Suplementy na pamięć
Koncentracja jest ściśle powiązana z pamięcią. To nie brak możliwości, a zniechęcenie sprawia, że postrzegamy siebie jako tych, którzy mają mniejsze zdolności do zapamiętywania i koncentracji. Silna wola jest kluczem do sukcesu, wie o tym każdy, kto miewa problemy z kończeniem powierzonych mu zadań. Jeżeli chcesz coś zmienić w tej materii, spróbuj kilku technik podtrzymujących koncentrację. Poszczególne metody opisujemy poniżej.
1. Jak zwiększyć koncentrację?
Oczywiście są sposoby na poprawę koncentracji, ale bez naszego wkładu i wysiłku nie zdołamy osiągnąć zadowalających rezultatów. Dobrym sposobem na utrzymanie koncentracji jest po prostu wytrwałość w działaniu.
- Jeżeli już zacząłeś coś robić i czujesz zniechęcenie, nie rezygnuj! Jeśli masz do napisania referat – zamiast rezygnować, wytrzymaj i dopisz jeszcze jedną stronę.
- Zastosuj wizualizację. Jeżeli chcesz odnieść sukces, zrobić coś do końca, zastosuj wizualizację. Dzięki ujrzeniu oczami wyobraźni tego, co chcesz osiągnąć, łatwiej będzie ci wytrwać.
- Zastosuj metodę kotwic. Jeżeli w danym momencie musisz się skupić, wykonuj jakiś ruch, np. splataj palce, wytworzysz w ten sposób odruch, który będzie programował twój organizm.
- Ćwicz! Dowiedziono, że aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu koncentracji.
- Wyeliminuj wszelkie zakłócenia i nie rób kilku rzeczy naraz.
- Spróbuj medytacji, która nie tylko odświeża umysł, ale również pomaga się skupić.
- Kojarz fakty – jeżeli uczysz się czegoś nowego, postaraj się skojarzyć to z innymi wcześniej przyswojonymi informacjami.
- Rób sobie przerwy. Regularne przerwy poprawiają sprawność naszego umysłu, dzięki nim łatwiej osiągniesz stan skupienia.
- Zrób listę, pomoże Ci ona w ustaleniu kolejności zadań i zapobiegnie rozproszeniu uwagi.
2. Jakie tabletki na koncentrację?
Dostępnych jest wiele preparatów na pamięć i lepsze funkcjonowanie układu nerwowego. Potrzebny jest dodatkowy wzrost wydajności.
- Ginkgo
Ginkgo biloba jest prawdopodobnie jednym z najstarszych drzew na świecie. Jest to niezwykle odporna roślina, dostosowująca się do trudnych warunków środowiskowych. Ma właściwości poprawiające pamięć. Uwaga: ginkgo może zwiększać ryzyko krwawienia. Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, skonsultuj się z lekarzem. Osoby chore na padaczkę powinny stosować ginkgo tylko pod nadzorem lekarza.
- Żeń-szeń
Żeń-szeń (Panax Ginseng i Panax Quinquefolium) to popularne i cenione na Wschodzie ziele. Jest jedną z najstarszych znanych roślin leczniczych. Żeń-szeń jest zwany adaptogenem, który przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu na stres i zmniejszenia zmęczenia fizycznego i emocjonalnego, poprawia czujność, zdolność koncentracji, wytrzymałość oraz siłę. Uwaga! Należy go unikać, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub choroby układu krążenia.
- Lecytyna
Najbardziej wartościową lecytynę uzyskuje się z soi. Można ją również otrzymać z jajek czy rzepaku. Bez tego cennego składnika układ nerwowy nie pracuje prawidłowo. Lecytyna dodaje wigoru, poprawia wydajność umysłową i likwiduje zmęczenie. Jeden ze składników lecytyny to cholina, której niedobór wiąże się z zachorowaniem na chorobę Alzheimera. To zioło na pamięć i koncentrację dodatkowo chroni przed miażdżycą, kamieniami żółciowymi, chorobami wątroby i problemami z potencją.
Suplementy na pamięć polecane są dla osób intensywnie uczących się i mających problemy z koncentracją. Przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się z ulotką preparatu lub skonsultować się z lekarzem.