Figura gruszki – charakterystyka, stylizacje, dieta i ćwiczenia na zrównoważenie proporcji ciała
Figura gruszki jest jednym z najczęściej występujących kształtów ciała. Najogólniej mówiąc, charakteryzuje się obfitymi biodrami i udami, które są szersze niż biust i ramiona. Taka sylwetka ma wiele zalet, ale i pewne ograniczenia. Jakie rodzaje ubrań najlepiej podkreślają atuty figury gruszki? Czego unikać przy takiej sylwetce?
- 1. Jakie cechy charakteryzują figurę typu gruszka?
- 1.1. Zalety figury typu gruszka
- 1.2. Wyzwania figury typu gruszka
- 2. Figura gruszki – jak się ubierać?
- 3. Czego unikać przy figurze typu gruszka?
- 4. Jakie są zalecenia dotyczące diety dla osób z figurą gruszki?
- 5. Jakie ćwiczenia są polecane dla osób z figurą typu gruszka, aby zrównoważyć proporcje ciała?
1. Jakie cechy charakteryzują figurę typu gruszka?
Figura gruszki (zwana czasem też trójkątem) to jeden z typów sylwetki, który charakteryzuje się wydatnymi biodrami i udami oraz dość wąską linią ramion. W tym przypadku to dolne części ciała są dominujące, przez co zostaje nieco zachwiana równowaga w stosunku do górnych partii.
Inne możliwe cechy figury typu gruszka to:
- wyraźnie zarysowana talia,
- zaokrąglone uda,
- szczupłe ramiona (czasem opadające),
- zwykle mniejszy biust,
- najczęściej pełne i umięśnione nogi,
- wydatna pupa (czasem opadająca).
1.1. Zalety figury typu gruszka
Ciało w kształcie gruszki uznawane jest zwykle za atrakcyjne i bardzo kobiece. Duże biodra, zaznaczona talia i pełne pośladki często przyciągają uwagę płci przeciwnej. Wielu mężczyzn uważa, że krągłości w dolnych partiach ciała są zmysłowe i pociągające.
Panuje także przekonanie, że szerokie biodra są symbolem płodności. Dawniej uważano też, że kobietom o szerokich biodrach łatwiej rodzić siłami natury. Jednak obecnie wiadomo, że nie są one decydującym czynnikiem przebiegu porodu. W tym przypadku istotne będą bowiem bardziej wymiary miednicy mniejszej.
1.2. Wyzwania figury typu gruszka
Ten typ sylwetki ma jednak także pewne ograniczenia. Przy figurach typu gruszka przyrost masy ciała najczęściej widoczny jest głównie w okolicach bioder, ud oraz dolnej części brzucha. Nadmiar tkanki tłuszczowej w tych okolicach (figura gruszki z brzuchem) może wyglądać nieproporcjonalnie, ciężko i masywnie.
U kobiet z sylwetką gruszki może wystąpić także otyłość pośladkowo-udowa.
2. Figura gruszki – jak się ubierać?
Stylizacje do figury gruszki powinny równoważyć sylwetkę, łagodząc optycznie różnice między dolną a górną częścią ciała. W tym celu najczęściej zaleca się:
- Podkreślenie górnych części ciała – np. poprzez bluzki i topy w wyrazistych kolorach i wzorach, z nadrukami. Dobrą propozycją będą też jasne kolory górnej garderoby. Do tego typu sylwetki pasują też bluzki, które wizualnie powiększają ramiona (np. z bufkami), bluzki hiszpanki i z dekoltem w łódkę, czy marynarki zwężane w talii.
- "Odciążenie" bioder i ud – w przypadku dolnych części garderoby najlepszą propozycją będą stonowane, klasyczne i ciemne kolory. Wskazane jest raczej unikanie krzykliwych wzorów i zdobień. Idealnym wyborem będą spódnice o A-linii. Dobrze sprawdzą się też spodnie z wyższym stanem, które podkreślą talię. Na figurach typu gruszka dobrze prezentują się też spodnie z lampasami, które wydłużają i wysmuklają nogi oraz spodnie regular.
Sukienki do figury gruszki
Sukienki do figury gruszki to przede wszystkim te z wysoko zaznaczoną talią oraz szerszym dołem, który odciąga uwagę od szerokich bioder. Dobrze sprawdzają się tu modele w kształcie litery A, czy te z dekoltem łódką.
Bardzo kobieco będą prezentowały się także sukienki hiszpanki z falbankami oraz sukienki z poduszkami w ramionach.
Akcesoria do figury gruszki
Akcesoria, które mogą przydać się przy tego typu sylwetkach to przede wszystkim paski podkreślające talię.
W przypadku pełnych bioder dobrze prezentują się też torebki noszone pod pachą. Warto zwrócić uwagę na długość paska i rozmiar torebki. Niskim paniom zaleca się wybór mniejszych modeli. Z kolei wysokie kobiety o figurze gruszki powinny postawić na średnie i nieco większe torebki.
Buty powinny "odciążać" dolne partie ciała. Świetnie sprawdzą się tu buty na obcasie, czy koturnie, wyższe kozaki. Warto unikać modeli pełnych zdobień i skracających optycznie nogi.
3. Czego unikać przy figurze typu gruszka?
Najczęściej zaleca się, by kobiety o figurze gruszki unikały:
- wąskich i bardzo długich dekoltów (wyszczuplają górną część ciała),
- długich topów, które sięgają za biodra (mogą sprawić, że biodra będą wydawały się jeszcze szersze),
- krzykliwych ozdób i wzorów na linii bioder,
- obcisłych spodni i spódnic,
- spodni biodrówek,
- plisowanych sukienek.
Warto jednak zachować pewien dystans wobec uniwersalnych wskazówek. Priorytetem zawsze powinno być to, jak kobieta czuje się w danej stylizacji. Czasem nieoczywiste wybory mogą dać lepszy efekt niż powszechne porady modowe. Dlatego też dobrze ufać swojej intuicji i nie bać się zabawy modą.
4. Jakie są zalecenia dotyczące diety dla osób z figurą gruszki?
Figurze gruszki nierzadko towarzyszy cellulit. W walce z cellulitem bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, unikanie żywności wysoko przetworzonej, fast foodów, produktów bogatych w sól, cukry proste i tłuszcze zwierzęce.
Dobrze sprawdzi się różnorodna, zdrowa dieta – bogata w błonnik, zdrowe źródła białka oraz zdrowe tłuszcze. Do menu warto włączyć warzywa i owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, pieczywo razowe, ryby, drób i chude mięso, niskotłuszczowy nabiał, orzechy i nasiona.
5. Jakie ćwiczenia są polecane dla osób z figurą typu gruszka, aby zrównoważyć proporcje ciała?
Przy figurze gruszce tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w dolnych partiach ciała. Dlatego też ćwiczenia powinny wspierać redukcję tłuszczu z okolic bioder oraz wzmacniać uda i pośladki. Dobrą propozycją mogą być przysiady z małym obciążeniem, wykonywanie wykroków, czy przysiady z wyskokiem.
Ważne jest także wzmocnienie mięśni w górnej części ciała, gdyż pozwoli to na wyrównanie dysproporcji sylwetki. Sprawdzi się tu m.in. unoszenie ramion z małym obciążeniem do boku, czy pompki.