Trwa ładowanie...

Sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt do wspinaczki to podstawa, na której nie warto oszczędzać. Wspinaczka górska to sport ekstremalny, który wymaga dobrego przygotowania. Wspinacz powinien mieć przy sobie wszystkie najważniejsze akcesoria do wspinaczki, które w razie konieczności mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Nie wystarczą dobre buty do wspinaczki – lista sprzętów jest dość długa. Oprócz butów niezbędne są między innymi liny do wspinaczki, kaski na głowę i uprzęże wspinaczkowe. Nie jest to bynajmniej koniec. Jakiego rodzaju sprzęt wspinaczkowy warto wziąć ze sobą w góry?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Sprzęt do wspinaczki górskiej

Jaki sprzęt do wspinaczki warto mieć ze sobą podczas wyprawy w góry?

  • kask wspinaczkowy – jest to absolutna podstawa, w czasie upadku kask chroni głowę i może zapobiec poważnym uszkodzeniom czaszki,
  • liny do wspinaczki – najistotniejsze elementy systemu asekuracyjnego,
  • karabinek – metalowa pętla, która jest zwykle używana jako element układu asekuracyjnego,
  • eskpresy – dwa połączone karabinki, które służą do montowania punktów asekuracyjnych,
  • uprząż wspinaczkowa – system łączący wspinacza z liną,
  • przyrząd zjazdowy – służy do zjeżdżania na linie; zwykle są to kształtki aluminiowe do przeplatania w odpowiedni sposób liny, dzięki którym możliwe jest blokowanie liny i kontrolowanie szybkości zjazdu; niektóre rodzaje przyrządów zjazdowych mogą służyć jako przyrządy asekuracyjne,
  • przyrząd asekuracyjny – najczęściej jest to aluminiowa płytka z otworami służąca do przeplatania liny, którą można popuszczać lub przyblokować, gdy dojdzie do upadku partnera,
  • „ósemka” – może być używana jako przyrząd asekuracyjny lub podczas schodzenia,
  • inne przyrządy służące do zakładania punktów asekuracyjnych: haki, spity, ringi, kostki, jebadełko, knoty, friendy.

Do wspinaczki zimowej i lodowej wykorzystywane są także inne akcesoria, takie jak: krótkie czekany, znane jako „dziabki”, raki, śruba lodowa oraz czekan.

2. Strój do wspinaczki górskiej

Jak się ubrać na wyprawę w góry? Obecnie na czasie jest noszenie luźnych ubrań niekrępujących ruchów. Bardziej istotne są jednak buty do wspinaczki. Powinny być pokryte warstwą wulkanizowanej gumy, by zwiększyć przyczepność do skały. Buty wspinaczkowe są zwykle dość cienkie i mocno przylegające do stopy. Niektóre z nich mają wkładkę pod piętą, która amortyzuje stopę podczas zeskakiwania. Niektóre osoby nie wyrzucają zużytych butów, tylko wymieniają podeszwę, by nie produkować więcej śmieci. Jest to bardzo ekologiczne podejście do wspinaczki, które z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Oprócz butów do wspinaczki warto zainwestować w rękawice, mimo iż niektóre osoby twierdzą, że dłoń w rękawicy nie chwyta tak dobrze skał. Inni amatorzy wspinaczki bardzo chwalą sobie rękawice ze skóry naturalnej lub syntetycznej.

Wspinaczka górska może być niezapomnianym przeżyciem, pod warunkiem, że wspinacz przygotuje się do niej i zaopatrzy w sprzęt do wspinaczki górskiej. Dobre buty, kask i liny to tylko początek. Warto mieć ze sobą przyrządy asekuracyjne, które zwiększą bezpieczeństwo i zmniejszą ryzyko urazów ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.