Stanie na rękach - zasady, ćwiczenia, zalety
Stanie na rękach wydaje się być banalnym zadaniem, jeżeli patrzymy na tą sztukę akrobacji z boku. Jednak, gdy sami próbujemy dokonać spektakularnego uniesienia na rękach, to mamy małe problemy. Sztuka stania na rękach, wymaga wielu tygodni ćwiczeń i wzmacniania poszczególnych mięśni.
1. Stanie na rękach - zasady
Stanie na rękach to bardzo wymagające ćwiczenie. Aby prawidłowo stać na rękach, należy zadbać o wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych, jak i zadbać o swoją koordynację ruchową.
Wydaje ci się, że jeżeli nie ćwiczysz jogi, gimnastyki artystycznej albo codziennie nie podnosisz ciężarów, to nie staniesz na rękach? Nic bardziej mylnego, każdy z nas, bardziej lub mniej wytrenowany człowiek, jest w stanie stanąć na rękach.
Oczywiście jest jeden warunek do spełnienia - ćwiczenia! Należy regularnie wykonywać ćwiczenia na mięśnie rąk, mięśnie brzucha oraz trenować równowagę, a stanie na rękach nie będzie stanowiło żadnego problemu..
Jeżeli założymy sobie za cel naukę stania na rękach, to dążmy do niego i nie poddawajmy się. Ludzie nie osiągają sukcesów, ponieważ nie mają samozaparcia, cierpliwości, ale przede wszystkim wytrwałości. Te trzy cechy są bardzo ważne w walce o to, aby stawanie na rękach było przyjemnością.
Spróbuj raz podejść do ściany i po prostu stanąć na rękach. Nie udało się? Prawdopodobnie dlatego, że nie potrafisz jeszcze utrzymać poprawnego balansu ciałem, a co za tym idzie twoje mięśnie pleców i rąk są za słabe. Musisz zacząć je wzmacniać regularnymi ćwiczeniami.
Ćwiczenia dzięki którym stanie na rękach okaże się możliwe, można wykonywać codziennie. Należy jednak być wytrwałym. Pamiętajmy także, że staniemy na rękach po czasie, nie z dnia na dzień, dlatego nie można się zniechęcać. Jeżeli nie wiemy jakie ćwiczenia wykonywać można skonsultować się z kimś doświadczonym w tym kierunku, albo wybrać się na konsultację do trenera personalnego, dzięki temu ustrzeżemy się od kontuzji i urazów. Prawidłowa technika ćwiczeń stania na rękach także jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega powstawaniu niepoprawnym nawykom postawy ciała.
2. Stanie na rękach - ćwiczenia
Aby wzmocnić mięśnie rąk możesz wykonywać pompki, deskę (plank), wykonywać ćwiczenia z obciążeniem. Te same ćwiczenia bardzo dobrze oddziałują i wzmacniają także mięśnie brzucha i pleców.
Nie wykonuj „brzuszków”, aby wzmocnić brzuch, bo to z całą pewnością nic nie da, zajmij się jego głębszymi partiami. Różnego rodzaju deski, na przedramionach czy bokiem to rozwiązanie idealne. Miej też na uwadze mięśnie grzbietu, które też powinny być mocne, aby zdołały trzymać twój ciężar. Oprócz tego ważne są ćwiczenia na poprawę równowagi, gdyż ta jest bardzo istotna podczas stania na rękach.
Przed każdymi ćwiczeniami na stanie na rękach, powinniśmy wykonać 10 - minutową rozgrzewkę, a tuż po niej rozciąganie mięśni.
Przykładowy trening na stanie na rękach:
- deska 30 sekund w 3 seriach;
- wyciskanie żołnierskie 20 powtórzeń w 3 seriach;
- pompki klasyczne 20 powtórzeń w 3 seriach;
- wiosłowanie sztangielką 20 powtórzeń w 3 seriach;
- kick - up 20 powtórzeń w 3 seriach;
- „L-handstand” 30 sekund w 4 seriach.
Można także próbować stania przy ścianie i stania wolnego na rękach.
3. Stanie na rękach - zalety
Zalety stania na rękach bardzo korzystnie wpływają na organizm. Po pierwsze znacznie wzmocnimy mięśnie grzbietu i mięśnie rąk. Po drugie wzmacniamy kości i chronimy je przed osteoporozą. Poprawia się ukrwienie i dotlenienie górnych partii naszego ciała, a po trzecie wspomagamy równowagę.
Jeżeli zdecydujemy się rozpocząć ćwiczenia w staniu na rękach, to wcześnej dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który wykluczy wszelkie kontuzje.