ekstremalne

Avatar placeholder
20.08.2021 13:34
Skok ze spadochronem to jeden z najpopularniejszych sportów ekstremalnych.
Skok ze spadochronem to jeden z najpopularniejszych sportów ekstremalnych. (Obraz Nicoleta Nastace, Pixabay )

Skok ze spadochronem to jeden z najbardziej ekscytujących sportów ekstremalnych. Skok ze spadochronem z dużej wysokości sprawia, że miłośnicy mocnych wrażeń przez minutę mogą spadać swobodnie, a dopiero po tym czasie otwierają spadochron, który spowalnia ich spadanie i zapewnia dość łagodne lądowanie.

spis treści

1. Skok ze spadochronem - we dwójkę czy grupowo?

Skok ze spadochronem z samolotu pozwala także na kontrolowanie szybkości i kierunku podczas lotu. Skok ze spadochronem jest bezpiecznym sportem, pod warunkiem że przestrzegamy zasad bezpieczeństwa.

Swój pierwszy skok ze spadochronem najlepiej jest wykonać z instruktorem. Będzie to tandemowy skok ze spadochronem. Instruktor jest tandempilotem, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo skoku. Do takiego skoku ze spadochronem nie potrzeba szkolenia ani wyjątkowej kondycji fizycznej. Przyczepiony z tyłu instruktor zapewnia bezpieczeństwo.

Samodzielny skok ze spadochronem wymaga lepszego przygotowania. Do poprawnego lądowania wymagana jest kondycja fizyczna, a także umiejętność sterowania spadochronem.

Zobacz film: "Ze spadochronem po 60-tce"

Grupowy skok ze spadochronem jest dużym przeżyciem, wymaga od każdego z uczestników kondycji fizycznej i pewnego obycia ze sprzętem spadochronowym. Gdy wykonuje się grupowy skok ze spadochnem, uczestnicy wykonują różne akrobacje: tworzenie koła, trzymanie się za ręce, które są fotografowane lub filmowane przez jednego ze skaczących.

Akrobacje osób wykonujących skok ze spadochronem mogą być wykonywane tylko podczas swobodnego spadania, czyli podczas pierwszej minuty po wykonaniu skoku ze spadochronem. Po rozłożeniu spadochronu nie należy się do siebie zbliżać.

2. Skok ze spadochronem a zdrowie

Skok ze spadochronem wydaje się bardzo niebezpieczny, jednak skok ze spadochronem bardzo rzadko tak naprawdę zagraża życiu. Skok ze spadochronem, szczególnie w wersji tandemowej, może uprawiać każdy – nawet dzieci czy osoby starsze. Nie powinieneś się jednak decydować na skok ze spadochronem, jeśli występują u ciebie przeciwwskazania do skoku ze spadochronem:

  • choroby kręgosłupa,
  • łamliwość kości,
  • niewydolność układu oddechowego,
  • niewydolność układu krwionośnego,
  • padaczka.

A jak skok ze spadochronem ma się do kwestii bezpieczeństwa? Skok ze spadochronem nie jest sportem ekstremalnie niebezpiecznym. Jednak są sytuacje, które w kilku przypadkach skok ze spadochronem doprowadziły do urazów, a nawet śmierci osoby wykonującej skok ze spadochronem:

  • niesprawny spadochron zapasowy(trzeba zawsze kontrolować jego stan, nawet jeśli nie jest on używany);
  • niesprawny sprzęt spadochronowy;
  • niekorzystne warunki pogodowe (szczególnie silny wiatr lub burze);
  • kolizje - dwóch lub większej ilości osób wykonujących skok ze spadochronem.

3. Ile kosztuje skok ze spadochronem?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje skok ze spadochronem. Jednorazowy, tandemowy skok ze spadochronem kosztuje około 400-600 zł. Jednak aby móc samodzielnie wykonać skok ze spadochonem, trzeba ukończyć kurs spadochroniarstwa, którego cena waha się w granicach kilku tysięcy złotych.

Skok ze spadochronem to sport nie dla każdego. Ale miłośnicy mocnych wrażeń na pewno pokochają w skok ze spadochronem, pod warunkiem że zadbają o swoje bezpieczeństwo podczas lotu.

Ziemia widziana z lotu ptaka to dla większości ludzi niecodzienny widok, ale skok ze spadochronem pozwala nie tylko zobaczyć go na własne oczy, ale i poczuć adrenalinę związaną z przebywaniem na dużej wysokości.

Skok ze spadochronem nie jest tanim sportem. Jednak miłośnicy skoków są zdania, że wrażenia, jakie zapewnia skok ze spadochronem, są warte każdej ceny.

4. Inne sporty ekstremalne

4.1. Skok na bungee

Na czym polega bungee jumping, czyli skoki na bungee? Najprościej rzecz ujmując, jest to skakanie z dużej wysokości na elastycznej linie, która jest wykonana z niemal tysiąca włókien gumowych. Ten niecodzienny sport wywodzi się z wysp Pentecost na Pacyfiku, gdzie skoki z bambusowych wież stanowiły zwyczaj plemienny.

Pierwszy skok na bungee oddany poza wyspą miał miejsce w kwietniu 1979 roku w Bristolu. Wydarzenie to uznaje się za początek bungee jumpingu. Jak wyglądają skoki na bungee? Śmiałek nakłada kask i specjalną uprząż asekuracyjną na korpus lub biodra, ewentualnie taśmę owijaną wokół kostek, na korpus lub na biodra.

Następnie staje na krawędzi mostu lub innego wysokiego budynku i skacze w dół. Elastyczne liny zatrzymują go nad powierzchnią ziemi. Na gumę do bungee składają się setki cienkich lateksowych gumek, które mają trzy grubości. Rodzaj liny dopasowuje się do wagi śmiałka.

Dla skoczka o wadze od 40 do 65 kilogramów wybiera się cienką gumę, średnią dla osoby ważącej od 65 do 90 kilogramów oraz grubą dla śmiałków znajdujących się w przedziale wagowym 90-120 kilogramów. Nieodpowiednie zastosowanie grubości gumy może skończyć się wypadkiem.

4.2. Wingsuit flying

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych. Polega on na lataniu w powietrzu przy użyciu specjalnego kombinezonu, który znany jest jako wingsuit. Jego kluczową rolą jest dodanie powierzchni ciała skoczkowi.

Lot w wingsuit flying zaczyna się od skoczenia z dużej wysokości z szeroko rozpiętymi rękami i nogami, a kończy się otwarciem spadochronu. Obecnie trwają badania nad inną wersją kombinezonu do latania. Tak zwany wingpack to połączenie lotni i wingsuita. Jednak starsza wersja stroju do latania dzielnie się trzyma.

Nieoficjalny rekord pokonanego horyzontalnie dystansu wynosi niemal 21 kilometrów i należy do trzech Hiszpanów, którzy w 2005 roku w swoich wingsuitach przekroczyli Cieśninę Gibraltarską.

Z kolei wśród lotów rozpoczętych z największych wysokości na prowadzenie wysunął się skok wykonany z wysokości 11 kilometrów nad centralną Australią. Ciekawostką jest fakt, że największa formacja skoczków wingsuit flying miała miejsce w Kalifornii. Brało w niej udział aż 68 śmiałków.

4.3. Dirt jumping

Nie tylko w powietrzu dużo się dzieje. Sporty ekstremalne na lądzie także mają wielu zwolenników, czego przykładem jest dirt jumping. Na czym polega ta dyscyplina? Śmiałkowie jadą przez pagórki i momentami unoszą się w powietrzu, skacząc pomiędzy nimi. Do skoków dirt jumping najczęściej używane są row ery typu BMX, niekiedy tuningowane, a także motocrossy o różnych rozmiarach i silnikach.

Czasami skoczkowie korzystają także z rowerów górskich. Charakterystyczne dla dirt jumpingu są różne figury, które można wykonywać. Niektóre z nich wymagają wręcz akrobatycznych umiejętności.

Skoki ze spadochronem, bungee jumping, wingsuit flying i dirt jumping należą do najbardziej ekscytujących sportów ekstremalnych, ponieważ uprawiając je, można przynajmniej na chwilę znaleźć się w powietrzu. Dyscypliny te wiążą się z pewnym ryzykiem, ale ich zwolennicy twierdzą, że adrenalina jest im potrzebna, by poczuć, że żyją.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze