Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Skręcenie stopy

Avatar placeholder
11.09.2017 13:22
Skręcenie stopy
Skręcenie stopy (Zdjęcie autorstwa Hans / CC0 1.0)

Ból stopy to sygnał, którego nie warto lekceważyć. Może okazać się, że nastąpiło skręcenie stawu skokowego, czyli tak zwane skręcenie kostki. Skręcenie stopy to najbardziej powszechny uraz układu kostno-stawowego człowieka. Skręcenie stawu jest równoznaczne z całkowitym lub częściowym uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu. Może ono wystąpić w obrębie więzadła lub w miejscu przyczepu więzadła do kości. Na skręcenie stawu skokowego najbardziej narażone są osoby aktywne fizycznie. Czas leczenia zależy od rodzaju uszkodzenia, zwykle jest to kwestia 3-6 tygodni.

spis treści

1. Przyczyny i objawy skręcenia stawu skokowego

Skręcenie stopy następuje zazwyczaj w wyniku gwałtownego urazu. Jeśli stopa została nieprawidłowo ustawiona na podłożu, może to spowodować uszkodzenie aparatu torebkowo-więzadłowego, a nawet złamanie kostek, czyli złamanie "widełek" stawowych. Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego? Wewnątrz lub na zewnątrz stawu pojawia się krwiak, który powoduje: obrzęk, poszerzenie obrysu stawów, ból stopy przy chodzeniu, zasinienie w okolicy stawu, ból kości stopy, trudności w chodzeniu, a także ograniczenie zakresu ruchu w stawie. Niekiedy oprócz bólu stopy następuje podwichnięcie kości skokowej, które objawia się nienaturalnym ustawieniem stopy. Ból, który nasila się podczas prób wykonania ruchu oraz obrzęk to objawy uszkodzenia stawu, do wystąpienia których przyczyniają się mediatory zapalenia w uszkodzonej tkance. Są to między innymi prostaglandyny oraz histamina. Działanie mediatorów zapalenia polega na podrażnieniu receptorów bólowych i na wywołaniu obrzęku.

2. Profilaktyka i leczenie skręcenia stawu skokowego

Aby uniknąć skręcenia stopy, w czasie uprawiania sportów warto mieć na sobie odpowiednie obuwie, przydatne są również wkładki, które chronią przed przeciążeniami. Przed ćwiczeniami konieczna jest rozgrzewka, która zmniejsza ryzyko urazów. Jeśli jednak doszło do skręcenia stawu skokowego, leczenie ma na celu doprowadzenie więzadeł stawowych do właściwego stanu. Pacjent ma być na nowo w pełni sprawny. Jeśli skręcenie nie jest poważne, należy intensywnie schładzać miejsce skręcenia, robić okłady z preparatów przeciwobrzękowych, podczas siedzenia trzymać nogi uniesione i mieć właściwie zabandażowaną stopę. Bardzo często konieczne jest unieruchomienie gipsowe stopy na około 3 tygodnie. Niekiedy niezbędna jest operacja. Warto sobie uświadomić, że ze skręceniem stopy wiążą się pewne powikłania. Z każdym urazem staw skokowy jest coraz bardziej podatny na wystąpienie kolejnych kontuzji. Wielokrotne skręcenie stopy powoduje zniszczenia w stawie i wiąże się z nadmierną pracą więzadeł oraz mięśni stabilizujących. To z kolei może doprowadzić do niesymetrycznego obciążenia ścięgna Achillesa, czyli ścięgna piętowego, oraz do zwyrodnieniowych zmian lub zapalenia tkanek, które otaczają ścięgno.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Kiedy pojawi się silny ból stopy, nie warto czekać, aż sam minie. Należy wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do skręcenia stopy. Podobnie należy postąpić, gdy wystąpi ból stopy u dziecka. Może okazać się, że nie stało się nic poważnego, ale na wszelki wypadek warto usłyszeć to od specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze