Trwa ładowanie...

HMB - charakterystyka, stosowanie, opinie

Co to jest HMB? – to pytanie zadaje sobie większość młodych sportowców i kulturystów. HMB to B-hydroksy-B-metylomaślan. Z biochemicznego punktu widzenia HMB jest pochodną aminokwasów, które w niewielkich ilościach występują w pożywieniu.

Zobacz film: "Odżywki i suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

spis treści

1. HMB - charakterystyka

HMB jest to substancja bioaktywna o działaniu zbliżonym do witamin. Organizm człowieka może wytworzyć HMB z aminokwasu o nazwie L-leucyna. Stosowanie HMB wpływa na przyrost masy mięśniowej, gdyż jest on jednym ze składników odżywek na masę.

HMB należy do endogennych substancji chemicznych, czyli takich, które mogą być samodzielnie wytworzone przez organizm człowieka. Odgrywa on ogromną rolę podczas intensywnych ćwiczeń, gdyż zapobiega uszkodzeniom mięśni, wspomaga regenerację tkanki mięśniowej i zmniejsza redukcję białek. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz pomaga budować masę mięśniową i siłę. HMB wchodzi w skład odżywek na masę.

Odżywki na masę, które zawierają HMB, są chętnie stosowane przez kulturystów i sportowców. Zapotrzebowanie na HMB wzrasta w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej. Suplementacja tą substancją chemiczną prowadzi do znacznej poprawy zdolności wysiłkowych.

HMB posiada właściwości anaboliczne, w związku z czym może skutecznie zastąpić środki dopingujące. Badania naukowe wykazują, że masa mięśniowa kulturystów stosujących HMB narasta prawie trzykrotnie szybciej niż masa mięśni u osób zażywających inne odżywki na masę.

Stosowanie HMB jest szczególnie ważne dla osób, którym zależy na przyroście masy mięśniowej, ponieważ w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, podobnie jak przy silnym stresie, przy nieodpowiednim odżywianiu, organizm – tworząc energię – zaczyna wykorzystywać białka.

Aby zapobiec temu procesowi, który prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej, potrzebne jest przyjmowanie HMB. Substancje w nim zawarte powodują, że organizm zamiast wykorzystywać aminokwasy, zaczyna działać jak spalacze tłuszczu.

2. HMB - stosowanie

HMB w dużym stopniu usprawnia przyswajalność białek, co skutkuje dużym przyrostem masy mięśniowej i zmniejszeniem się tkanki tłuszczowej. W efekcie ciało jest chudsze, ale bardziej muskularne. Jak wskazują badania, osoba spodziewająca się znacznego przyrostu masy mięśniowej powinna spożywać ok. 400 g białka dziennie. Natomiast w połączeniu z 3 g HMB, zbliżony przyrost można osiągnąć już przy dziennym spożyciu 200 g białka. HMB w dużym stopniu usprawnia przyswajalność białek, co skutkuje dużym przyrostem masy mięśniowej i zmniejszeniem się tkanki tłuszczowej. W efekcie ciało jest chudsze, ale bardziej muskularne. Jak wskazują badania, osoba spodziewająca się znacznego przyrostu masy mięśniowej powinna spożywać ok. 400 g białka dziennie. Natomiast w połączeniu z 3 g HMB, zbliżony przyrost można osiągnąć już przy dziennym spożyciu 200 g białka. .

HMB poza działaniem anabolicznym ma również inne właściwości. HMB polecane jest w rekonwalescencji po chorobach przebiegających ze wzmożoną utratą azotu. Ta substancja zapobiega również niekorzystnym skutkom zdrowotnym stresu środowiskowego i oksydacyjnego – nerwowy tryb życia, praca w przemyśle, ciężka praca fizyczna.

HMB u niektórych osób może jednak wykazywać skutki uboczne. Niepożądane objawy po zażyciu HMB pojawiają się najczęściej ze strony układu pokarmowego. Należą do nich zgaga i ból żołądka.

Jeśli decydujesz się zażywać tę odżywkę, pamiętaj, by przyjmować zalecane dawki HMB. Tylko rozsądna suplementacja przyniesie oczekiwane efekty, bez ujemnych oddziaływań na zdrowie.

3. HMB - opinie

Opinie na temat stosowania HMB są pozytywne. Osoby regularnie dawkujące HMB jednoznacznie pisały, iż daje rezultaty, jednak należy go dawkować w odpowiednich ilościach i regularnie. Po kilku tygodniach dobrze jest zrobić przerwę w zażywaniu HMB.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.