Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Skóra na dłoniach

Avatar placeholder
Ewa Janeczko 21.03.2014 17:11
Skóra na dłoniach
Skóra na dłoniach

Skóra na dłoniach, jej poziom nawilżenia, jedwabistość i koloryt – to najprostszy sposób na odgadnięcie, jaki jest wiek kobiety. Okazuje się, że to właśnie na dłoniach ukazują się pierwsze oznaki procesu starzenia. Dorosłe kobiety, które zawsze starają się wyglądać młodziej, często są tego nieświadome, dlatego kuracje odmładzające stosują głównie na skórę twarzy i szyi. Jednak warto równie intensywnie zadbać o skórę dłoni.

1. Wiek kobiety a skóra na dłoniach

Skóra na dłoniach jako pierwsza zaczyna podlegać procesowi starzenia. Dlaczego się tak dzieje? Powodów jest kilka.

  • Niewielka ilość gruczołów łojowych w obrębie skóry dłoni – to właśnie one są odpowiedzialne za nawilżenie i ochronę naskórka; udowodniono, że skóra, która jest intensywniej nawilżana, między innymi łojem, dłużej pozostaje jędrna i później pojawiają się na niej zmarszczki.
  • Częstszy kontakt z detergentami – porównaj, ile razy myjesz twarz, a ile razy dłonie; mycie rąk w połączeniu z mydłem umożliwia usunięcie z ich powierzchni drobnoustrojów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Wskutek tego, niestety, usuwamy także naturalną warstwę ochronną skóry; poza tym kobiety często zapominają o zakładaniu rękawiczek chroniących skórę dłoni przed detergentami przeznaczonymi do mycia naczyń, okien, prania ręcznego. A sucha skóra na dłoniach jest często wynikiem właśnie takiego działania. Pękanie skóry na dłoniach ma miejsce, gdy skóra jest intensywnie przesuszona.
  • Niewystarczająca pielęgnacja – kobiety obsesyjnie dbają o skórę twarzy i szyi, lecz pielęgnacja dłoni i paznokci jest nagminnie lekceważona. W skórze dłoni produkcja kolagenu także maleje z wiekiem, jednak nie nakłada się na nie kremów przeciwzmarszczkowych, wypełniających, ujędrniających czy stymulujących produkcję kolagenu.
  • Wysoka lub niska temperatura – kiedy jest niska temperatura, nakładasz ciepłą kurtkę, lecz czy zawsze pamiętasz o zakładaniu ciepłych rękawiczek, które chronią skórę na dłoniach? Nigdy nie wychodź bez rękawiczek z domu, kiedy jest niska temperatura lub silny wiatr. Poza tym zrezygnuj z suszenia dłoni suszarką elektryczną – lepiej użyć do tego celu papierowych ręczników.
  • Stała ekspozycja na promieniowanie słoneczne – inne części ciała zdecydowanie łatwiej chronić przed szkodliwym promieniowaniem, przyspieszającym proces starzenia, między innymi chroniąc się pod okryciem odzieży i stosując filtry ochronne; poza tym w lecie najczęściej pamiętamy o nałożeniu odpowiedniej warstwy kremu z filtrem na ramiona i na twarz, lecz zaniedbujemy ochronę rąk.

2. Jak dbać o skórę dłoni?

  • Po każdym myciu rąk stosuj dobre kosmetyki pielęgnacyjne o bogatym składzie. Przynajmniej raz w tygodniu zrób peeling dłoni i nałóż odżywczą maseczkę. Szczególnej pielęgnacji wymaga popękana skóra na dłoniach. W przypadku przesuszenia warto zastosować kremy z witaminą A i E.
  • Rękawiczki – zimą zawsze zakładaj ciepłe rękawiczki, natomiast podczas sprzątania w domu – gumowe.
  • W lecie skóra dłoni wymaga ochrony kremami z wysokim faktorem. Pamiętaj, że kosmetyk ten szybciej się ściera z tej części ciała, więc aplikuj go wielokrotnie.
  • Rób masaż dłoni – najlepiej codziennie. Taki zabieg możesz wykonać np. podczas oglądania telewizji czy jazdy autobusem do pracy. Aby skóra dłoni była przyjemniejsza w dotyku, warto kilka razy w tygodniu moczyć dłonie w specjalnym olejku pielęgnacyjnym.
  • Zafunduj dłoniom zabiegi kosmetyczne, np. odmładzającą mezoterapię bezigłową.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Piękne dłonie to wizytówka każdej zadbanej kobiety. Warto zatem o nie zadbać, by jak najdłużej zachowały jędrność i młody wygląd.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze